Vyšetrovanie podvodu s dotáciami môže Babiša dostať až pred súd. Česká polícia totiž ukončila vyšetrovanie kauzy Čapí hnízdo a spis posunula na prokuratúru. Štátny zástupca následne rozhodne, či podá obžalobu, alebo jeho postup bude iný. Informovala o tom česká spravodajská televízia ČT24.

Škandál sa týka nielen Andreja Babiša, ale aj jeho príbuzných. Namočená má byť jeho manželka Monika (44), Babišova dcéra Adriana Bobeková a švagor Martin Herodes. Ďalší podozriví sú aj bývalí členovia Farmy Čapí hnízdo. Premiérov syn Andrej Babiš ml. bol z tohto stíhania vylúčený políciou, pretože má vlastné konanie.

Spoločnosť Farma Čapí hnízdo, vtedy pod názvom ZZN AGRO Pelhřimov, patrila pod Agrofert. V decembri 2007 sa premenila na akciovú spoločnosť s akciami na majiteľa. V lete 2008 získala európsku dotáciu na podporu malých a stredných podnikov, na ktorú by ako súčasť Agrofertu nemala nárok. Po niekoľkých rokoch sa vrátila pod Agrofert. Babiš vlastnil Agrofert do februára 2017. Vyšetrovanie kauzy sa začalo v septembri 2017.

Babiš obvinenia odmieta. „Nechápem, ako je možné, že v rámci živej kauzy majú novinári informácie skôr ako ľudia, ktorých sa to týka. Je to spolitizované a od samého začiatku to beriem ako organizovaný komplot,“ reagoval Babiš. Jeho vláda ustála aj posledné vyslovenie nedôvery v českej poslaneckej snemovni.