Bývalý špeciálny prokurátor na slobode: Prepustenie Kováčika rozpútalo politickú búrku!
8. 8. 2024, 16:00

Zdroj: Facebook/Boris Susko - minister spravodlivosti
Po vyše dvoch rokoch prvá noc vo vlastnej posteli. V máji 2022 Najvyšší súd poslala bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na osem rokov do väzenia. Včera ho minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) pustil domov. Tam bude podľa jeho právnika čakať, ako súd rozhodne v jeho prípade.
Zdroj: TV Markíza
Zdroj: archív
Zdroj: Kukuna Matejlavlavala
Galéria k článku
Podľa advokáta Erika Magála bývalý špeciálny prokurátor vyšiel z väzenia bez monitorovacieho náramku. „Rozhodnutie je spojené bez akýchkoľvek obmedzení, fakticky je to príkaz na prepustenie bez akýchkoľvek náhrad,“ povedal Magál. Čiže môže napríklad aj cestovať za hranice.

Zdroj: Facebook/Boris Susko - minister spravodlivosti
Ovešaný taškami sa Kováčik poďakoval v prvom rade členom Zboru justičnej a väzenskej stráže za ich „profesionalitu a ľudskosť“. K samotnému prepusteniu sa Kováčik nevyjadril s tým, že „má málo informácií“. Ako prvá s informáciou o prepustení Kováčika prišla blogerka Juliana Mikolášiková. Ešte krátko popoludní ani Magál nevedel potvrdiť, či ide o pravdivú informáciu. Advokát však pripomenul aj pre Plus JEDEN DEŇ, že ešte vo februári podali dovolanie na Najvyšší súd a podnet ministrovi spravodlivosti, pričom navrhli aj prerušenie výkonu trestu.
Včera popoludní Boris Susko oznámil, že podnetu vyhovel. Odvolával sa pritom na skúsenosť z uplynulých rokov, keď „kajúcnici výmenou za výhody, miernejšie tresty či dokonca beztrestnosť udávali iných, aby sa sami vykúpili“. Tvrdí, že takýmto „spôsobom bývalá vláda posielala do väzenia politickú konkurenciu“. Susko dodal, že mu záleží, aby mal každý právo na spravodlivý proces, a preto včera podal dovolanie v prípade Dušana Kováčika. „Som presvedčený, že v tomto prípade pri zisťovaní skutkového stavu boli závažným spôsobom porušené ustanovenia, ktorými sa má zabezpečiť objasnenie veci, respektíve právoplatné rozhodnutie vychádza zo skutkového stavu, ktorý bol na základe vykonaných dôkazov v podstatných okolnostiach nesprávne zistený, čo mohlo mať za následok porušenie práva na spravodlivé súdne konanie,“ povedal minister Susko.
Súčasne s dovolaním minister rozhodol aj o prerušení výkonu trestu a to až do rozhodnutia o dovolaní. To môže znamenať, že ak Najvyšší súd rozhodne, že Kováčik je vinný, pôjde späť do väzenia.
Sám Kováčik však svoju vinu už roky popiera. Keď vo februári tohto roka Magál podával podnet na rezort spravodlivosti, Kováčik pre týždenník Plus 7 DNÍ povedal, že „obvinenie je vyfabulované“ a ak by sa „vykonali jeho dôkazné návrhy, nebol by odsúdený“. To isté tvrdil aj v roku 2022, keď si prišiel vypočuť rozsudok Najvyššieho súdu. Ešte v súdnej sieni mu však nasadili náramky a odviezli ho do väzenia.
Suskovo rozhodnutie vyvolalo doslova búrku na politickej scéne. Zuzana Števulová (PS) v Kováčikovi vidí „symbol veľkej korupcie“ a včerajšie prepustenie vníma ako „odmenu za to, že zatváral oči pred kauzami Smeru“. Exminister spravodlivosti Viliam Karas (KDH) nespochybňuje právo podať dovolanie, ale Susko mal podľa neho predstúpiť pred verejnosť a viac zdôvodniť svoje rozhodnutie.
Naopak, exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) v prepustení Kováčika vidí „bezprecedentný zásah do súdnej moci“, ktorý považuje „za absolútne nepatričný“. Prekáža jej, že Susko pustil Kováčika „na slobodu bez rozhodnutia súdu“. Na to zareagoval aj premiér Robert Fico (Smer). Ten totiž v prípad Dušana Kováčika vidí ako „učebnicový príklad zmanipulovaného monsterprocesu, ktorého cieľom bolo odstaviť Kováčika a vydláždiť cestu politickému nominantovi Lipšicovi“. Po Kováčikovi sa totiž stal špeciálnym prokurátorom práve Daniel Lipšic. Kolíkovej Fico odporučil, aby „sa vrátila na školu“, pretože minister spravodlivosti „má zákonnú právomoc prepustiť odsúdeného na slobodu“. Susko zasa v reakcii dodal, že „tak robila aj Kolíková“. Dodal, že v minulom roku bolo podaných 29 dovolaní a väčšina z tých, ktoré boli k včerajšiemu dátumu rozhodnuté, bola úspešná.
Za čo bol Kováčik odsúdený?
Podľa rozsudku bol Kováčik uznaný za vinného, že ako ako špeciálny prokurátor prijal 50-tisíc eur za intervenciu v prospech prepustia bývalého šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku, ale aj vynášal utajované informácie z vyšetrovania prípravy vraždy Jána Čurillu. Najvyšší súd mu naparil 8 rokov a peňažný trest 100-tisíc eur. Obžalobu proti Kováčikovi viedol Michal Šúrek, pričom Špecializovaný trestný súd ho pôvodne odsúdil na 14 rokov a trest prepadnutia majetku. Polícia Kováčika zadržala koncom októbra 2020, vo väzbe strávil 17 mesiacov. Prepustili ho v apríli 2022 a v máji toho istého roku opäť nastúpil do väzenia.
Tam strávil približne 25 mesiacov, do výkonu osemročného trestu sa však ráta aj pobyt vo väzbe. Takže v tejto chvíli má už Kováčik za sebou 42 mesiacov, čo je v podstate 3,5 roka „odsedených“.