AKTUÁLNE V SNG podalo výpoveď takmer 100 zamestnancov: Takto reaguje ministerstvo kultúry
27. 1. 2025, 18:26

Zdroj: David Lazor
Približne 100 zamestnancov Slovenskej národnej galérie (SNG) podalo výpoveď. Nevedia sa stotožniť s aktuálnym vedením.
Zdroj: TASR
Zdroj: Pavel Neubauer
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Slovenská národná galéria (SNG) sa už od leta zmieta v problémoch. Vystriedalo viacero šéfov a teraz odchádzajú zamestnanci. Takmer 100 z nich podalo výpoveď a žiada zmeny vo vedení.

Zdroj: David Lazor
Do hromadnej výzvy na ochranu SNG sa v novembri zapojilo 177 jej zamestnancov. Upozorňujú na účelové prepúšťanie odborníkov, netransparentné zmeny organizačnej štruktúry, nekompetentnosť a nedostatočnú komunikáciu. Avizovali, že ak sa ich požiadavky nesplnia, zvažujú podať hromadné výpovede v januári 2025. To sa teraz stalo skutočnosťou a výpoveď podalo takmer 100 zamestnancov.
Zdroj: Dávid Lazor
Alexandra Kusá a Martina Šimkoviová pred SNG
Z SNG odišli začiatkom januára viacerí vedúci zamestnanci vrátane riaditeliek vysunutých pracovísk SNG z Galérie Ľudovíta Fullu, Zvolenského zámku i Schaubmarovho mlyna. Ako dôvod uviedli nátlak zo strany terajšieho šéfa SNG Jaroslava Niňaja a súčasný stav inštitúcie pod jeho vedením. „SNG má od januára i novú organizačnú štruktúru, mnoho zamestnancov bolo presunutých na úplne nové pracovné pozície bez novej pracovnej zmluvy či usmernenia. Zamestnanci nevedia, na koho sa majú obrátiť ako svojho nadriadeného a sú nútení na pracovisku porušovať zákony," uviedli. „Keď spolupráca nie je možná, jedna strana musí odísť. Keďže pán Niňaj sa odísť nechystá, výpoveď sme podali my," uviedla Gabriela Hamalová, riaditeľka finančných operácií a infraštruktúry.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Prácu ministerky kultúry ohodnotil politológ päťkou.
Kritizujú autoritatívny štýl riadenia inštitúcie a nezáujem o dialóg. Napätie medzi vedením SNG a zamestnancami galérie kulminuje od odvolania predchádzajúcej riaditeľky Alexandry Kusej v auguste minulého roka a vymenovania jej nástupcov, Antona Bittnera a od konca novembra Jaroslava Niňaja. Ministerstvu kultúry vyčítajú, že išlo o mocenský zásah nerešpektujúci odbornosť.