O prípade Lučanský

Predseda parlamentu Boris Kollár pripomenul, že v prípade smrti Milana Lučanského zohráva veľkú úlohu inkriminovaných deväť minúť medzi kontrolami cely. Podotkol, že obvinený ani odsúdený nemôže byť pod dohľadom kamery nonstop.  Lučanský bol v prešovskej väznici v kolúznej väzbe pre obvinenie z korupcie."Je mojím osobným záujmom, aby verejnosť dostala všetky informácie," dodal predseda koaličného hnutia Sme rodina na margo komisie, ktorá má dohliadať na vyšetrovanie.

"Nemôže mať kompetenciu niečo vyšetrovať, len dohliadať," povedal podpredseda parlamentu za Smer-SD Juraj Blanár. Mnohé otázky podľa neho vyprodukovala samotná vláda, keďže podľa Blanára za záhadných okolností zomrel človek, ktorý mal byť pod ochranou štátu. Kollár však pripomenul, že to bolo práve hnutie Sme rodina, ktoré ešte ako opozičná strana hlasovalo za to, aby sa Lučanský stal šéfom polície.

 

O kauze Holý

Podpredseda vlády Štefan Holý čelí kritike za to, že po návrate z Veľkej Británie v polovici decembra nešiel do karantény. Napokon vyšlo najavo, že mal udelenú výnimku. "Použil ju jedenkrát," obhajoval ho stranícky šéf Boris Kollár. Objavili sa totiž informácie, že ju mal využiť viackrát. Problémom však bolo, že tri týždne mlčal. "140-tisíc má výnimku, že nemusí chodiť na testy, lebo po pozitívnom teste a prekonaní choroby majú protilákty," opísal, prečo sa Holý zachoval tak, ako sa zachoval.  Kollár dodal, že výnimku na cestovanie majú europoslanci, ich rodiny aj kamionisti. Takých ľudí má byť asi tisíc. 

"Typický príklad, prečo je vláda nedôveryhodná pri prijímaní opatrení," odkázal mu Blanár. Opýtal sa, prečo mal teda  Holý problém postaviť sa pred médiá a ukázať výnimku. 

O konflikte Matovič vs. Sulík

Kollár povedal, že v koalícii má každá strana právo veta. Naznačil, že komplikované je, ak niektorý z koaličných partnerov na rokovania nechodí. "Koaličnú zmluvu sme podpísali štyria. Ja som za to, aby sme aj štyria dovládli," naznačil svoj názor na možný (ne)odchod SaS z vládnej štvorky.

Podľa Blanára však Matovič stráca pôdu pod nohami, ale Sme rodina ho obhajuje. "Už dávno mal Sulík odísť," dodal.  Podotkol, že koalícia by aj tak mala 82 hlasov v parlamente. Faktom však je, že by stratila ústavnú väčšinu.