Vedenie mestskej časti Bratislava-Staré mesto pre Plus JEDEN DEŇ potvrdilo, že 17. novembra (ale aj počas dní okolo tohto dátumu) sa budú v Starom Meste konať viaceré zhromaždenia a protesty. „Právo na vyjadrenie názoru a právo na zhromažďovanie – aj toto sú hodnoty, ktoré sme vybojovali v Nežnej revolúcii,“ uvádza Staré mesto vo svojom stanovisko. Zároveň ale dodáva, že v prípade, ak nastanú skutočnosti, ktoré by viedli k zákazu zhromaždenia, ako je napríklad páchanie trestných činov, podnecovanie k násiliu alebo potláčaniu základných ľudských práv je mestská časť pripravená konkrétne zhromaždenie rozpustiť.

„Zdôrazňujeme, že ide o krajné riešenie, preto vyzývame organizátorov a aj účastníkov zhromaždenia, aby sa zdržali akéhokoľvek protiprávneho konania a aby neblokovali dopravu,“ vysvetľovalo Staré mesto. „Mestská časť intenzívne pracuje na minimalizácii rizika vzniku podobných konfliktných situácií, aké Staré Mesto zažilo v lete," uviedla starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. 

"Spolu so štátnou políciou plánuje mestská polícia Bratislava počas nadchádzajúceho štátneho sviatku výrazne posilniť hliadky v uliciach hlavného mesta. Do zvýšeného výkonu sa zapoja policajtky a policajti zo všetkých okresných veliteľstiev a, samozrejme, aj z Útvaru zásahovej jednotky a kynológie, ktorí budú dozerať na dodržiavanie verejného poriadku aj za pomoci psov," informuje Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy vo svojom stanovisku. Pre dohliadanie nad verejným poriadkom hlavné mesto posilnilo aj službu v novovybudovanom operačnom a kamerovom stredisku Mestskej polície Bratislava. Súčasne aj Dopravný podnik Bratislava (DPB) kvôli avizovaným protestom nahláseným na 17. novembra pripravil viacero scenárov riešenia možných krízových situácií spojených s verejnou prepravou v meste.

"Pandémiu porazíme jedine zdržanlivosťou disciplinovanosťou a dodržiavaním pandemických opatrení, preto oceňujem tých organizátorov verejných zhromaždení, ktorí sa rozhodli svoje podujatie zorganizovať v režime OTP, respektíve O. Opačné tendencie – podporovanie chaosu, dezinformácie, nerešpektovanie základných odporúčaní zdravotníkov vedú spoločnosť do hlbších a hlbších problémov,“ povedala Aufrichtová.

Anketa
Myslíte si, že je zodpovedné organizovať protesty v čase vysokého počtu infikovaných?

Vysokoškoláci už v utorok (16.11.) chystajú v hlavnom meste protest za slobodné vysoké školy pred budovou Univerzity Komenského (UK). Dôvodom protestu je novela zákona o vysokých školách, ktoré podľa protestujúcich smerujú k viacerým porušeniam akademických slobôd. Do ulíc plánuje v týchto dňoch vyjsť aj opozícia. Nové opatrenia prijaté minulý týždeň v súvislosti s treťou vlnou pandémie covid-19 považujú viaceré opozičné strany za protiústavné a zasahujúce do základných ľudských práv a slobôd. Ich hnev však vzbudila aj samotná prezidentka SR Zuzana Čaputová, keď pred pár dňami vrátila navrhnuté referendové otázky s tým, že sa vzájomne podmieňujú. Podľa lídra Smer-SD Roberta Fica si prezidentka len vymyslela "smiešnu kľučku" a referendum jednoducho nechce. Opozícia na čele s Ficom však naďalej trvá na vyhlásení referenda s cieľom skrátiť funkčné obdobie súčasnej vláde.

Kto organizuje protesty 17. novembra v Bratislave si prečítajte na druhej strane!