Jankovská a Cviková sa mali podieľať na ovplyvnení sudkyne Zuzany Maruniakovej v kauze zmenky. Tá mala jednu zo zmeniek za 8,3 milióna eur uznať Marianovi Kočnerovi (57) ako pravú, aj keď nevykonala všetky potrebné dôkazy. 11. marca Jankovskú a Cvikovú spolu s ďalšími sudcami zadržala NAKA a súd ich vzal do vyšetrovacej väzby.

Obdobie väzobného stíhania im ale končí o pár dní. Práve preto sa dnes rozhoduje, či dôvody väzby nepominuli a či nebudú Jankovská, Cviková a Molnár stíhaní na slobode. „Zákonná lehota väzobného stíhania je 7 mesiacov, čo znamená, že Jankovskej vyprší 11. októbra,“ povedal jej obhajca Peter Erdős po tom, ako Špecializovaný trestný súd (ŠTS) nevyhovel Jankovskej augustovej žiadosti o prepustenie z väzby.

Naopak, Cvikovú vtedy ŠTS pustil na slobodu, no jeho rozhodnutie zvrátil Najvyšší súd a tak ani ona na slobodu nešla. Následne prišlo obvinenie Jankovskej aj v kauze Fatima, podľa ktorej mala exsudkyňa a bývalá štátna tajomníčka v jednej osobe odsúdiť podnikateľa Ondreja Janíčka. Jankovská mala za vynesenie rozsudku dostať úplatok 100-tisíc eur. Po tomto obvinení začala držať hladovku. „Spúšťačom hladovky, okrem ostatných nezákonností, bola kauza Fatima,“ povedal Erdős.

Dnes je tomu presne 10 dní, čo je exsudkyňa bez stravy, no napriek tomu na súd prišla! Otázne je preto, čo bude s Jankovskou ďalej. Je hneď niekoľko možností. Buď ŠTS rozhodne, že väzba jej bude predĺžená, alebo ju pustí na slobodu a dokonca je tu aj možnosť, že zo súdu poputuje do Trenčianskej Nemocnice pre obvinených a odsúdených. Cviková a Molnár ostanú buď stíhaní väzobne, alebo im na krku ostane obvinenie a stíhaní budú na slobode.

Denisa Cviková na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici. Súd dnes rozhodne, či bude aj naďalej stíhaná väzobne.
Denisa Cviková na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici. Súd dnes rozhodne, či bude aj naďalej stíhaná väzobne.
Zdroj: Karol Farkaš

Jankovská už má svoje presviedčanie súdu za sebou. Po jej vypočutí ju odniesli späť do cely. Väznená je totiž iba o jednu ulicu ďalej od Špecializovaného trestného súdu. Na vynesenie rozsudku by sa ale mala vrátiť. Svoje argumenty už súdu povedala aj Cviková a Molnár. Ten pokračuje v móde Ľudovíta Makóa, ktorého prišiel v sobotu podporiť kňaz. „Poznám veľmi dobre Richarda. Prišiel som dať za neho záruku,“ povedal kňaz Ladislav Ostrák, ktorý dnes prišeil podporiť Molnára. A nie je sám! „Žijeme usporiadaným životom viac ako 34 rokov, celý proces ťažko nesiem a som tu aj s duchovným otcom ako záruka dôveryhodnej osoby,“ povedala Molnárova manželka Danica.

K situácii na súde sa vyjadril aj  Erdős, ktorý návrh dozorujúcej prokurátorky na predĺženie väzby, považuje za nedôvodný: „Je čisto všeobecné konštatovanie, že v tejto veci sa vyšetruje. Od zadržania mojej klientky ubehlo 131 pracovných dní. Počas až 101 pracovných dní sa v tejto trestnej veci nevykonal žiadny vyšetrovací úkon. To považujem za výrazné prieťahy v trestnom konaní, ktoré nemôžu byť na ujmu a obmedzenie osobnej slobody mojej klientky.“

Kňaz, ktorý sa prišiel na súd zaručiť za obvineného Richarda Molnára. Poznajú sa vraj už dlho.
Kňaz, ktorý sa prišiel na súd zaručiť za obvineného Richarda Molnára. Poznajú sa vraj už dlho.
Zdroj: Karol Farkaš

Súd nakoniec rozhodol, že Jankovskej predĺži väzbu do 11. marca 2021, aj keď prokurátor navrhoval predĺženie až o o 7 mesiacov. Rovnako ako Jankovská dopadol aj Molnár. Obaja podali odvolanie. U Cvikovej súd rozhodol inak a po tom, ako jej skončí aktuálne väzobné stíhanie, by mala byť stíhaná na slobode. Aktuálna väzba jej končí v októbri. Prokurátor sa ale odvolal a aj o osude Cvikovej bude rozhodovať Najvyšší súd.

Anketa
Predĺži dnes Špecializovaný trestný súd obvineným väzbu?
  • 8%
  • 1%
  • 0%
  • 14%
  • 2%
  • 75%

Prečítajte si tiež: