Kollár ROZHORČENE ZAREAGOVAL na bitku Tabák a Bittó Cigánikovej: Bude to mať VÁŽNE dôsledky!
27. 9. 2022, 12:20 (aktualizované: 1. 6. 2024, 14:35)

Následky vyostreného fyzického konfliktu medzi poslankyňami Jankou Bittó Cigánikovou (SaS) a Romanou Tabák (Sme rodina) naberajú na obrátkach. Zatiaľ čo si temperamentné političky v tejto chvíli nevedia prísť na meno, ich stranícki lídri zaujali k záležitosti jasné stanoviská! Čo rozhádaným poslankyniam odkazujú predseda parlamentu Boris Kollár a šéf SaS Richard Sulík?
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Zdroj: reprofoto facebook/SaS
Zdroj: instagram/romanatabak
Galéria k článku
Kultúra domácej politiky dlhodobo klesá, no správa o bitke v bare, ktorej aktérkami majú byť dve poslankyne Národnej rady, pôsobí aj na slovenské pomery pomerne „osviežujúco". Ku konfliktu medzi političkami malo prísť v jednom z podnikov v centre hlavného mesta. „Tabák sa nikdy nijako špeciálne nevenujem. Často ľudia vravia, že sa hádame, ale nenájdete jediný status alebo osobný útok na ňu odo mňa. Háda sa len Romana," konštatuje Bittó Cigániková.

V nasledujúcich riadkoch liberálka popisuje svoju verziu incidentu. „Počas niekoľkých nechutných verbálnych útokov sa mi ako-tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale ona pokračovala. Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ,inteligencia' reprezentuje svojich voličov v parlamente. Myslela som, že keď si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú, čo stvára, tak sa upokojí," načrtla priebeh udalostí poslankyňa. Situácia mala podľa jej slov následne eskalovať, pričom ona sama vraj na útok a ťahanie za vlasy nereagovala. „Nakoniec konečne pani poslankyňa pochopila, že ma nijako nevyprovokuje, pustila ma a okamžite odišla," opisuje nešťastnú udalosť Bittó Cigániková s dôvetkom, že Tabák sa napokon vrátila a uštedrila jej úder do hlavy.
V dôsledku opuchu líca a bolestí napokon vyhľadala pomoc lekárov a na mladú poslankyňu dokonca podala trestné oznámenie. Novopečená straníčka hnutia Sme rodina však médiám predostrela úplne iný príbeh. „Celé si to vymyslela a klame,“ povedala na margo Cigánikovej slov pre Plus JEDEN DEŇ Tabák. V následnom rozhovore pre čas.sk dodala: „Zahnala sa na mňa po tvári, a ako sa zahnala druhýkrát, strhla mi z hlavy šiltovku a hodila ju do miestnosti. Ja som sa bránila. Mrzí ma, že som sa dala vyprovokovať a uštedrila jej úder, po ktorom sa upokojila.“ V pondelkovom statuse na sociálnej sieti Tabák doplnila, že je o osem rokov mladšia a doma má dvojročného syna, ktorému mala Bittó Cigániková tiež nadávať. “Ja som mala podať trestné oznámenie. Odpúšťam jej však, lebo zúfalí ľudia robia zúfalé činy,” uzavrela tému poslankyňa Sme rodina.
Zdroj: facebook/romana tabak
Romana Tabák - poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky
Líder opozičnej SaS Richard Sulík sa k veci vyjadril zdržanlivo. „Dôležité je, že podala trestné oznámenie. Viac sa k tomu nechcem vyjadrovať," odkázal. S otázkami, či proti svojej poslankyni plánuje vyvodiť politickú zodpovednosť, sme sa obrátili aj na lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára.
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
S otázkami, či proti svojej poslankyni plánuje vyvodiť politickú zodpovednosť, sme sa obrátili aj na lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára. PREKVAPIVÚ REAKCIU KOLLÁRA NÁJDETE V GALÉRII
VIDEO Aj Vladimír Mečiar bol ostrý chlapík: Novinári si s ním prežili svoje

