Pellegrini tento svoj krok oznámil počas krátkeho brífingu pred budovou Národnej rady. K tomu, aby sa funkcie vzdal, ho už niekoľkokrát vyzýval predovšetkým Robert Fico, ktorý mu pripomínal, že post podpredsedu patrí strane Smer-SD, za ktorú Pellegrini vo februárových voľbách kandidoval. Expremiér urobil tento krok len krátko po tom, čo sa dozvedel, že koalícia nepodporí vznik poslaneckého klubu jeho novej strany Hlas - sociálna demokracia. Pellegrini odstúpi z funkcie podpredsedu Národnej rady SR k 30. septembru.

Strana Hlas-SD je už oficiálne zaregistrovaná, poslanecký klub však nevytvorí.
Strana Hlas-SD je už oficiálne zaregistrovaná, poslanecký klub však nevytvorí.
Zdroj: Jaroslav Novák

Vznik klubu nezaradených poslancov okolo Pellegriniho nepodporí ani opozičný Smer-SD. Jeho hovorca Ján Mažgút uviedol, že vo všeobecnosti strana nehlasuje za vytvorenie poslaneckého klubu politickej strany, ktorá nevzišla z parlamentných volieb. Hnutia OĽANO a Sme rodina ešte minulý týždeň podotkli, že nová Pellegriniho strana neprešla voľbami. SaS vtedy uviedla, že je rovnako za zachovanie pomerov síl vyplývajúcich z volebných výsledkov.

Peter Pellegrini sa definitívne vzdal postu podpredsedu parlamentu.
Peter Pellegrini sa definitívne vzdal postu podpredsedu parlamentu.
Zdroj: ARCHÍV


Pellegrini po zaregistrovaní strany Hlas Ministerstvom vnútra SR avizoval, že o vznik samostatného klubu požiadajú oficiálne v stredu. Dodal, že rozhodnutie parlamentných strán v pléne budú rešpektovať.

Mohlo by vás zaujímať: