AKTUÁLNE ROZZÚRENÝ Matovič o ZAVRHNUTOM referende: ZLOMYSEĽNÁ Čaputová a PĽUVANEC pre ľudí!
7. 7. 2021, 15:14 (aktualizované: 16. 7. 2024, 2:51)
Ústavný súd (ÚS) Slovenskej republiky oznámil rozhodnutie o referende o predčasných voľbách. Túto otázku prerokoval na požiadavku prezidentky Zuzany Čaputovej.
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: Facebook/Hlas-SD
Zdroj: TASR
Galéria k článku
Referendum o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou a nemôže sa konať. Oznámil to predseda Ústavného súdu (ÚS) Ivan Fiačan potom, ako túto otázku prerokoval ÚS vo svojom pléne.
Za referendum najviac bojovali strany Smer Roberta Fica a Hlas Petra Pellegriniho. Občanov sa chcú v referende pýtať, či súhlasia s tým, aby sa skrátilo ôsme volebné obdobie Národnej rady. Parlamentné voľby by sa tak konali do 180 dní od vyhlásenia výsledkov referenda.
Petíciu za referendum o predčasných voľbách podporilo vyše 585-tisíc ľudí. Zástupcovia petičného výboru odovzdali hárky s podpismi v prezidentskom paláci 3. mája.
Prezidentka Zuzana Čaputová sa v súvislosti s petíciou za vyhlásenie referenda o skrátení volebného obdobia Národnej rady obrátila s otázkami na Ústavný súd SR. Právnici sa podľa prezidentky nezhodujú ani v tom, ako má byť výsledok referenda uvedený do praxe: „Nie je jasné, že ak by sa referendum konalo a bolo by rozhodnuté o predčasných voľbách, či by to znamenalo, že o tomto výsledku majú ešte hlasovať poslanci, alebo má výsledok referenda priame účinky." Ústavný súd sa mal zaoberať otázkami, či navrhované referendum je, alebo nie je v súlade s ústavou a ako majú postupovať príslušné ústavné orgány po platnom referende.
Premiér Eduard Heger uviedol v stanovisku k rozhodnutiu Ústavného súdu, že je rád, že sa táto otázka vyriešila a Slovensko má stanovené jasné pravidlá. "Ohlásené snahy opozície o zmenu ústavy jasne ukazujú, že sa nevedia zmieriť s výsledkom demokratických volieb a je to znak ich stupňujúceho sa strachu z očisty Slovenska, čo ich ženie k tomu, že za každú cenu sa chcú vrátiť k moci," vyhlásil predseda vlády.
Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že by vyhlásila referendum o predčasných voľbách, ak by Národná rada rozhodla o zmene Ústavy SR. Tiež pripomenula, že poslanci môžu kedykoľvek rozhodnúť o konaní predčasných volieb. "Ale keď už chcú dopriať ľuďom referendum, nič im nebráni, aby prijali zmenu ústavy a následne prijali uznesenie, ktorým požiadajú o vypísanie referenda a ja ho obratom vypíšem, pretože by bolo v súlade s ústavou," vysvetlila. Zároveň poukázala na frustráciu a nespokojnosť ľudí s aktuálnou politickou situáciou, ktoré mnohých viedli k podpisu petície za referendum.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) uviedla, že rozhodnutie Ústavného súdu rešpektuje. "Boli sme však pripravení považovať rozhodnutie občanov v referende za záväzné a podľa neho aj v parlamente hlasovať," píše sa v reakcii strany. Predseda mimoparlamentnej strany Hlas Peter Pellegrini rozhodnutie ÚS označil za facku slovenskej demokracii a ľudom. "Je formálne právnym verdiktom, ktorému chýba demokratický duch, a nesie v sebe nebezpečný precedens do budúcnosti," reagoval šéf Hlasu.
K rozhodnutiu Ústavného súdu sa vyjadrila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková: "Myslím si, že je dobré, že poznáme rozhodnutie Ústavného súdu SR k otázke predčasných volieb. Niekto sa teší z výsledku, niekto môže byť z neho sklamaný. V každom prípade rozhodnutie Ústavného súdu SR je na mieste rešpektovať. Z tohto rozhodnutia vyplýva, že vypisovať referendum o predčasných voľbách je podľa Ústavného súdu SR v rozpore s ústavou. Myslím si, že je dobré, že vieme, aký je názor Ústavného súdu SR k tejto otázke a že ak nezmeníme právnu úpravu, či už na úrovni ústavy, alebo potom aj zákona, aby upravil detaily, tak nie je na mieste, aby sme zbierali podpisy pod referendum k predčasným voľbám."
Strana Smer-SD vyhlásila na tlačovej konferencii, že berie rozhodnutie ÚS na vedomie, ale s ním nesúhlasí. "Plnú zodpovednosť za tento stav má prezidentka Slovenskej republiky. Pani Čaputovej nikto neprikazoval obracať sa na ÚS, prezidentka chcela pomôcť tejto vládnej koalícii, pretože chcela, aby vládna koalícia získala 60 dní, to je lehota, v ktorej rozhoduje Ústavný sud, lebo sa domnievala, že situácia sa utíši, a keby sud rozhodol o možnosti konania referenda, tak by ľudia nedošli v potrebnom počte," povedal šéf Smeru Robert Fico.
S obvineniam na adresu prezidentky reagoval aj predseda vládneho hnutia OĽaNO Igor Matovič. Konanie Čaputovej tvrdo skritizoval a označil ho za zlomyseľné.
Mohlo by vás zaujímať:
- ONLINE Prvé FOTO Kováčika na súde: SCHUDNUTÝ a v polokošeli ukázal prstom na TÝCHTO POLITIKOV!
- Cenník exšéfa inšpekcie Szabóa: Podľa kajúcnika Slobodníka mala každá uprataná kauza svoju cenu
- VYŠKERENÝ Danko dostal ĽADOVÚ SPRCHU: Nepodarená FOTO so smerákmi a VÝSMECH od odborníkov!
- Matovič dúfa, že ÚS potvrdí právo ľudí na referendum o predčasných voľbách