Béla Bugár, ktorý zažil PÁD VLÁDY, pozná vinníka súčasnej krízy: MATOVIČ to však nie je!
5. 3. 2021, 6:00
Je to tu opäť? Zažili pád vlády Ivety Radičovej (64) a majú čo povedať aj k súčasnej politickej situácii. Bývalý minister obrany Ľubomír Galko (53), bývalý podpredseda Vlády SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel (82) a expodpredseda NR SR Béla Bugár (62) pre denník Plus JEDEN DEŇ povedali, ako vnímajú vývoj súčasnej koaličnej krízy.

Zdroj: Dominik Babušík

Zdroj: Jakub Kotian

Zdroj: NORBERT SKALIČAN
Galéria k článku
Udrží sa terajší kabinet? To je otázka, ktorú si posledných pár dní kladú nielen politici, ale aj občania. Nákup ruskej vakcíny Sputnik V totiž spustil zatiaľ najväčšiu koaličnú krízu. Politici začali nahlas hovoriť o rekonštrukcii či páde vlády. Hrozbu toho druhého vidí jasne Ľubomír Galko: „To, čo sa teraz deje, považujem za nezodpovedné. Mali mnoho príležitostí na diskusiu a prekonali aj vážnejšie problémy, ako je ruská vakcína,“ povedal.
Zdroj: Jakub Kotian
Igor Matovič to má nahnuté, čím ďalej viac ľudí chce jeho výmenu na premiérskom poste.
V súčasnej zlej epidemickej situácii by podľa Galka mala držať pokope nielen koalícia, ale celá politická scéna. „Keď padala Radičovej vláda, bol som osobne pri tom. Všetci sme boli presvedčení, že robíme správnu vec a ľudia to prijmú. Teraz je to rozdielne v tom, že je tu pandémia a zomiera obrovské množstvo ľudí. Vtedy sme si všetci mysleli, že robíme správnu vec, no súčasní politici si musia uvedomovať, že robia zlú vec,“ dodal Galko.
Zdroj: Martin Baumann
Aj Ľubomír Galko zažil pád vlády. Navyše bol v tom čase členom strany SaS, ktorej sa tento počin dlhé roky pripisuje.
Exšéf strany Most-HÍD Béla Bugár vidí problém v tom, že strany SaS a Za ľudí nechali koaličné problémy dospieť až do momentálnej situácie. „Ak by sa spojili skôr, dalo by sa minimálne v niektorých veciach docieliť zmenu štýlu komunikácie pána premiéra,“ vysvetlil. Zatlačiť naňho však mali vnútri koalície a nie pred svetlom kamier. „Ak na seba niekto nechá neustále útočiť a nechá tak aj výrok, podľa ktorého je zodpovedný za tisíce mŕtvych, je jasné, že útočník v tom bude pokračovať a bude sa to stupňovať,“ dodal.
Článok pokračuje na ďalšej strane.
Premiér podľa Bugára nebude chcieť odstúpiť. „Aj po vražde Jána Kuciaka sme mali možnosť odísť a dúfať v predčasné voľby. Oveľa ťažšie je vydržať ten tlak a povedať, kto má odstúpiť,“ povedal. Dodal, že napríklad Za ľudí nemá na výber a jej líderka Veronika Remišová bude musieť počúvať väčšinu strany v prípade, ak chce, aby strana v nejakej forme vydržala. „Predčasné voľby by tejto strane mohli priťažiť, “ povedal. Naopak, o SaS sa nebojí. Aj keby mala vláda menej poslancov, Sulíkovi to neuberie z preferencií.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS
Béla Bugár si toho v politike užil dosť. Aj on veľmi dobre pozná koaličné krízy a dokonca aj pád vlády.
Situáciu spred 10 rokov zhodnotil aj Rudolf Chmel. Podľa neho sú tieto dve krízy úplne iné. „Ide o historicky neporovnateľné veci. Pri Radičovej vláde bola kompetentnosť nepochybná a vláda vtedy padla na ideologicko-právnom probléme. Dnešná vláda stojí na nekompetentnosti riadenia,” vysvetlil Chmel. Veľký problém vidí najmä v postave premiéra Matoviča. „Hlavnou úlohou premiéra bolo, že z vlády vychádzali postoje a názory, ktoré boli prijaté konsenzuálne. Málokedy sa stalo, že to muselo ísť na hranu, a ak by niekto trieskal po stole, tak len na koaličných rokovaniach, nie v exteriéri. Matovič túto základnú úlohu premiéra nedokázal splniť. Takže otázka dnešných dní – rekonštrukcia vlády – je v podstate synonymum toho, že hľadá sa nový premiér,” uzavrel Chmel.
Zdroj: Jozef Baran
Rudolf Chmel bol ministrom počas Radičovej vlády, ktorá padla.
Podľa politológa Tomáša Koziaka sa v súčasnosti čaká na rozhodnutie Matoviča, ostatné tri koaličné strany sú totiž rozhodnuté pre rekonštrukciu vlády. Koziak si však nemyslí, že by sa Matovič chystal z premiérskeho kresla odísť. Ak by to však spravil, jediný kandidát na jeho náhradníka je podľa odborníka súčasný minister financií Eduard Heger. Rozhodujúce bude podľa neho aj odvolávanie ministra zdravotníctva Marka Krajčího. „Ak neodíde, neviem si predstaviť, či by vláda v takejto podobe fungovala ďalej, vzťahy sú predovšetkým kvôli nemu vyhrotené,“ povedal.
Na záver však politológ vyslovil závažnú informáciu a naznačil, ako by sa celá kríza dala vyriešiť.

Mohlo by vás zaujímať: