"Pokiaľ ide o 1. januára, tak tento nový rok sa skôr prehliada, vôbec sa neberie do úvahy," povedala pre TASR orientalistka Emíre Khidayer, rodáčka z Piešťan. Bola diplomatkou v Egypte, Kuvajte a Iraku.

Je autorkou knihy Arabský svet, ktorá vyšla v roku 2009 vo vydavateľstve PT Marenčin. Píše v nej o tradíciách a súčasnom živote v arabských krajinách nevynímajúc vzťahy mužov a žien a postavenia ženy v rôznych arabských krajinách. Khidayer želá k novému roku arabskému svetu veľa lásky a pochopenia, aby Arabi "dokázali zo svojho pohľadu zniesť inú kultúru a inú civilizáciu a dali Európanom šancu ich viacej pochopiť".

Podľa jej slov skôr zo strany Stredoeurópanov pokročil vpred proces spoznávania sa. Sú otvorené hranice, turisti chodia na dovolenky do arabských krajín a obchodujeme s týmito štátmi a mladí ľudia tam chodia študovať.

O možnej výstavby islamskej mešity v Bratislave uviedla, že je to citlivá otázka. Slovensko nie je krajina, ktorá by mala minulosť súvisiacu s arabským svetom, skôr je z kultúrno-spoločenského hľadiska kresťanská krajina. "Osobne som rada, keď idem do arabských krajín, že tam je konkrétne náboženstvo. Arabi chodievajú preto na Slovensko, že si tu môžu užívať inú kultúru, ktorá nie je u nich doma," vysvetlila.

Mešita v podstate existuje, aj keď nie je obrovská, je to skôr miestnosť, kde moslimovia, ktorí sú v Bratislave alebo na Slovensku, vyznávajú vieru. Sú to skôr študenti alebo usadení Arabi. "V konečnom dôsledku tak ako v kresťanstve, tak aj v islame, je modlenie súkromná, intímna záležitosť. Dá to spraviť hocikde, aj u seba doma. Ide o to, ako je človek srdcom otvorený voči Bohu," uviedla Khidayer s tým, že v Bratislave nie mešita s minaretom, ale je to rituálne vysvätená budova.