Reklama

Bývalý šéf NAKA končí v polícii po 25 rokoch: Nezvládol detektor lži

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Matúš Šutaj Eštok: Na politickú kultúru si opozícia našla super učiteľa
    Zdroj: https://fb.watch/omSZKRyeAK/
    Reklama

    Dnes je Ľubomír Daňko posledný deň v práci, od zajtra si dočerpáva dovolenku. Bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) končí v polícii k 31. decembru. Kým opozícia hovorí o ďalších čistkách v polícii, vyzerá to tak, že Daňkov odchod je oveľa prozaickejší.

    Odchod Daňka je ďalším z personálnych zmien vo vedení polície. Začal s nimi minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) hneď po nástupe. Najskôr odvolal policajného prezidenta Štefana Hamrana, zrušil dve miesta policajných viceprezidentov, potom postavil mimo služby policajtov, ktorí mali status chránených oznamovateľov závažnej protispoločenskej činnosti. Medzi nimi aj Daňka.
    Ten pre Denník N potvrdil, že ho nový policajný prezident Ľubomír Solák stiahol 5. decembra na jeden deň z dovolenky, ktorú mu pôvodne nariadil až do 17. decembra. „Pán policajný prezident mi oznámil, že so mnou nepočíta na žiadnej pozícii,“ povedal Daňko s tým, že Solák mu dal na výber, či prejde na kraj alebo okres.

    Solák vo svojom stanovisku trvá na tom, že obsadenie vedúcich pozícií je v jeho rukách a mali by v nich byť ľudia, ktorým dôveruje. Na margo informácie, že nedovolil Daňkovi zostať v Národnej kriminálnej agentúre ani ako radovému vyšetrovateľovi, dodal, že „diskusia o možnom zotrvaní pána Daňka v Policajnom zbore bola dôverná“.

    Daňko však potvrdil, že ho policajný prezident poslal na detektor lži. Ako nadriadený má na to právo a výsledok mu vraj nepovedali. Podľa Daňka mu policajný prezident nepovedal dôvody, pre ktoré má ísť na detektor lži. Komentátor portálu Štandard Dag Daniš prišiel s informáciou, že Daňko cez detektor neprešiel. Podobné informácie má k dispozícii aj redakcia Plus JEDEN DEŇ. Bývalý šéf NAKA neuspel pri odpovediach na otázky, ktoré sa vraj týkali únikov zo spisov. Práve úniky zo spisov doslova traumatizujú celú spoločnosť a je pritom jedno, či ide o úniky smerom do vybraných médií alebo vybraným politikom. Hamran sa ešte ako policajný prezident v ostatných mesiacoch verejne chválil, že sa mu podarilo zastaviť práve úniky zo spisov, ako aj informácií o pripravovaných akciách.

    Preto sme sa s otázkou, ako Daňko dopadol na detektore lži, obrátili priamo na policajné prezídium. Odpoveď odboru komunikácie je stručná: „Výsledok konkrétneho preverovania nie je možné zverejniť.“ Najmä opozičné strany aj Daňkov odchod do výsluhového dôchodku komentujú pokračovaním čistiek v polícii. Aj preto, že Solák vymenil i Daňkových zástupcov. Kým do roku 2021 vedenie rezortu vnútra nemohlo len tak bezdôvodne meniť vedenie polície, za vlády hnutia Igora Matoviča sa Policajný zbor dostal pod palec rovno ministrovi vnútra. Pred dvoma rokmi tak dostal Roman Mikulec (hnutie občana Igora Matoviča) voľnú ruku pri výmene policajného prezidenta, vláda môže zasa odvolať šéfa Úradu inšpekčnej služby.

    Navyše, a to Solák pri odvolávaní Daňka nevyužil, možno dnes odvolať policajného funkcionára bez udania dôvodu a v podstate ihneď. Ľubomír Daňko získal status chráneného oznamovateľa protispoločenskej činnosti v súvislosti s kauzou Rozuzlenie. V rámci nej sú obvinení funkcionári SIS a Národného bezpečnostného úradu z podielu na diskreditácii vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu.

    Prečítajte si tiež: