Andrej Danko sa vyjadril k svojej rigoróznej práci: Nemôže si ju pozrieť hocikto!
26. 9. 2018, 18:35 (aktualizované: 10. 7. 2024, 13:47)

Zdroj: MATEJ KALINA
Andrej Danko podľa oficiálneho stanoviska neutajil svoju rigoróznu prácu, ale zúžil okruh oprávnených osôb na oboznamovanie sa s prácou.

Zdroj: archív

Zdroj: archív

Zdroj: facebook
Galéria k článku
Podľa medializovaných informácií Andrej Danko minulý týždeň podpísal licenčnú zmluvu, v ktorej zakázal manipuláciu s jeho prácou. V oficiálnom stanovisku však tieto správy vyvracia. Vraj malo ísť o zníženie okruhu oprávnených osôb na oboznamovanie sa s prácou.
"Predseda NR SR a SNS Andrej Danko minulý týždeň neutajil svoju rigoróznu prácu, ale zúžil okruh oprávnených osôb na oboznamovanie sa s prácou. Predseda parlamentu tak umožnil do práce nahliadať výlučne osobám zodpovedným na UMB v Banskej Bystrici. Predmetnú rigoróznu prácu nie je možné absolútne utajiť, podlieha však zákonom platným v roku 2000, a tak musí byť aj posudzovaná," píše sa v oficiálnom stanovisku.
Nezabudlo sa ani na skutočnoť, že sa žiadna Dankova práca nenachádza v hlavnom meste. "Na UK v Bratislave sa nenachádza žiadna práca predsedu Andreja Danka, pretože v predmetnom čase nebola diplomová práca súčasťou štátnej skúšky," dodáva stanovisko k medializovaným informáciám.
Dekan potrvdil úplné vzdelanie Danka
Podľa slov dekana Právnickej Fakulty UK v Bratislave Eduarda Burdu predseda parlamentu Andrej Danko ukončil v roku 1997 štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave získaním titulu magister. Došlo k tomu po splnení všetkých zákonných podmienok a všeobecne záväzných predpisov, rovnako i interných smerníc fakulty v prípade príslušného študijného programu.
"Pán Danko získal vzdelanie a titul, plne oprávňujúci vykonávať právnické povolanie," uviedol Burda ďalej upozorňujúc, že magisterský titul nemá pre vykonávanie právnického povolania nižšie oprávnenie ako doktorský titul JUDr. "Neexistuje žiadna právnická profesia, ktorú by bolo možné robiť len s titulom JUDr., a nie s titulom Mgr. Oprávnenie pre činnosť právnika sa odvodzuje od magisterského, nie doktorského titulu v odbore právo," zdôraznil Burda.
Objasnil zároveň, že v druhej polovici 90. rokov nebola podmienkou úspešného ukončenia magisterského študijného programu, ktorý absolvoval Andrej Danko, diplomová, resp. záverečná práca. Dodal, že štúdium bolo súvislé, nerozdeľovalo sa na bakalársku a vyššiu magisterskú časť.