Reklama

AKTUÁLNE Vláda vyhlásila MIMORIADNU SITUÁCIU: POZRITE, čo čaká SLOVENSKO!

Reklama

Vláda SR vyhlásila v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu na celom území krajiny mimoriadnu situáciu. Platí od štvrtka (12. 3.) od 6.00 h.

Podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) môže vláda a štátne orgány na základe mimoriadnej situácie použiť ustanovenia zákona, ktoré inak nemôže využiť. Niektoré rozhodnutia sa podľa neho budú riešiť príkazmi a nariadeniami a nie správnymi konaniami, ktoré môžu mať dlhý byrokratický priebeh.

Na základe mimoriadnej situácie môže štát vynútiť plnenie dodávok od konkrétnych firiem. "Chcem, aby boli firmy povinné dodať tovar, ak ho majú," povedal premiér s tým, že sa to týka dodávok medicínskeho tovaru.

"Cieľom vyhlásenia mimoriadnej situácie je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti ohrozenia verejného zdravia z dôvodu ochorenia COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 na území SR," píše sa v predkladacej správe schváleného materiálu.

Členovia vlády a predsedovia ostatných ústredných orgánov štátnej správy majú prijať opatrenia civilnej ochrany obyvateľstva a vykonávať opatrenia na riešenie krízovej situácie vo svojej pôsobnosti zamerané na zamedzenie ohrozenia života, zdravia, majetku, zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti a minimalizovanie škôd.

Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) má podľa schváleného materiálu zabezpečiť vyhlásenie mimoriadnej situácie informačným systémom civilnej ochrany a prostredníctvom hromadných informačných prostriedkov. Má tiež prijať opatrenia na koordináciu a činnosť orgánov krízového riadenia pri riešení mimoriadnej udalosti.

Predseda vlády a ministerka vnútra sú splnomocnení na riadenie záchranných prác, na vydávanie príkazov na záchranné práce a vykonávanie opatrení na riešenie krízových situácií.

Vláda SR vyhlasuje a odvoláva mimoriadnu situáciu podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva a zákona o podpore a rozvoji verejného zdravia "pre ohrozené územie alebo pre územie, kde vznikla mimoriadna udalosť, ak rozsah ohrozeného alebo postihnutého územia presiahne územný obvod kraja".

Po stredajšom rokovaní vlády to uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že mimoriadna situácia nebude znamenať obmedzenie osobnej slobody a pohybu ľudí, má však pomôcť zabezpečiť štátu potrebné materiálne zásoby.

"Toto je nástroj, aby sme si napríklad od firmy, ktorá má na sklade päť pľúcnych ventilátorov, mohli vynútiť dodanie a predaj týchto prístrojov štátu a nie súkromníkom," ozrejmil Pelelgrini, ktorý to prirovnal k vyhláseniu mimoriadnej situácie na úrovni regiónu, postihnutého prírodnou katastrofou. "Naozaj to neznamená, že ľuďom obmedzíme pohyb, že nebudú môcť vychádzať v noci na ulicu, tam nie sme a dúfam, že ani nebudeme, " upozornil.

Zdroj: ARCHÍV

Peter Pellegrini

Vláda bude týmto spôsobom reagovať aj na nárast prípadov nákazy novým koronavírusom a ďalšie tri potvrdené prípady. Premiér priblížil, že medzi novými potvrdenými prípadmi sú dve ženy a jeden muž, ktorí boli v konktakte s nakazenými. Zdôraznil, že boli od začiatku v karanténe.

"Toto je len začiatok, môžeme očakávať, že nárast bude väčší," povedal Pellegrini a opätovne vyzval verejnosť, aby brala situáciu vážne. Pellegrini pripustil, že v súvislosti so šírením vírusu bude možno potrebné dať do karantény aj všetkých Slovákov pracujúcich v zahraničí pri ich návrate na Slovensko. Naznačil, že štát možno v tejto súvislosti využije zariadnie MV SR v Gabčíkove.

ČO JE TO MIMORIADNA SITUÁCIA SA DOČÍTATE NA ĎALŠEJ  STRANE

Na stránkach ministerstva vnútra Slovenskej republiky sa dočítate, že krízová situácia je obdobie mimo času vojny a vojnového stavu, počas ktorého je bezprostredne ohrozená alebo narušená bezpečnosť štátu a ústavné orgány môžu po splnení stanovených podmienok vyhlásiť výnimočný stav, núdzový stav, mimoriadnu situáciu.

Zdroj: Salvatore Di Nolfi

MIK 19 Ženeva - Doktor Julien Salamun pripravuje vzorku od osoby podozrivej z infekcie koronavírusom COVID-19, SARS-CoV2, vo Fakultnej nemocnici v Ženeve, Švajčiarsko, 10. marca 2020. FOTO TASR/AP Doctor Julien Salamun prepares a sample from a person suspected of being infected with coronavirus COVID-19, SARS-CoV2, at the University Hospital in Geneva, Switzerland, Tuesday, March 10, 2020. For most people, the new coronavirus causes only mild or moderate symptoms, such as fever and cough. For s

 

Mimoriadna situácia je obdobie ohrozenia alebo obdobie pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti na život, zdravie alebo majetok. Mimoriadnou udalosťou sa v našich podmienkach zväčša rozumie živelná pohroma, technologická havária, teroristický útok alebo kumulácia ich účinkov - katastrofa.

Najčastejšími mimoriadnymi udalosťami, ktoré každoročne postihujú Slovenskú republiku, sú povodne, veterné smršte a snehové kalamity. Menej častými sú technologické havárie sprevádzané výbuchmi a rozsiahlejšie požiare.

Pojem krízový stav sasícev súčasných platných právnych normách nevyskytuje, avšak jeho vysvetlenie podáva dokument „Terminologický slovník krízového riadenia a zásady jeho používania“, schválený uznesením vlády Slovenskej republiky č. 523 zo 6. júla 2005. Definícia znie:

„Právny stav vyhlásený kompetentným orgánom verejnej správy na určitom území na riešenie krízovej situácie v priamej závislosti od jej charakteru a rozsahu (vojna, vojnový stav, výnimočný stav, núdzový stav). Je spojený so zlyhaním všeobecne platných postupov, nástrojov a mechanizmov riadenia a s potrebou aplikovania zásad krízového riadenia vrátane dočasného obmedzenia základných práv a slobôd“. Pojem „krízového stavu“ teda,  na rozdiel od „krízovej situácie“ počíta aj s časom vojny a vojnového stavu.

Prečítajte si tiež: