Budúci prezident priznal, že v kampani porušil zákon: Bola to TECHNICKÁ CHYBA
13. 4. 2024, 17:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:52)

Zdroj: facebook.com/pellegrini.peter
Už po druhom kole prezidentských volieb prišlo na transparentný účet víťaza Petra Pellegriniho 250–tisíc eur od strany Hlas. Naplnil tak síce polmiliónovú sumu, ktorú môžu kandidáti minúť na kampaň, ale porušil zákon. Peniaze si totiž po voľbách môže na účet posielať už len sám kandidát.
Zdroj: Peter Pellegrini Facebook
Zdroj: Peter Pellegrini Facebook
Zdroj: Peter Pellegrini Facebook
Galéria k článku
Ako vysvetlila Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková, kandidát môže previesť na svoj transparentný účet peniaze aj neskôr ako zákonom stanovených 48 hodín pred začiatkom volieb. Ide o prípady, keď potrebuje doplatiť došlé faktúry a na účte už nemá dostatok peňazí.
To sa stalo aj Pellegrinimu, ktorému pred voľbami Hlas poslal 250-tisíc eur s tým, že ide o peniaze, ktoré strana vyzbierala na členskom či daroch. Macíková zdôrazňuje, že kampaň Pellegrinimu financovala výhradne strana. „Prostriedky na transparentný účet Petra Pellegriniho preto prišli priamo zo straníckeho účtu a nie z osobného účtu kandidáta, v snahe jasne preukázať pôvod prostriedkov na transparentnom účte,“ objasňuje.
Aby dodržali zákon, mali peniaze najskôr ísť na Pellegriniho osobný účet, a ten si ich mal potom previesť na transparentný účet. „Na podstate transakcie, teda na financovaní kampane výlučne z prostriedkov strany, by sa nezmenilo nič,“ podotýka hovorkyňa. Uznáva však, že urobili chybu. „Za túto technickú chybu je Peter Pellegrini pripravený plne rešpektovať rozhodnutie, ktoré prijmú kompetentné štátne orgány,“ dodala Macíková.
Podľa organizácie Transparency International Slovensko (TIS) môže budúci prezident dostať pokutu vo výške od dvoch– do tridsaťtisíc eur. Podľa prepočtov TIS obaja kandidáti, ktorí postúpili do druhého kola prezidentských volieb, zrejme prekročia polmiliónovú hranicu. Včera mal na transparentnom účte Pellegrini sumu vyše 187-tisíc. Za prípravu druhého čísla volebných novín zaplatil napríklad 14-tisíc eur, za toľko kritizovaný prenájom lietadla, ktoré ho zaviezlo do Kráľovského Chlmca, 1 920 eur. Jeho protikandidát Ivan Korčok má aktuálne na účte niečo vyše 40-tisíc eur. Za výrobu dvadsiatich kusov okuliarov zaplatil necelé tri stovky, o niečo viac za moderovanie mítingov v regiónoch, vyše päťtisíc dal za manažment sociálnych sietí. Na presnejšie vyúčtovanie si však ešte budeme musieť počkať.
Rezort vnútra tvrdí, že v súvislosti s voľbami prezidenta dostal viacero podnetov. „Viaceré upozorňujú na rovnaké porušenie zákona o volebnej kampani,“ reagovalo ministerstvo na našu žiadosť o počet podnetov. „Ministerstvo vnútra sa podnetmi zaoberá a relevantnosť podnetu vyhodnotí po ich prešetrení a ukončení konania,“ dodáva.
Pokuty môžu rozdávať ešte roky po prezidentských voľbách
Ďalšie podnety dostala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, opäť sa však mnohé týkali rovnakých vecí. Ministerstvo spresňuje, že väčšinu podnetov štátna komisia vyhodnotila, že nie sú porušením zákona, ďalšie postúpila príslušným orgánom štátnej správy.
Organizácia TIS upozornila, že v prospech Pellegriniho viedli platenú propagáciu tretie strany vrátane ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas). Preto sa tiež obrátili na ministerstvo vnútra. Šutaj Eštok je však presvedčený, že zákon neporušil, len „zhrnul výroky Ivana Korčoka”.
Rezort, ktorému Šutaj Eštok šéfuje, reaguje, že pri podozreniach z porušenia zákona o volebnej kampani fyzickou osobou je „príslušný na prejednanie priestupku okresný úrad“, jeho príslušnosť sa určuje podľa miesta trvalého pobytu osoby, ktorá je podozrivá z priestupku.
Rezort vnútra dodáva, že podľa zákona o volebnej kampani možno pokutu uložiť do troch rokov odo dňa, keď sa štátna komisia, ministerstvo vnútra, ministerstvo kultúry alebo okresný úrad dozvedel o porušení zákona, najneskôr však do piatich rokov od porušenia zákona.