Po Ženeve ste pôsobili päť rokov v Londýne. Oslovilo vás mesto?
V porovnaní so Ženevou to bol kultúrny šok. Švajčiarske mestá majú najvyššiu kvalitu úrovne života, kým Londýn je niekde hlboko dole. Samozrejme je to dané tým, že je to veľkomesto. Zložitá doprava do zamestnania, prepchaté ulice, obchody, atď. Prechod bol ťažký. Na druhej strane Londýn je unikátny z kultúrneho hľadiska. Majú niečo, čo odporúčam budúcej slovenskej vláde. Bezplatný vstup do múzeí a galérií. Tieto inštitúcie nie sú prázdne ako u nás, ale praskajú vo švíkoch. Bola to veľmi užitočná skúsenosť.

Robila vám problémy jazyková bariéra?
Oveľa menej ako v Ženeve. Moja francúzština je značne horšia ako angličtina.

Ako vnímajú Slovensko vysokí európski finančníci?
Kríza dopadla vo väčšej miere na štáty bývalého sovietskeho bloku ako na západné štáty. V žiadnom prípade sa ale so Slovenskom nespája katastrofický scenár. V Európskej banke sa Slovenská republika hodnotí skôr pozitívne. V ostatnom čase banka urobila v SR niekoľko dôležitých projektov. Ako príklad uvediem projekt, ktorému veľmi fandím, projekt znižovania energetickej náročnosti a využiteľnosti obnoviteľných zdrojov. Tento týždeň Rada riaditeľov schválila projekt na päť úsekov diaľnice D1 v celkovej dĺžke 75 km za 250 mil. eur.

Čísla ale hovoria jasnou rečou. V rokoch 2002 až 2006 nárast dlhu Slovenska o 790 miliónov eur a v rokoch 2006 až 2010 o 9,75 mld. eur. Kto je vinný za viac ako desaťnásobný nárast dlhu?
Faktorov je viacero. Od druhej polovice roka 2008 je svet poznačený krízou. To pre SR znamená znížené príjmy verejných financií v dôsledku hospodárskeho poklesu a zvýšené výdavky na sociálnu sieť. Ale v hre sú aj ďalšie faktory, ktoré sa zakladali v predchádzajúcom volebnom období. Slovenská republika má najnižšiu daňovú kvótu zo štátov EÚ, a spomedzi štátov OECD asi tretiu najnižšiu kvótu. To znamená, že príjmy do verejných rozpočtov sú podstatne nižšie ako v okolitých štátoch. Ďalším faktorom je zlé nastavenie dôchodkovej reformy. Vznik druhého piliera je v poriadku, ale v žiadnom prípade spôsob, ako sa rozdelilo odvodové percento. To vytvára trvalý schodok Sociálnej poisťovne.

Myslíte si, že kabinet Roberta Fica zvláda krízu dobre?
To si nemyslím. Z hľadiska zmiernenia dôsledkov krízy asi áno. Z hľadiska dlhodobejších východísk sa to už jednoznačne povedať nedá. Ktokoľvek, kto bude zostavovať budúcu vládu a bude chcieť zodpovedne konať, bude musieť napr. riešiť aj rozpočtový deficit. Nemožno zostať pri súčasnej daňovej kvóte, pri súčasnom odvodovom percente a popritom znižovať deficit, ba dokonca verejný dlh a zároveň zachovať sociálne opatrenia na dnešnej úrovni. Jednoducho to nie je reálne.

Minister financií Ján Počiatek je podľa vás človek na správnom mieste?
Neviem ho ohodnotiť. Osobne ho nepoznám a nepoznám ani pomery na rezorte financií za jeho ministrovania.

Z výsledkov práce?
Nemožno ich oddeliť od výsledkov činnosti vlády ako takej. Nazdávam sa, že mnohé z tohto, čo som naznačila, mala vláda riešiť a neriešila.