K incidentu sa neskôr na sociálnej sieti vyjadril aj Tabákovej niekdajší stranícky šéf Igor Matovič (OĽaNO). „Poznám obe. Romana je síce veľakrát naivná, ale nikdy nie klamárka. Jana je zákerná a klame furt," napísal.
Opačnou optikou sa na vec díva politológ Radoslav Štefančík, ktorý síce sprvoti vyhlásil, že podobné incidenty by mali komentovať skôr psychiatri, no napokon vyriekol prísny „verdikt". „V každom prípade by bolo vhodné, aby pani Tabák zložila funkciu poslankyne a definitívne sa rozlúčila s politikou," zhodnotil.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Radoslav Štefančík - politológ
Naopak, politológ Tomáš Koziak z Vysokej školy medzinárodného podnikania v Prešove označil záležitosť za ďalšiu z „bizarných príhod" slovenskej politiky. „Incident svedčí o úrovni oboch spomínaných dám," zhodnotil nekompromisne. „Nie je to tak, že by jedna niesla zodpovednosť a druhá nie, nakoniec, ak sa pozrieme na spôsob komunikácie, akú medzi sebou dlhodobo vedú, potom k niečomu podobnému dôjsť muselo," zamýšľa sa Koziak, podľa ktorého však v tomto prípade nemožno očakávať vyvodenie žiadnej politickej zodpovednosti.
Zdroj: reprofoto Denník N
Jana Bitto Ciganiková - poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky
„Tú možno vyžadovať od ľudí, ktorí majú istú úroveň ľudskej a politickej kultúry," poznamenal a dodal, že vyvodenie zodpovednosti voči vlastným poslankyniam neočakáva ani od lídrov ich strán. „Ak by sme latku politickej kultúry mali nastavenú tak ako v civilizovaných štátoch, tak by takéto dámy nemali v politike čo robiť," neodpustil si na záver ostrý komentár s tým, že „pokiaľ ich tam lídri strán majú, potom to svedčí o tom, že im to vyhovuje".
ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE
Je smutné, že fyzické konflikty v slovenskej politike nie sú ničím výnimočným a svedkom podobných excesov bola naša krajina aj v minulosti. Nie tak dávno rezonovala v médiách správa o potýčke medzi smerákom Ľubošom Blahom (42) a členom vládneho hnutia OĽaNO Jozefom Pročkom (57). Blaha tvrdí, že ho mal Pročko v parlamentnom bufete chytiť pod krk a priložil aj fotku doráňaného krku. Pročko to poprel a odmietol, že by k fyzickému násiliu prišlo.

Pamätníci si iste spomenú aj na konflikt priamo na pôde parlamentu z roku 2013, keď niekdajší šéf kresťanských demokratov Alojz Hlina (51) fyzicky napadol počas prednášania faktickej poznámky poslanca Antona Martvoňa (42) za Smer-SD.
Facku si od bývalej členky národniarov Anny Belousovovej (63) svojho času vyslúžil aj Igor Matovič (49). Medzi „ostrých chlapíkov" v politike možno zaradiť aj expremiéra Vladimíra Mečiara. Ten si vedel „ručne-stručne" vybaviť napríklad nezhodu s novinárom, ktorý sa ho opýtal na to, odkiaľ zobral peniaze na financovanie svojej honosnej vily Elektry. „Ešte raz sa ma to opýtaš, takú ti j..., že sa nespamätáš,“ kontroval Mečiar, zaháňajúc sa pravou rukou na vtedajšieho novinára televízie JOJ Ľuboslava Choluja.

Za samostatnú kapitolu je možné označiť pôsobenie bývalého šéfa SNS Jána Slotu, ktorý sa síce nedostával priamo do fyzických konfliktov, no hľadať politika, ktorý by prekonal jeho verbálne útoky, by trvalo veľmi dlho. Pamätnými boli vyjadrenia na adresu poslanca Jozefa Mikloška, ktorého nazval „hnusným, retardovaným, diablovým synom”, ale aj početné slovné útoky na adresu príslušníkov maďarskej menšiny.