Širšiu verejnosť šokovalo rozhodnutie prezidentky Čaputovej, že sa poslednej rozlúčky s maestrom Gottom nezúčastní. Svojím rozhodnutím tak sklamala všetkých našich fanúšikov tejto ikony československej populárnej hudby. Rozhorčení Slováci neváhali na sociálnej sieti vyjadriť svoje roztrpčenie. „Karel Gott bol pre všetkých významný spevák, ale pre ňu asi nie,“ znel jeden z rozhorčených komentárov, no nechýbali ani ostrejšie slová. „Hanbím sa za svoju prezidentku,“ vyhlásila ďalšia milovníčka Gotta. 

Karel Gottako mladý spevák
Karel Gottako mladý spevák
Zdroj: ČTK

Pravda je však taká, že prezidentka za týchto okolností na Gottov pohreb ísť nemôže. Môže za to práve Danko a Pellegrini. Ako nám vysvetlil hovorca prezidenta Ivana Gašparoviča Marek Trubač, existuje zaužívaný zvyk, že aspoň jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov musí ostať na Slovensku. "Je to nepísané pravidlo, že keby sa čokoľvek stalo, v krajine alebo aj mimo nej, jeden z troch ústavných činiteľov by mal byť schopný urobiť rozhodnutie včas. Má na to ústavné právomoci, v prípad nejakej tragickej udalosti preberá na seba právomoci jedného alebo dvoch ústavných činiteľov. Jednoducho je to zvyk, ktorý si ústavní činiteľia medzi sebou dohodli. Napr. pri pohrebe Jána Pavla II, kedy na ten pohreb nemohli ísť všetci traja ústavní činitelia. Jeden musel ostať v krajine," vysvetlil Trubač.

"Je to preventívne opatrenie v prípade ústavnej krízy. Jeden musí byť vždy garantovať ústavnosti a štátnosti. Navzájom koordinovali svoje cesty. Plánovali svoje zahraničné cesty tak, aby aspoň jeden z nich ostal v krajine." Podľa našich informácii bude mať Čaputová súkromný program, ale ako hlava štátu musí byť "po ruke". 

Prezidentka je síce pevne rozhodnutá, že na pohrebe Karla Gotta sa nezúčastní, jeho pamiatku si však uctí. „Pani prezidentka sa osobne nezúčastní na poslednej rozlúčke s Karlom Gottom. Jeho pamiatku si uctí smútočným vencom, ktorý v jej mene na miesto doručí náš zastupiteľský úrad. Sviečku na hrobe Karla Gotta zapáli v pondelok, keď sa zúčastní na konferencii Forum 2000, na ktorej vystúpi s príhovorom,“ napísal pre Plus JEDEN DEŇ hovorca Čaputovej Martin Strižinec.  

Prezidentka Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: Zuzana Čaputová / TASR


Politológ Radoslav Štefančík vidí za účasťou ústavných činiteľov na pohrebe politiku, pretože sa blížia voľby.

REAKCIU POLITOLÓGA SI PREČÍTAJTE V NAŠEJ GALÉRII.

Mohlo by vás zaujímať: