Napriek tomu, že kňaz, ktorý momentálne vyučuje na jednej z bratislavských stredných škôl, sa načas z verejného života stiahol, dnes sa opäť nebojí otvorene povedať svoj názor na niektoré aktuálne otázky panujúce v katolíckej cirkvi. V rozhovore pre hnonline.skotvoril aj také citlivé témy, ako je problém pedofílie či zrušenie celibátu.

Zrušenie celibátu by podľa obľúbeného duchovného bolo určite dobré gesto vypovedajúce o tom, že cirkev sa snaží aj v tomto smere byť súčasná s dnešným svetom. Zároveň v tom Bezák vidí aj iné pozitíva, ktoré by to mohlo priniesť. „Teraz aj v rímskej cirkvi je to tak, že muž nemôže byť ženatý, ale tak je kňazov, ktorí by chceli takýmto životom žiť, menej a menej,“tvrdí. „Samozrejme, budú takí, ktorí s tým nebudú nikdy súhlasiť, a budú takí, ktorí budú tvrdiť, že by sa to malo uvoľniť. Máme predsa gréckokatolícku cirkev na východnom Slovensku a muži kňazi sú ženatí a normálne fungujú. Nevidím tam nejaký veľký problém,“ hovorí otvorene.

Oči si nezatvára ani pred pedofilnými škandálmi, ktoré otriasajú cirkvou, ako bol aj nedávny prípad biskupa Milana Chautura. Upozorňuje však, že nestačí len na niekoho ukázať prstom, ale potrebné sú vždy dôkazy. „Hlavne keď ide o dôstojnosť, česť človeka, keď to môže poznačiť celý jeho ďalší život a viem, o čom rozprávam,“ tvrdí Bezák. „Prípady, ktoré sú už naozaj spojené s procesmi a s dôkazmi, sú jednoznačné a tí, ktorí to spôsobili, musia byť, samozrejme, potrestaní. Tobôž keď tu ide o obete, ktorými sú deti. Tam nie je o čom rozprávať,“upozorňuje.

Do akej miery by zrušenie celibátu pomohlo k tomu, aby v cirkvi neboli škandály, však povedať nevie. „Bojím sa, že aj vo svetskom živote sú škandály,“hovorí Bezák, podľa ktorého ani tí, ktorí sa môžu ženiť a vydávať, nemajú všetko vyriešené. „Všelijaké násilnosti sa dejú aj tam. Ale azda by toho bolo naozaj menej,“ zamýšľa sa. Nebál sa otvoriť ani otázku sexuality, tvrdí, že tým, že manželia spolu žijú aj sexuálnym životom, sa odbúravajú mnohé napätia.

„Samozrejme, keby kňaz mal na starosti svoje deti, tak by aj cit pre ne bol odlišnejší, pretože sú jeho a cítil by potrebu ochrany, pomoci. A tiež by asi bol zúrivý, keby mu niekto na ne siahol, tak ako to povedzme urobili pedofilní kňazi,“pokračuje, no priznáva, že ani samotné zrušenie celibátu nie je náplasťou ani na pedofíliu, ani na mnohé iné násilnosti.

„Koniec koncov by bolo potom zaujímavé, že ak by ženatí muži kňazi viedli svoje rodiny, museli by ukázať, ako v manželstvách vedia existovať a či sa tiež nerozvádzajú a že aj oni majú rovnaké problémy. Museli by ukázať niečo, čo sa im teraz ľahko hovorí,“ uzavrel Bezák.

Kňazi, ktorí hovorili o dobrovoľnom celibáte, skončili

Slovenskom nedávno otriasla správa o suspendovaní kňaza banskobystrickej diecézy Michala Lajcha. Ten je autorom knihy Tragédia celibátu – mŕtva manželka, v ktorej hlása myšlienku dobrovoľného celibátu. Po tom, ako musel skončiť, prišla ďalšia správa, podľa ktorej bol suspendovaný aj ďalší kňaz Peter Luciano Baláž. Obaja odmietli odvolať knihu, ktorú spolu napísali.

Prečítajte si tiež:

Čo si myslíte o zrušení kňazského celibátu? Napíšte nám do komentárov.