Podľa vás sú PPP projekty vhodnou alternatívou na dostavbu diaľnic?
PPP projekty sú spravidla drahšie, ako keď sa robí financovanie len z verejných zdrojov. Je samozrejmé, že súkromný sektor si k nákladom zaúčtuje zisk. Lenže výstavba z verejných zdrojov sa často predražuje, otázniky už môžu vznikať pri verejnom obstarávaní, štát preberá na seba všetky riziká a pod. V konečnom dôsledku môže byť výstavba z verejných zdrojov drahšia. V hre je i stav verejných financií. Otázkou je, či si môže vláda dovoliť počkať ešte niekoľko rokov, kým sa zlepšia verejné financie a investovať do výstavby diaľnic až potom. Pokiaľ je akútna potreba investovať hneď a ekonomická miera návratnosti je dostatočná, PPP sú vhodnou alternatívou.

Keby ste o tom mali rozhodnúť vy?
Nemám v rukách analýzu nákladov odkladu investovania cez PPP. Už som povedala, že tento projekt bol schválený radou Európskej banky. Rada rozhodovala i na základe kalkulácií efektívnosti projektu. Ekonomická miera návratnosti projektu bola vyššia ako obvykle u analogických projektov. Je zrejmé, že keď banka poskytuje úver, musí mať zaručenú jeho návratnosť, a preto robí všetky potrebné prepočty a tie vyšli pozitívne.

Je správne, aby Slovensko poskytlo Grécku pôžičku ktorú možno nedostane naspäť?
Nesúhlasím s apriornym názorom, že ju nedostaneme naspäť. Je to pôžička ako každá iná a ako každá pôžička je vymáhateľná. Eurozóna je predovšetkým politickým projektom. Ak za týmto projektom stojíme, a zrejme svojím vstupom sme to povedali, treba pre jeho zachovanie i niečo urobiť.

Zachraňujeme Grécko alebo euro?
Zachraňujeme eurozónu a myslím, že to stojí za to. Čo je ťažko pre mňa prijateľné je, že sa štáty eurozóny rozhodovali pridlho, či a ako Grécku pomôcť. Pomoc mala prísť okamžite, keď sa problémy stali očividnými. Alebo sa malo Grécku otvorene povedať, že môže resp. má dočasne vystúpiť z eurozóny. Ale toto naťahovanie neprospelo nikomu.

V auguste končíte ako viceprezidentka EBOR. Čo budete robiť ďalej?
Mám kopu plánov, ktoré by som chcela zrealizovať, v pedagogickej činnosti, niečo v činnosti publikačnej, napísať jednu - dve knižky.

Môžete byť konkrétnejšia?
Chcela by som zúžitkovať päťročné pôsobenie v Európskej banke. Robila som okrem iného vo sfére environmentálnej a sociálnej politiky banky. Preto to bude niečo v tejto oblasti. A knižky? Chcela by so sa napr. vrátiť k ministrovaniu a niečo o tom napísať.

Takže rodina si vás ešte neužije...
Syn asi zostane v Londýne a manžel mi určite bude pomáhať.

Viacero bývalých členov SDĽ (Jozef Migaš, Peter Weiss) pôsobí v súčasnosti na vysokých diplomatických postoch po celom svete. Uvažovali ste nad niečim podobným?
Jediný post, ktorý by ma profesionálne zaujímal, by bol pri OECD v Paríži. Žiaľ, už je neskoro.

Váš vek naznačuje, že máte nárok už aj na dôchodok.
Áno, vybavím si dôchodok. Už takpovediac presluhujem.

Ako ste vnímali, keď vás v minulosti volali ,,Brutálna Brigita" či ,,Železná lady"?
Nič som si z toho nerobila. Robila som to, čo bolo treba urobiť a nie, čo sa niekomu páčilo, alebo nepáčilo. Pokiaľ by ste spovedali zamestnancov na ministerstve, či som niekedy na niekoho nakričala, alebo bola k niekomu brutálna, určite by vám to ani jeden nepotvrdil.

Stotožňujete sa s týmito prezývkami?
Vonkoncom nie. (smiech)

FILIP DOMOVEC