Bittó Cigániková poukazuje na fakt, že SaS za očkovaciu lotériu nehlasovala, lebo mali pochybnosti o jej efekte. „Keď sa totiž Bratislavský kraj pýtal ľudí, prečo sa nechcú očkovať, uviedli úplne iné dôvody, ako "lebo nedostanem peniaze v relácii, ktorá nedáva zmysel a všetkým je na smiech",“ napísala poslankyňa vo svojom blogu s názvom Kto si prizná chybu za ďalší drahý lapsus bez účinku? Ľudí vraj podľa prieskumu trápili obavy z vedľajších účinkov či dlhodobých následkov: „Tie podporovali konšpirátori a v prípade AstraZenecy, bohužiaľ, aj sám Matovič.“

Poslankyňa tvrdí, že dôvodom nízkej zaočkovanosti je "katastrofálne zlyhanie" informačnej kampane o bezpečnosti vakcinácie z prelomu rokov 2020 a 2021, keď bol ministrom zdravotníctva Marek Krajčí. Jeho rezort vraj vtedy dal priestor konšpiráciám: „Dnes ľudia veria tomu, že Bill Gates chce očkovaním spraviť ľudí neplodnými.“ Medzičasom na Slovensku vraj vyrástli ako najväčší "odborníci" na pandémiu - ekologický aktivista a dietológ s orieškami: „A teraz ich chcú hudobníci dostať do hlavného vysielacieho času, nech diskutujú o niečom, o čom nikto z nich nemá páru. Veď to je šialené!“ Bittó Cigániková naráža na umelcov, ktorí vyzvali RTVS aby spravila diskusiu s odborníkmi, vrátane odporcov aktuálnych opatrení.

„Keď už všetci vidíme, že pre lotériu sa nikto nedá očkovať (vyšlo to aj z prieskumov), tak tvorcovia si ani nedokážu priznať chybu,“ povedala Bittó Cigániková s tým, že ministerstvo financií radšej bude popierať svoje vlastné slová spred mesiaca a vlastný návrh zákona. Matovič sa totiž prednedávnom vyjadril, že očkovacia lotéria nemala byť motivácia: „Lotéria nikdy nebola ohlásená ako prostriedok na zvýšenie zaočkovanosti. Lotéria bola ohlásená ako prostriedok na odmenu zaočkovaných.“ V odôvodnení schváleného pozmeňujúceho návrhu poslanca Györgya Gyimesiho (OĽaNO) pri návrhu zákona o lotérii sa však píše, že „Navrhované opatrenia sledujú legitímny cieľ, ktorým je podpora zvýšenia zaočkovanosti“.

Ďalšie drsné vyjadrenie Jany Bittó Cigánikovej nájdete v galérii.

Mohlo by vás zaujímať: