Šefčovič sa opäť vŕtal v Čaputovej praxi. Čo na to právnik?
25. 3. 2019, 6:00 (aktualizované: 10. 7. 2024, 18:24)

Zdroj: MATEJ KALINA
Ako to bolo s koncipientskou praxou Zuzany Čaputovej? To je otázka, nad ktorou sa momentálne zamýšľajú viacerí. Ona tvrdí, že všetko bolo v súlade so zákonom. Podľa jej oponentov to také jednoznačné nie je.
Zdroj: Profimedia
Zdroj: archív
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Najprv sa Štefan Harabin pred prvým kolom prezidentských volieb pustil do doktorátu Maroša Šefčoviča. Tvrdil, že ho nemá, takže titul JUDr. používa podvodne. Šefčovič obvinenie odmietol a ukázal potrebné dokumenty.
Zuzana Čaputová má pri svojej obhajobe väčší problém. Názory na zákonnosť jej konania sa totiž líšia. Ide o jej koncipientsku prax v advokátskej kancelárii v Banskej Bystrici, ktorá je prácou na plný úväzok. Preto sa niektorí pýtajú, ako mohla zároveň vykonávať aktívnu živnosť v Pezinku, teda asi 200 kilometrov od sídla advokátskej kancelárie. Navyše o živnosti neinformovala advokátsku komoru. Podľa niektorých by to znamenalo, že nemala koncipientskú prax potrebnú na vykonanie advokátskych skúšok.
Pochybnosti sa objavili koncom minulého týždňa a cez víkend sa k nim vyjadril aj Maroš Šefčovič. „Pokiaľ hovoríme o mieste výkonu koncipientskej praxe, dávam do pozornosti iba jedno stanovisko Disciplinárneho senátu Slovenskej advokátskej komory, ktoré znie: ´Advokát, ktorý necháva koncipienta pôsobiť samostatne na pracovisku mimo sídlo advokátskej kancelárie, dopúšťa sa disciplinárneho previnenia a porušuje povinnosti zákona o advokácii.´ Takže je jasné, že vykonávať koncipientskú prax v Banskej Bystrici a bývať a podnikať v Pezinku nie je v súlade s tým, čo hovorí zákon a pravidlá advokátov“ tvrdí Šefčovič.
Reagovala aj Slovenská advokátska komora. „V rámci dispozícií a dokumentov nám dostupných v tej dobe sme mali za preukázané, že Zuzana Čaputová splnila všetky predpoklady na pripustenie k advokátskej skúške, ktorú riadne zložila. Na základe dostupných informácií sme považovali podmienky pre jej zápis do zoznamu advokátov za splnené. Nemali sme informácie o jej inej činnosti, ktorá by mohla byť nezlučiteľná s praxou koncipienta,“ uviedla komora vo svojom stanovisku . Ako však dodala: „Ak by bola takáto žiadosť (o zápis do zoznamu advokátov - pozn. red.) komisii doručená dnes, s veľkou pravdepodobnosťou by komisia vyslovila nezlučiteľnosť živnosti s koncipientskou praxou.“
Zuzana Čaputová reagovala v piatok večer na sociálnej sieti. Tvrdí, že v čase jej koncipientskej praxe v roku 2005 platili iné zákony. „Ak niekto dnes posudzuje moje konanie podľa predpisov, ktoré začali platiť až po tom, ako som čestne a podľa zákona zložila advokátske skúšky, zavádza. Na základe vtedy platných advokátskych predpisov nebolo zakázané, aby som na živnosť vykonávala činnosť, ktorá nebola právnym poradenstvom,“ vysvetlila. „Na jej vykonávanie som v tom čase nepotrebovala súhlas Slovenskej advokátskej komory, čo dnes potvrdila aj komora. Rovnako vtedy neplatili obmedzenia pre výkon koncipientskej praxe mimo sídla advokátskej kancelárie,“ objasňovala.
Podľa zákona právnik potrebuje pre zloženie advokátskych skúšok trojročnú koncipientsku prax. Aj advokátska komora potvrdila, že Čaputová ju mala - koncipientkou bola dokonca 4 roky, 2 mesiace a 25 dní. Advokátske skúšky zložila v novembri 2009. Právnik a advokát Peter Kubina pre Denník N vysvetlil, že mať živnosť popri koncipientskej alebo advokátskej praxi nie je porušením zákona a nebolo to porušením zákona ani v čase, keď vykonávala koncipientskú prax Zuzana Čaputová. Kubina dodáva, že dnes zákon, ktorý sa zmenil v roku 2013, obmedzuje len pracovný pomer alebo iný pracovný vzťah, živnosť nie.
Koncipient a advokát však nemôže mať živnosť, ktorá by mala charakter právnych služieb. Hovorca prezidentskej kandidátky Martin Burgr pre Topky.sk povedal, že aj toto Čaputová splnila. „V jej živnosti bolo napríklad organizovanie konferencií, výskumná a analytická činnosť, ale aj ubytovanie,“ vysvetlil. Ide o chatu, ktorú Čaputová prenajíma, ale neprevádzkuje ju ako penzión.
Podľa niektorých je sporné i to, že bola koncipientkou v Banskej Bystrici, ale žila v Pezinku, čo je 200 kilometrov ďaleko. Podľa súčasného zákona „môže advokátsky koncipient vykonávať prax mimo sídla advokáta maximálne tri mesiace v roku.“ Právnik Peter Kubina však pre Denník N potvrdil, že v roku 2006 toto obmedzenie neexistovalo.
Otázky okolo koncipientskej praxe Zuzany Čaputovej zrejme tak skoro neutíchnu. Ona sama rezolútne tvrdí, že konala v súlade s vtedy platným zákonom. Od tohtoročného 12. marca však mala na vlastnú žiadosť pozastavené členstvo v advokátskej komore a minulý piatok sa nechala vyškrtnúť zo zoznamu advokátov - čo je podľa mnohých veľmi netradičný krok. „Nemá čas sa advokácii venovať. A aj v prípade nezvolenia by sa venovala politickej činnosti,“ vysvetlil hovorca Martin Burgr. Advokát Peter Kubina Denníku N potvrdil, že vyčiarknutie zo zoznamu advokátov nebráni neskoršiemu opätovnému zápisu, pričom netreba znova absolvovať koncipientskú prax a advokátske skúšky.
