Reklama

ČAKÁ Slovákov v roku 2023 CHUDOBA? ŠOKUJÚCE SLOVÁ odborníkov vám VYRAZIA DYCH!

Brigita Schmögnerová, Jozef Mihál

Zdroj: archív

Reklama

Problémy, ktoré v roku 2022 trápili prakticky všetkých Slovákov, sa podľa prognóz odborníkov tak rýchlo neskončia. Čo všetko nás čaká, či skutočne schudobnieme, ale aj ako minimalizovať dosahy „ťažkých čias" zodpovedali exministerka financií Brigita Schmögnerová, exminister práce a daňový expert Jozef Mihál, finančný expert a jeden zo zakladateľov skupiny Partners Group Ján Müller či analytik Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).

Schudobnieme aj v roku 2023? Tak znela základná otázka na všetkých spomínaných odborníkov a hoci sa ich odpovede mierne líšia, žiadna z nich zrejme nevyvolá všeobecné nadšenie. „Slabšie zarábajúce rodiny budú musieť zvládnuť ďalší rast cien, ktorý môžeme očakávať. K doterajšiemu rastu cien potravín sa pridá rast cien energií, služieb, a ďalších tovarov," predpokladá exminister práce Mihál, podľa ktorého sa najmä stredná vrstva musí pripraviť na pokles hodnoty úspor. „A pozor si musia dať tí, ktorým vyprší fixácia doteraz priaznivých sadzieb hypotekárnych úverov - doterajšie sadzby okolo 1% prudko poskočia na 4-5 % a to môže znamenať o stovky eur vyššie mesačné splátky úverov," dodáva.

Na kopiace sa problémy upozorňuje aj expert Müller. „V súčasnosti nielen rastú ceny, ale aj klesá hodnota aktív a keď sa pýtate, či citeľne schudobnieme, to už sa deje. Čím väčší objem aktív ste mali, tým väčší objem hodnoty ste v tomto roku stratili," konštatuje so slovami, že stále platí, že najlepší spôsob, ako predchádzať ekonomickým problémom, je „maximalizovať hodnotu aktív a minimalizovať hodnotu pasív."

Zdroj: Archív

Ján Müller

Analytik Ďurana dodáva, že rok 2023 bude náročný, no otázkou ostáva ako veľmi. Nad ekonomikou, ako damoklov meč, visí riziko recesie. Absurdne nízke úrokové sadzby v Európe v minulosti sa už preniesli do vysokej miery inflácie a rastu cien ešte pomohol nedostatok energií a neistota kvôli ruskej invázii," zdôraznil s tým, že hoci sa európske vlády snažia na vzniknutú situáciu reagovať dotáciami, práve tie väčšinou zvyšujú deficity a zadlženie štátov. Covid sa podarilo dostať pod kontrolu, ale ešte stále je tu s nami. Všetko sú to negatívne faktory, ktoré sa ekonomika snaží zapracovať, pričom pravdepodobným výsledkom bude zatváranie firiem, ktoré vysoké ceny energií a požadovaný rast miezd neunesú," zhodnotil.  „V budúcom roku môže nastať zvýšenie miery nezamestnanosti a pokračujúci rast cien, ktoré ešte plne neodrazili zvýšenie cien energií."

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Šetrenie je jednoduché! S týmito radami si v roku 2023 budete môcť kúpiť všetko, po čom túžite!

     

    Azda najkompelexnejšie otázku či v roku 2023 naozaj schudobnieme rozobrala exministerka Schmögnerová.

    ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE

    Azda najkompelexnejšie otázku, či v roku 2023 naozaj schudobnieme rozobrala exministerka Schmögnerová.  „Možno menej ako v rokoch nasledujúcich, keď už budúca vláda nebude mať dostatok zdrojov v štátnom rozpočte pomôcť domácnostiam a podnikateľskému sektoru s cenami energií," zamyslela sa. „Podľa Európskej komisie z novembra bude inflácia na Slovensku 13, 9 %. Mzdy v priemere porastú nižším tempom, t.j. reálne poklesnú; dôchodky od januára 2023 sa zvýšia o 11,8 percenta, ale je to menej ako dôchodcovská inflácia. Inými slovami kúpna sila domácností sa zníži," zhodnotila.

    Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

    Brigita Schmögnerová

    Podobne ako Mihál, aj Schmögnerová pripomína zdražovanie hypotekárnych úverov či klesajúcu hodnotu našetrených úspor. „Depozitné úrokové sadzby výrazne zaostávajú za úrovňou inflácie. Miera úspor v dôsledku schudobnenia väčšiny spoločnosti klesne na historické minimum. Budeme horšie pripravení na budúce roky," prepodvedá skúsená politička.

    V novom roku budú podľa exministerky „ťahúňmi" zvyšovanie inflácie potravín, energií a pohonných hmôt. „Ceny energií budú v r. 2023 vyššie ako vlani, i keď sú zastropované. Ceny pohonných hmôt je ťažšie odhadovať, lebo kolíšu a závisia od mnohých faktorov. Pokles cien potravín až do leta sotva možno čakať," konštatuje bývalá politička s tým, že Národná banka Slovenska predpokladá, že inflácia dosiahne maximum v nasledujúcich mesiacoch a postupne ku koncu roka by mala klesať do jednociferných čísel.

    Zdroj: INESS

    Radovan Ďurana

    Ako však narábať s rodinným rozpočtom tak, aby nás kríza zasiahla čo najmenej? „Ako som už spomenul: maximalizovať hodnotu aktív, minimalizovať hodnotu pasív, udržiavať výdavky pod kontrolou," zhodnotil finančný expert Müller. „To je ťažká otázka. NBS očakáva, že príjmy porastú zhruba takým tempom ako inflácia. Nemyslím, že sa to podarí. Kedysi ma rozčúlilo, keď britská premiérka Margaret Thatcherová odporučila, jedzte viac ovsených vločiek. Sú zdravé a lacné. Dnes to odporúča aj výživový poradca gastroenterológ Bukovský. Pravdaže viac zeleniny a domáceho ovocia. Zahraničné je predražené aj v Lidli," povedala Schmögnerová.

    Mihál podotýka, že každá kríza je zároveň príležitosťou. „Na hľadanie zaujímavejšieho a lepšie plateného zamestnania, na prehodnotenie podnikateľských zámerov, alebo na zamyslenie sa nad tým, čo a prečo sme doteraz robili a či to vieme robiť lepšie."

    Prečítajte si aj: