O živote na vysokej nohe Alojza Riška nepochybuje nikto, kto prechádza okolo jeho honosného domu na Zákopčí, len pár kilometrov od Čadce. Na udržiavanom pozemku je veľké jazierko, letný domček a pri našom príchode tu parkovali štyri autá, zväčša terénne. Na tereniaku sa vozí aj Riškov jediný syn, študujúci za lesníka, aj manželka. Samotný exriaditeľ prišiel na elegantnom Volkswagene.

Kde na to zobral?

Alojz Riško pritom už od 90. rokov pracuje zväčša v štátnych lesoch, ktoré majú neustále finančné problémy. Do roku 2007 zastával rôzne funkcie v odštepnom závode v Čadci, kde sa vypracoval na riaditeľa. Až v roku 2009 sa na necelý rok stal generálnym riaditeľom štátnych lesov. Práve v tejto funkcii podpísal nevýhodné zmluvy s čadčianskou firmou Wood Working, s ktorej majiteľmi sa veľmi dobre pozná.

Nevýhodné zmluvy

Firme, ktorá existovala len jeden mesiac, prenajal bez výberového konania na desať rokov štyri píly s garanciou dodávať každej z nich ročne až 50-tisíc kubíkov dreva. Firme tak garantoval biznis a ako sme informovali v pondelkovom vydaní nášho denníka, doplatiť na to mali aj drobní spracovatelia dreva. Lesy už pre nich nemajú dostatok dreva, keďže väčšina ide firme Wood Working, ktorá si naviac celý biznis poistila sankčnou pokutou vo výške až jedno euro za deň za každý kubický meter omeškania.

Alojz Riško tieto zmluvy obhajuje, naopak, súčasné vedenie Lesov SR ich považuje za nevýhodné. Vzhľadom na to, že medzi štátnym podnikom a firmou Wood Working prebiehajú rokovania o zmene zmluvy, ani jedna strana nám nechcela poskytnúť aktuálne informácie. Riško však už v štátnom podniku nepracuje a podľa našich informácií je riaditeľom súkromnej firmy, ktorá sa tiež zaoberá spracovaním a predajom dreva.