Český historik, ktorý OBJAVIL BUDAJOV spis o ÚDAJNEJ SPOLUPRÁCI s ŠtB: Tieto VECI tam NESEDIA!
3. 2. 2023, 10:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:50)

Zdroj: Jaroslav Novák
Ministra životného prostredia Jána Budaja dobehla vlastná minulosť. Spis, ktorý ho má usvedčovať zo spolupráce so Štátnou bezpečnosťou, je však podľa historika Prokopa Tomeka veľmi neštandardný, keďže tam chýbajú pečiatky a obsahuje aj sfalšovaný dátum.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Jána Budaja má zo spolupráce s ŠtB usvedčovať vlastnoručne podpísané vyhlásenie z roku 1979, že „o veciach, ktoré sa mu stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického, zachová mlčanlivosť“. Vážnejšia je však druhá veta: „Skutočnosti, o ktorých sa dozviem v súvislosti s protispoločenskou činnosťou uvedených osôb, oznámim orgánom štátnej bezpečnosti, a to písomne alebo ústne.“ Disidenti Petřivý a Levický sa medzi prvými podpísali pod Chartu 77 a historik Tomek našiel spis po rokoch v archíve v českom Olomouci.
Súčasný minister životného prostredia spoluprácu s ŠtB vysvetľoval už v roku 1990. Vtedy ako člen Verejnosti proti násiliu povedal, že sa určité udalosti „snažil vytesniť z pamäti“, z politickej scény sa však stiahol.
Budaj včera zopakoval, že „bojoval proti ŠtB a komunistom”. Poukázal pritom na záverečné hodnotenie v spise z roku 1984, v ktorom príslušník konštatoval, že „tajný spolupracovník podvádza”. Budaj sám seba opisuje ako „obeť” zneužívania tajných služieb po roku 1989 a preto požiadal o sprístupnenie spisu. Za satisfakciu považuje, že dnes sa našiel a nedokazuje jeho spoluprácu s ŠtB. „Neudával som, ale eštebáci sa nedali poraziť bez klamania,” dodal minister s dôvetkom, že bude skúmať aj možnosť súdnej obrany.
Zdroj: FB ÚPN
Sľub mlčanlivosti alebo sľub spolupráce? Dokument, ktorý mal vlastnoručne napísať a podpísať Ján Budaj sa dostal na verejnosť náhodou. Historik Prokop Tomek upozorňuje, že dátum pri podpise bol opravovaný.
Historik Tomek trvá na tom, že z nájdených dokumentov nevyplýva „nejaká aktívna spolupráca“. „Spis je čudný, chýbajú niektoré pečiatky. Čo je vydávané za sľub spolupráce, je vlastne sľub mlčanlivosti. V origináli vidieť, že sfalšovaný je aj dátum, keďže 13. júna niekto opravil na 13. júna 1979,“ upozorňuje historik s tým, že práve množstvo odchýliek a anomálií spochybňuje, že ide o doklad o aktívnej spolupráci Budaja s komunistickými tajnými.
„Jeden z najväčších demokratických tlčhubov je usvedčený z najväčšieho zločinu, aký mohol spáchať,“ vyhlásil líder Smeru Robert Fico. Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič zase svojmu nominantovi odkázal, že sa má „situácii postaviť čelom”. Kritický na jeho adresu bol aj Boris Kollár, podľa ktorého by mal Budaj z toho vyvodiť nejaké konzekvencie. Ešte ostrejší bol šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský, ktorý si myslí, že minister by mal zo svojej funkcie odstúpiť.
Anketa
Mal by Ján Budaj odstúpiť z postu ministra?
- Áno, mal by odstúpiť77%
- Nie, nemal by odstúpiť22%
Hlasovanie bolo ukončené
Naopak, Budaja sa zastal premiér Eduard Heger, ktorý nevidí dôvod na spochybňovanie jeho „morálneho kompasu”. Vidí v tom však zámer vo vyťahovaní kauzy v čase, keď sa diskutuje o spájaní demokratických síl. Samotný Budaj potvrdil, že na odstúpenie z ministerského postu nevidí dôvod! V GALÉRII SI POZRITE UNIKNUTÝ DOKUMENT O ÚDAJNEJ SPOLUPRÁCI JÁNA BUDAJA S ŠTB.