Reklama

Čaputová pošle trestnú novelu na Ústavný súd. Kto má pravdu: prezidentka alebo premiér?

Reklama

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala trestnú novelu a na budúci týždeň ju pošle na Ústavný súd so žiadosťou o pozastavenie účinnosti. Je presvedčená, že tak sa jej podarí zabezpečiť, aby „zákon vôbec nenadobudol účinnosť“. Premiér Robert Fico odkazuje, že urobí všetko pre to, aby novela začala platiť.

Novelu poslanci schválili minulý týždeň, Čaputová už predtým avizovala svoju nespokojnosť a predpokladalo sa, že uplatní veto, teda že trestné kódexy vráti poslancom na nové prerokovanie. Nakoniec sa však rozhodla pre iný krok – podpis a podanie na Ústavný súd.
Do parlamentu sa novela dostala tesne pred Vianocami, hneď skraja januára poslanci rokovali najskôr o skrátenom legislatívnom konaní, potom aj o samotnej novele.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) vysvetľoval, že skrátené legislatívne konanie je nutné, aby sa „predišlo porušovaniu ľudských práv“. Kým spočiatku sa opozícia sústreďovala na boj proti zrušeniu špeciálnej prokuratúry, postupne kritizovala znižovanie sadzieb, zmeny rozsahu spôsobenej škody a v závere aj skrátenie premlčacích lehôt, najmä pri trestnom čine znásilnenia.
Premiér Robert Fico dokonca verejne vyzval prezidentku, aby pri vetovaní novely vyslovene „navrhla aj dvadsaťročné premlčacie lehoty pri trestných činoch proti životu a zdraviu, proti slobode a ľudskej dôstojnosti, proti rodine a mládeži“.

Nič z toho však Čaputová neurobila. Ako sama povedala, chcela sa tak vyhnúť možnému naťahovaniu času, ten chcela – naopak – poskytnúť Ústavnému súdu. „Nevyhnutným predpokladom môjho podania na Ústavný súd je, že som novelu musela podpísať, aj keď s ňou nesúhlasím, a preto ju na súde namietam,“ zdôvodnila s tým, že len tak môže zabrániť tomu, aby sa „nespustili účinky novely ani na jeden deň“.

Vysvetľovala, že ak by uplatnila veto, koalícia by si mohla naplánovať jeho prelomenie na poslednú chvíľu tak, aby Ústavný súd nestihol zastaviť jeho účinnosť. Odmietla tak Ficov návrh na vetovanie premlčacích lehôt pri znásilnení. „Nemám žiaden dôvod si myslieť, že by mala Národná rada ochotu zaoberať sa mojimi prípadnými pripomienkami nad rámec jednej jedinej – a tou sú premlčacie lehoty pri násilných trestných činoch,“ vyhlásila s dôvetkom, že na to nie je potrebné jej veto. Chybu možno napraviť vládnym alebo poslaneckým návrhom.

Zdroj: TASR

Takto sa hlasovalo v parlamente za novelu trestných kódexov.

Ako hlava štátu dodala, teraz „nechá časový priestor“ na zverejnenie novely v Zbierke zákonov. Podanie na Ústavný súd plánuje na budúci týždeň s tým, aby preskúmal „súlad novely s ústavou“. Pritom však navrhuje aj pozastavenie účinnosti zákona.
Novela má vstúpiť do platnosti uverejnením v Zbierke zákonov, účinná má byť od 15. marca, zrušenie špeciálnej prokuratúry je naplánované na 20. marca. Ústavný súd by sa mal novelou začať zaoberať až po jej zverejnení v Zbierke zákonov. Čaputová však pripustila, že koalícia môže naťahovať jej zverejnenie. Ako dodala, aj keby sa vláda neponáhľala so zverejnením, svoj podnet podá. Je totiž presvedčená, že Ústavný súd môže posudzovať novelu aj bez tohto kroku.

Prejav prezidentky Zuzany Čaputovej k novelu trestných kódexov si pozrite vo VIDEU

Na Ústavnom súde v Košiciach sa konanie začína dňom podania návrhu. Rozhoduje sa o ňom bezodkladne na neverejnom zasadnutí pléna. Plénum zvyčajne pojednáva v stredu, pri neverejných zasadnutiach je to na rozhodnutí predsedu. Ak by Ústavný súd rozhodol o pozastavení účinnosti, začne platiť okamžite po zverejnení v Zbierke zákonov. O pozastavení účinnosti môže Ústavný súd rozhodnúť pomerne rýchlo, ak by sa tak nestalo už na budúci týždeň, ešte stále je možné, že to bude ešte vo februári.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prezidentka Čaputová podá novelu Trestného zákona na ÚS
    Zdroj: Facebook/ZuzanaCaputova

    Čaputová vníma novelu trestných kódexov ako spor medzi vládnou koalíciou na jednej strane a opozíciou a prezidentkou na druhej strane. „Som presvedčená, že tento spor už treba rozhodnúť. A jediný kompetentný orgán na to je Ústavný súd,“ zdôraznila a dodala, že sa treba „prestať dohadovať a nechať prehovoriť súd“.

    Premiér Fico jej odpovedal videom na sociálnej sieti. „Vyvoláva úsmev na tvári, že prezidentka podpísala novelizáciu a zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a nevyužila svoje právo vetovať zákon, keď by sme mohli niektoré drobnosti opraviť,“ vyčítal hlave štátu. Podľa neho formálne možno povedať, že „prezidentka súhlasí s obsahom novely, ale prakticky urobila len to, čo jej ako opozičnému maskotovi prikázali“.

    Postoj Čaputovej vníma Fico ako pokus „o záchranu čurillovcov a špeciálneho prokuratúra Daniela Lipšica“. Tvrdí, že vo svojich vyjadreniach „prejudikuje rozhodnutie Ústavného súdu“. Fico vyhlásil, že urobí všetko pre to, aby schválená legislatívna vstúpila do platnosti.
    Politológ Miroslav Řádek pripomína, že „vzťahy medzi prezidentkou a predsedom vlády sú natoľko napäté, že možnosť dohody pri téme novely trestného zákona bola nulová“. „Zázrak sa nestal a každý z nich si ide svoje a jednoducho ani už nemajú ochotu hľadať nejaké spoločné kompromisy,“ hovorí.