Nepríjemná FACKA pre Beblavého: To, na čom poctivo makal, zmietli poslanci zo stola šmahom ruky
18. 5. 2019, 11:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 0:03)

Zdroj: Juraj Roščák
Snaha poslancov Viery Dubačovej (56) a Miroslava Beblavého (42) vyšla navnivoč. Poslanci totiž zamietli novelu zákona, ktorý mal zvýšiť ochranu novinárov a zlepšiť tak zároveň kvalitu slovenskej žurnalistiky. „Pre koalíciu sú slobodné médiá hrozbou,“ konštatovali po verdikte predkladatelia zákona.
Zdroj: archív
Zdroj: EMIL VAŠKO/Plus JEDEN DEŇ
Zdroj: Juraj Roščák
Galéria k článku
Novela z dielne Beblavého a Dubačovej navrhovala, aby boli novinári zaradení do kategórie chránených osôb. „Aby boli útoky na nich posudzované prísnejšie,“ uviedli predkladatelia s tým, že novinári sú v súčasnosti ohrození a potrebujú ochranu.
Nový zákon mal v pláne vyčleniť peniaze z rozpočtu RTVS a TASR, ktoré by mali povinnosť zabezpečiť tvorbu investigatívnej žurnalistiky. „K tejto povinnosti sa pridáva aj adekvátne finančné krytie, a to najmenej jedno percento z rozpočtovaných výdavkov RTVS a dve percentá z rozpočtovaných výdavkov TASR,“ uvádzali v návrhu.
Zdroj: Matej Kalina
Miroslav Beblavý
Beblavý a Dubačová chceli zmeniť aj civilný sporový poriadok, aby znemožnili neodôvodnené žaloby na novinárov a ich zamestnávateľov cez tzv. osobitnú podmienku konania, kde súd najprv preskúma spôsobenie ujmy a iba v prípade jej zistenia ďalej koná. Novelizáciou zákona o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve zas chceli posilniť povinnosť orgánov verejnej moci a verejných funkcionárov odpovedať na otázky novinárov. Všetko však zbytočne.
Navrhovateľ Miroslav Beblavý podporuje nezávislosť médií a lepšiu ochranu novinárov, pretože je podľa neho základom fungovania skutočnej demokracie európskeho typu. „Koalícia tento návrh odmietla, pretože pre nich slobodné médiá a novinári sú hrozbou. Pre nás sú prínosom,“ tvrdí Beblavý.
Zdroj: Martin Domok
Viera Dubačová
Podľa šéfa Investigatívneho centra Jána Kuciaka Arpáda Šoltésza mal návrh zákona rozšíriť možnosti investigatívnych novinárov pri odhaľovaní korupcie či zneužívania moci a posilniť ich ochranu. „Bolo nepravdepodobné, že parlament vo svojom súčasnom zložení takýto návrh schváli. Istá časť poslancov musí takéto zákony vnímať ako priame ohrozenie svojich vlastných záujmov,“ myslí si investigatívec.
Zdroj: tv joj
Šéf investigatívneho centra Jána Kuciaka Arpád Soltész.