Ďalšia Kollárova blondínka s pochybným vzdelaním? Školu kritizuje aj Matovič! Odkaz odborníka
4. 7. 2020, 7:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:54)

Kollár a Krištúfková nie sú jediní. Po tom, čo sa už celé dni skloňuje diplomová práca a vzdelanie šéfa parlamentu Borisa Kollára a tiež poslankyne jeho hnutia Sme rodina Petry Krištúfkovej, sa denníku Plus JEDEN DEŇ podarilo zistiť ďalšiu zaujímavú informáciu. Na škole, ktorú kritizoval premiér Igor Matovič, študovala aj poslankyňa Petra Hajšelová (38).
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: TASR, Michal Svítok
Galéria k článku
Blondínka z Kollárovho hnutia získala stredoškolské vzdelanie na Strednej zdravotníckej škole v Banskej Bystrici, odkiaľ zamierila na fakultu práva Janka Jesenského v Sládkovičove. Verejnosť dnes školu registruje pod názvom Danubius.
Poslankyňa, ktorá vo voľbách získala 6 297 preferenčných hlasov, v minulosti dokonca kandidovala na post županky v Trenčianskom samosprávnom kraji. Uspieť sa jej síce nepodarilo, zato sa však pýši titulom JUDr.
Štúdium na škole, ktorú kritizoval aj šéf vlády, Hajšelová teraz obhajuje, pričom prízvukuje, že na prijímacích pohovoroch sa zúčastnila osobne. „Podľa mojich informácií v tom čase sa na menovanú fakultu nebolo možné dostať inak ako bez prijímacích pohovorov. V čase môjho nástupu do školy bolo všeobecne známe, že menovaná fakulta bola partnerskou fakultou Univerzity Komenského v BA, o čom svedčí aj fakt, že 80 % vyučujúcich na jednotlivých katedrách paralelne vyučovalo na UK v BA a taktiež na fakulte v Sládkovičove,“ odkázala pre Plus JEDEN DEŇ s tým, že podľa jej názoru fakulta poskytovala rovnako kvalitnú výučbu a prípravu študentov ako už zmieňovaná univerzita v hlavnom meste.
Hajšelovú hnutie prezentuje ako odborníčku na rodinné právo. Poslankyňa poukazuje na to, že existuje pre to dôvod. „V rámci odbornej praxe sa venovala predovšetkým rodinnému právu,“ napísala s poznámkou: „Rovnako som v kontakte s občianskymi združeniami a nadáciami, ktoré sa dlhodobo venujú podpore a pomoci sociálne slabším a znevýhodneným občanom.“
Zdroj: Archív
Poslankyňa Petra Hajšelová má 38 rokov. Do politiky podľa vlastných slov vstúpila s čistým štítom: „Nie som deformovaná politickými systémami, ktoré tu pred rokom 1989 a po roku 1989 boli a spôsobili v značnej miere chudobu slušných ľudí.“
Dobrej povesti sa však škola v Sládkovičove neteší. Dokazujú to aj slová predsedu vlády: „Budeme si musieť posvietiť na všetky pofidérne školy, nielen na Skalicu, ale aj na Sládkovičovo.“ Práve v Skalici zase študovala Krištúfková, ktorá na poste splnomocnenkyne vlády pre rodinu vydržala len štyri dni. Čelila pri tom kritike, že jej bakalárska práca je plagiátom, čo však poslankyňa odmieta. Rovnako sa bráni aj Kollár, ktorý má titul Mgr. Pri pochybnostiach okolo jeho diplomovej práce odkázal, že titul v politike používať nebude. V zákulisí sa tiež hovorí, že diplomová práca poslanca Petra Pčolinského z rovnakého hnutia tiež nie je úplne v poriadku.
Článok pokračuje na ďalšej strane
Odborník: Sme rodina je odborne prázdna
Politológ Tomáš Koziak povedal, že hnutie Sme rodina je personálne, ale aj odborne vykradnuté, čoho jasným dôkazom bola aj nominácia Petry Krištúfkovej. Správanie Kollárovcov podľa neho odzrkadľuje ich volebný výsledok, ale aj extrémnu ambicióznosť hnutia. Politológ upozornil, že nominácia Krištúfkovej bola určite obrovským kompromisom aj pre samotného premiéra. „Ja sa Borisovi Kollárovi čudujem, že mu takáto nominácia stála za obetu. Matovičovi totiž kvôli nej určite niečo prepustil, pretože toto nebolo zadarmo,“ poznamenal na záver.
Ako koná ministerstvo školstva?
„Vláda na návrh ministerstva školstva odňala štátny súhlas s pôsobením súkromnej vysokej škole Akadémia médií v Bratislave. Minulý týždeň odňalo ministerstvo školstva právo vzdelávať v 20 študijných programoch šiestim vysokým školám,“ napísali z tlačového oddelenia. Chcú však riešiť aj ďalší problém: „Otázku, ktorú ministerstvo školstva bude chcieť systémovo otvoriť, je aj obmedzenie činnosti vysokoškolských učiteľov, ktorí aktívne participovali na porušovaní pravidiel.“
V školskom systéme už pritom existuje aj možnosť prísť o akreditáciu. „Ak Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) vyhodnotí, že vysoká škola nespĺňa akreditačné štandardy, pretože nedostatočne rieši otázku plagiátorstva a nejde o individuálny prípad, ale systémový problém danej inštitúcie, SAAVŠ môže odňať akreditáciu, čo môže viesť v extrémnom prípade až k zániku vysokej školy,“ doplnil rezort s dôvetkom, že v návrhu štandardov SAAVŠ je upravená aj otázka akademickej etiky a dodržiavania autorského práva. „Je to vhodná cesta, aby sa inštitúcie aktívne zaoberali touto témou,“ podotklo ministerstvo.
Zdroj: Pavel Neubauer
Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) pózuje 26. mája 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Anketa
Je podľa vás hnutie Sme rodina odborne prázdnym subjektom?
Mohlo by vás zaujímať:
- Kto je tu ŠÉF? Kollár sa začal vyhrážať, Matovič mu jeho EXCESY stále toleruje: VIEME PREČO!
- KOLLÁR nie je jediný, kto má problém so záverečnou prácou: TÍTO politici v tom lietajú tiež!
- Ako Boris Kollár podniká so schránkou a nedoručuje účtovné doklady. Zákony sú naňho krátke
- Publicista Miloš Luknár: Rozdiel medzi Dankom a Kollárom? Je vo vitalite ich spermií