Reklama

Brusel ešte nevysvetlil pôvod NÁKAZY! Blaha SARKASTICKY: Je za tým skákajúca krava z PAKISTANU?

Na fotokoláži podpredseda Smeru a europoslanec Ľuboš Blaha, v pozadí maštaľ s hovädzím dobytkom.

Zdroj: Koláž P1D (tasr, telegram/ľ. blaha)

Reklama

Podpredseda Smeru a europoslanec Ľuboš Blaha vo svojom typickom štýle ironizoval argumenty svojich politických oponentov a naznačil, že verzia o prirodzenom prenose nákazy slintačky a krívačky (SLAK) má vážne trhliny.

Blaha v nedeľu 30. marca na sociálnej sieti Telegram zverejnil rozsiahly status, v ktorom sa kriticky vyjadruje k oficiálnemu vysvetleniu pôvodu vírusu slintačky a krívačky v Maďarsku. Otázku, ako sa vírus dostal zo vzdialeného Pakistanu do strednej Európy, označil za „otázku za milión“.

A po nedeli sa zdá, že ide o otázku, na ktorú odpoveď očakáva čoraz viac občanov, nákaza vírusu SLAK sa totiž potvrdila aj na Záhorí, zhruba 100 kilometrov od doterajších troch ohnísk v južných okresoch pri hraniciach s Maďarskom. Potvrdil to v nedeľu minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer).

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Agrominister Takáč potvrdil ďalšiu infikovanú farmu na Záhorí
    Zdroj: tasr

    Ako sa vírus dostal do Maďarska?

    Blaha poukázal na to, že vírus sa nešíril cez krajiny medzi Pakistanom a Maďarskom, čo považuje za nelogické. „Zjavne sa našla nejaká nakazená krava v Pakistane, ktorá sa poriadne rozbehla a preskočila z Islamabádu rovno do Maďarska,“ napísal s dávkou sarkazmu. Zároveň naznačil, že Európska komisia si s odpoveďami na pôvod nákazy nevie rady a predpokladá, že „nájdu nejakého netopiera, ktorým to vysvetlia“, podobne ako pri pandémii COVID-19.

    Blaha pripomenul, že v minulosti už došlo k úniku vírusu slintačky a krívačky z laboratória v britskom Pirbright Institute (2007), a pýta sa, či nie je možné, že sa podobná situácia zopakovala.

    Zdroj: TASR/APLewis Whyld

    Za únik vírusu zaplatil britský inštitút pokutu

    V roku 2001 v dôsledku epidémie zlikvidovali v Británii približne 6,5 až 10 miliónov zvierat, čo výrazne poškodilo poľnohospodársky priemysel. Vláda vtedy v dôsledku krízy povolala armádu a preložila termín volieb. Zároveň čelila kritike, ktorá jej vyčítala pomalý postup voči epidémii.  

    O šesť rokov neskôr, v roku 2007 potvrdili výskyt vírusovej nákazy slintačky a krívačky v Británii opäť. Podľa informácií portálu Farmers Weekly sa ukázalo, že vírus pochádzal z britského vládneho centra pre výskum chorôb v Pirbright. „Inštitút bol centrom prepuknutia choroby v roku 2007 po tom, čo sa ako najpravdepodobnejší zdroj choroby identifikovali netesné kanalizácie na výskumnom mieste. Vládnemu centru pre výskum chorôb v Pirbright  bolo nariadené zaplatiť pokuty a náklady v celkovej výške 77 000 libier za bezpečnostné zlyhania počas experimentov so slintačkou a krívačkou," informoval web.

     

    Spojenie s Ukrajinou?

    Najkontroverznejšou časťou statusu sú Blahove úvahy o možnom prepojení nákazy s vojnovým konfliktom na Ukrajine. Tvrdí, že na Ukrajine existujú „biolabáky“, ktoré podľa neho môžu súvisieť s výskytom vírusu v Maďarsku. Pripomenul vyjadrenia americkej diplomatky Victorie Nulandovej z roku 2022, ktorá priznala existenciu laboratórií, nad ktorými USA nechcú stratiť kontrolu.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Opatrenie proti prenosu slintačky a krívačky na tzv. malom hraničnom priechode Čunovo - Rajka
      Zdroj: tasr

      Blaha naznačil, že Maďarsko je štát blokujúci pomoc Ukrajine a jeho vláda je pre niektoré zahraničné mocnosti „nepohodlná“. To podľa neho vyvoláva otázky o tom, či môže byť nákaza výsledkom úmyselného šírenia.

      Blaha spomína „kopu náhod“

      Status zakončil typickou dávkou irónie: „Biolabáky na Ukrajine, nepohodlné Maďarsko a Slovensko, slintačka a krívačka z Pakistanu... Proste kozmické náhody.“ Nezabudol ani na posmešnú poznámku na adresu Veroniky Remišovej, ktorá sa v nedeľu stretla v diskusnej relácii STVR „O 5 minút 12" s ministrom hospodárstva Richardom Takáčom (Smer). Označil ju za „bábkoherečku“ a jej účasť v dueli s agroministrom pomenoval za „kádrový Armagedon“ s tým, že „možno sa dozvieme, že vírus sem doniesol Filmárik. S Filmuškou.“

      Ako sme informovali, Remišová v diskusii s Takáčom vyzvala stranu Smer, aby zasiahla proti svojmu podpredsedovi europoslancovi Ľubošovi Blahovi, ktorý šíri teórie spochybňujúce pôvod vírusu a naznačuje, že za epidémiou môže stáť Európska únia. „Podpredseda vašej strany konšpiruje o Bruseli, pritom vaša vláda žiada Európsku úniu o pomoc,“ vyčítala agroministrovi.

      Blahove slová už vyvolali kontroverzie a diskusie o hraniciach medzi oprávnenou kritikou, konšpiráciami a politickou propagandou. Faktom však zostáva, že otázka pôvodu vírusu slintačky a krívačky v Európe zostáva stále otvorená.

      Európska komisia (EK) vyšetruje pôvod a spôsob zavlečenia slintačky a krívačky do strednej Európy. Na túto otázku v súčasnosti nepozná dôveryhodnú odpoveď, uviedol v piatok (28. 3.) pre TASR expert z Komisie. Ocenil tiež rýchlu a vhodnú reakciu na výskyt nákazy na Slovensku.

      A čo presne povedal odborník z Bruselu k pôvodu samotného vírusu SLAK?