Reklama

Šokujúce slová odborníka zo zdravotníctva: Ľudia by sa mali stretnúť s koronavírusom!

Roman Prymula

Zdroj: PETR TOPIČ / MFDNES + LN / Profimedia

Reklama

Každá krajina, ktorá sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu spoliehala na vybudovanie  akejsi kolektívnej imunity, na túto ľahkovážnosť fatálne doplatila. V Čechách sa však možno represívnych opatrení už čoskoro vzdajú a situáciu sa pokúsia zvládnuť pomocou tzv. kontrolovaného šírenia vírusu!

Zatiaľ čo Slovenská republika zavádza jedno prísne opatrenie za druhým a (pravdepodobne) občanom obmedzí pohyb počas veľkonočných sviatkov, Česká republika sa čím ďalej, tým viac obáva ekonomických dopadov pandémie.

Český námestník ministerstva zdravotníctva Roman Prymula sa v relácii DVTV dokonca zamyslel nad možnosťou nechať Čechov, aby sa s koronavírusom jednoducho „stretli“.  "Keď sa podarí ošetriť skupinu rizikových, zvyšok populácie by sa s chorobou mal v nejakom časovom období stretnúť a preukázať, že je imúnny. Česi by sa mali s koronavírusom stretnúť. Nehovorím všetci, ale tí, pre ktorých to nebude horšie ako chrípka, áno. A to sú ľudia nižšieho veku, tí, ktorí sú ľudia zdraví, " povedal. 

„Existujú dáta, alebo skôr by som to nazval kvalifokovaným odhadom  z Talianska, že by  v tejto chvíli v tejto krajine mohlo byť infikovaných 10 miliónov osôb. Nie je to samozrejme nijak overené, ale takto to deklaroval významný taliansky  epidemiológ“ uviedol Prymula. Ak  by boli tieto odhady správne, znamenalo by to, že smrtnosť vírusu by tiež mohla byť ďaleko nižšia, ako uvádzajú štatistiky, ergo by nemusel byť ani zďaleka taký nebezpečný a budovanie kolektívnej imunity by nemuselo byť tak rizikové.

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Ako rozpoznať príznaky korona vírusu? Informuje WHO

     

    Nad Prymulovými  úvahami sa zamyslel aj  zdravotný analytik HPI Tomáš Szalay.  „Na Slovensku máme 5 miliónov amatérskych epidemiológov, medzi ktorých sa na malú chvíľu zaradím aj ja.  Nemyslím si, že toto je úplná hlúposť, je legitímne o tom diskutovať. Koniec koncov, o niečo podobné sa pokúšali aj iné krajiny. Pravda, napríklad Anglicko sa do budovania  kolektívnej imunity pustilo absolútne nekontrolovane, na čo teraz doplácajú,“ uviedol Szalay. 

    Zdroj: Martin Baumann

    Na snímke vľavo v pozadí premiér SR Igor Matovič (OĽaNO) a v popredí vpravo bývalá ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská počas zasadnutia Ústredného krízového štábu SR 3. apríla 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

    Za hlavný problém považuje, že ešte veľa vecí o tejto chorobe nevieme. "Ešte stále nie je vierohodne dokázané, či a na ako dlho získava pacient po prekonaní infekcie imunitu. Nevieme preto s istotou povedať, či by premorenie populácie vírusom zastavilo jeho šírenie, alebo by sme naň ochoreli znovu a znovu, v cykloch." Podľa Szalaya je len otázkou času, kedy prísne opatrenia položia ekonomiku na kolená a preto je nutné hľadať okrem represívnych oparení aj iné spôsoby, ako s koronavírusom bojovať.

    Mohlo by vás zaujímať: