Kedy začal spor medzi Sylviou Volzovou a Pavlom Ruskom?

- On bol od začiatku. Sylvia bola nositeľom peňazí. Ale ona to tak nebrala. Paľo ju videl iba ako zdroj peňazí. Ona sa videla ako spolumajiteľka, čiže osoba, ktorá môže rozhodovať aj o programe a chode televízie a o jej smerovaní. Paľo tam mal vtedy manželku a oni dvaja zasa mali pocit, že oni majú o všetkom, čo v televízii bude a ako a s kým bude fungovať, rozhodovať. Bol to skôr Paľo ako jeho žena. Narodil sa v znamení Leva. Chcel vládnuť a ovládať.

Ako sa prejavoval ich konflikt navonok?

- On ju vôbec nebral. Ale aby som to nehádzala na Paľa, všetci sme sa k nej takto stavali. Sylvia bola akože slušná dáma, ktorá sa veľmi neprejavovala, ale bola spolumajiteľka a chcela mať nejaké rozhodujúce slovo. Lenže to nikto z nás nepripúšťal. Nebola z televízneho prostredia, tak pre nás to bolo, že čo tu ona otvára pusu, keď tomu aj tak nerozumie.

Boli ste svedkom nejakých otvorených konfliktov medzi nimi?

- Sylvia bola dáma, takže ona do otvoreného konfliktu nešla. Vycítila veľmi dobre psychológiu celého diania. Všetci podliehali Paľovi. Ona tam nemala kamarátov, nemala spojencov, nikoho, kto by sa jej zastal. Nikto na to nemal odvahu, aj keď pokusy hľadať spojencov tam z jej strany boli. Ona bola za škaredé káčatko. V otvorenom konflikte by prehrala. Paľo bol veľký rečník a manipulátor.

Pavol Rusko čelí vážnym obvineniam z objednávky vraždy. Za mrežami je už od pondelka.
Pavol Rusko čelí vážnym obvineniam z objednávky vraždy. Za mrežami je už od pondelka.
Martin Domok

Vedeli ste, že Pavol Rusko chce odkúpiť, respektíve získať jej podiel v televízii?

- Získať. V tých časoch sa veci nekupovali, ale získavali. Hovorím s ohľadom na obdobie. Nemám rada, keď sa veci posudzujú bez ohľadu na dobovú realitu.

Čiže vedeli ste od začiatku, že ho chce získať?

- Samozrejme. Ale bolo to komplikované. Dodnes som nepochopila, akú rolu tam tie-ktoré spoločnosti zohrali a to som bola v najužšom vedení. Nevedela som, kto každý tam má v čom peniaze a aké kompetencie.

Chcel Pavol Rusko podiel v TV Markíza tak veľmi, že by bol schopný ísť až za hranice?

- Na toto je veľmi ťažké odpovedať. Je potrebné sa však pozrieť na to, prečo sa práve teraz vytiahla táto kauza. Toto je dôležité, prečo sa po 20-tich rokoch teraz toto vytiahlo. A určite si myslím, že nejde o Pavla Ruska.

A o čo tam ide?

- Neviem, pretože nepoznám detaily, ale určite tam nejde o Pavla Ruska. Možno chcú niekoho potopiť a potrebujú na to vyplašiť Paľa Ruska.

Pavol Rusko vypovedal pred vyšetrovateľom, že sa s Mikulášom Černákom stretol, ale preto, aby si u neho overil, či je pravda, že ho Volzová chce dať zlikvidovať. Zdôveril sa vám niekedy s týmto?

- To, že ona ho chce zabiť, nie. Ale v tých časoch bol na Paľa vyhlásený trest smrti aj od iných a mala ho vykonať mafia. V tých časoch to nebolo nič zvláštne, vtedy mafia, politika, médiá boli v jednom hrnci.

Vincoureková bola prvou moderátorkou Smotánky.
Vincoureková bola prvou moderátorkou Smotánky.
Emil Vasko

Vedeli ste, kto chcel v tom čase zabiť Pavla Ruska?

- Teraz je zbytočné o tom hovoriť, pretože tí ľudia sú už mŕtvi. Nebudem sa k tomu vracať. Ale bolo to tak. On nevyhovoval mnohým. A vtedy sa to riešilo cez mafiu.

Vedeli ste, že sa Pavol Rusko stretáva s Mikulášom Černákom?

- Zistila som to, keď šla Markíza na oslavu jeho narodenín a ukazovala jeho tigre. Bolo to nechutné. Zvolali sme vedenie televízie a ohradili sme sa, že to už prekročilo medze.

Bolo to na zadanie Paľa Ruska?

- Všetko bolo v tom čase na zadanie Paľa Ruska, ale treba to overiť. Redaktor, ktorý tam išiel, môže vypovedať.

On sa nikdy nepriznal, že sa stretáva s týmito ľuďmi?

- Všetci sme sa s nimi v tom čase stretávali. Tak to bolo. Všetci sme sa stretávali so všetkými.

Prečítajte si viac o kauze Pala Ruska: