"Neotravujte s právnym štátom, tu sme pri odstraňovaní mafie!" začala Bihariová poriadne zostra svoj príspevok na sociálnej sieti s tým, že parafrázovala výrok Roberta Fica o žatve. Upozornila, že minulý týždeň sme sa dozvedeli, že epidemická situácia na Slovensku je naďalej mimoriadne zlá, britská mutácia vírusu už stihla zamoriť viaceré kraje.

 

"Spolu s tým sme sa dozvedeli, že situácia vlastne nie je až taká zlá, pretože umožňuje od pondelka návrat časti detí do škôl. Zároveň sme boli (stále tou istou tlačovkou) upovedomení, že situácia je predsa len zlá, preto sa sprísnia niektoré opatrenia," poznamenala Bihariová vo svojom príspevku s tým, že na konci týždňa stále nikto nevedel, či idú deti od pondelka do školy. 

"Zato však prišla informácia, na ktorú sme najviac netrpezlivo čakali: vláda umožní dlho očakávaný predaj sadeníc," napísala s notnou dávkou sarkazmu a pokračovala ďalej: "V piatok predseda vlády konštatoval, že on by žiadne školy neotváral. Napísal, že nevie, ako sa k tomu nakoniec postaví vláda, ale drží jej palce, aby vyrokovala dobré rozhodnutie. Nie, toto naozaj nepovedal bezmocný úradník na Úrade vlády, ktorému nič iné neostáva, len držať vláde palce. Toto povedal jej predseda."


Všetko je inak

Bihariová zdôraznila, že situácia v skutočnosti vôbec nie je na smiech a takýto stav právneho a inštitucionálneho chaosu sme podľa právničky nezažili od čias Samovej ríše. "Keby štát mohol, tak by sa chcel odtrhnúť a vyhlásiť autonómiu od dezorientovanej štátnej moci. A ono sa to tak trochu aj začalo diať: na konci týždňa časť samospráv, škôl, ale aj koaliční partneri vypovedali poslušnosť. Minister práce sa dokonca ohradil slovami, že ,,oni” z nich viac bláznov robiť nebudú. Neviem, čo je väčší znak dezorientovanosti štátnej moci, než keď sa člen vlády sťažuje na nejakých ,,oni”, ktorých je on sám súčasťou," vyratúvala ďalej nelogické kroky, vyjadrenia, ale aj evidentné prešľapy. 

Bihariová zároveň upozornila, že aktuálna kritika vôbec nie je o nezvládnutom boji s pandémiou. 
,,Čo má hnevá, je to, ako sa devalvuje autorita štátnej moci a zopsúva právny štát. Až tak, že nás to posúva o dve litosférické dosky mimo civilizačnú úroveň, ktorú sme už raz dosiahli," rozčuľovala sa tvár Progresívneho Slovenska.

"Formálne pramene práva nahradili statusy premiéra. Zbierku zákonov či vestník už tiež nepotrebujeme, záväznosť normy vzniká dňom jej publikovania na tlačovke. Pol roka štát nariaďuje občanom povinnosť zdržať sa v obydlí. Až po pol roku zistí, že takto mu to však ústavný zákon neumožňuje a musí ho prepísať. Ústavný zákon dodnes nedovoľuje štátu ani to, aby na ochranu verejného zdravia vykonal zásah do telesnej integrity a vynucoval odber biologického materiálu," pokračovala s tým, že štát v stave právnej dezorientovanosti túto právomoc zveruje v obyčajnom zákone hygienikovi, hoci ústava hovorí, že obmedziť ľudské práva v núdzovom stave možno len ústavným zákonom.

Dodáva, že čerešničkou je potom už len to, keď si podľa nej najpápežskejší bojovníci proti vplyvu politikov na justičné orgány zvolia za špeciálneho  prokurátora bývalého kolegu. "Mohli by sme si spísať celý zoznam nehorázností, ale teraz je to aj tak zbytočné. Keby krajinu riadil Vasky, nevyzeralo by to inak. To, čo s tým nateraz môžeme urobiť, je kriticky to reflektovať. Ono totiž ecxesy Igora Matoviča stále požívajú vysoký stupeň tolerancie. Čo nie je len problém nerovných metrov, ale problém normalizovania politickej arogancie a svojvôle moci. To, čo sa malo odstraňovať a naprávať, sa naopak stáva normálom. Lebo tu sa vedie boj s mafiou. Ale to sa takto nerobí, boju s mafiou predsa nemôže padnúť za obeť sám právny štát," dodala Bihariová na záver a zdôraznila, že kritická reflexia je potrebná aj preto, aby sme podľa nej nabudúce vedeli, že keď politik začne spomínať ankety, všeľudové hlasovanie, detektory lži, 100-otázkové referendá, je to znak toho, že si mýlil riadenie štátu s reality šou. "A že vtedy treba byť na pozore, lebo následky tohto omylu si odpykáme my všetci," napísala na záver.

Čo hovorí na Matovičovo vládnutie politológ Miroslav Řádek? Dočítate sa v našej galérii!

Prečítajte si tiež: