Voľba nového policajného šéfa sa pomaly, ale isto blíži do finále. Kandidátov na policajného riaditeľa vypočuvajú od 9:00 a záujemcov o šéfa inšpekčnej služby od 13. Komisie pre výber odobrili troch kandidátov na oba posty. Adepti, ktorí prešli sitom, sú súčasný prezident Milan Lučanský, krajský riaditeľ z Banskej Bystrice Ivan Piliar a policajný pridelenec v Prahe Ivan Ševčík. 

Na post šéfa inšpekcie vyhovujú policajný viceprezident Martin Krčmárik, súčasný riaditeľ úradu Adrián Szabó a jeho zástupca Robert Zaplatílek. 

O obsadení oboch funkcií rozhodne po vypočutí ministerka Denisa Saková (42). V úrade budú víťazi výberovho konania štyri roky a o posty sa môžu uchádzať opätovne. Ministerka vnútra by chcela, aby bol nový policajný prezident vymenovaný do konca leta.

Poslanci nakoniec odporučili ministerke vnútra Denise Sakovej (Smer-SD) za nového policajného prezidenta súčasného dočasného šéfa polície Milana Lučanského a policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka. Rozhodli o tom členovia výboru hlasovaním. Riaditeľa banskobystrickej krajskej polície Ivana Piliara výbor neodporučil. Výbor odporučil za riaditeľa Úradu inšpekčnej služby súčasného riaditeľa Adriána Szabóa. 

Člen výboru a poslanec za Oľano bol k výberu kandidátov mimoriadne kritický. Suhlasí s verejným vypočutím, ale s hlasovaním vo výbore už nie. Tvrdí, že výbor má pod palcom vládna koalícia a hlasovanie je tak jedna veľká fraška. "Zriedi sa politická zodpovednosť medzi ministra vnútra a parlament," kritizuje poslanec.

vyjadrenie poslanca Gábora Grendela ku voľbe policajné prezidenta
Zdroj: Facebook

Poslanec za Sme rodina Milan Krajniak (46) hlasoval za odporúčanie pre pána Lučanskeho, pretože verí, že sa dotiahne vyšetrovanie vraždy Jána Kuciaka a trestných činov súvisiacich s Mariánom Kočnerom, ktoré za pôsobenia pána Lučanskeho značne pokročilo. "Očakávam, že z týchto dôvodov ho ministerka vnútra pani Saková aj vymenuje za policajného prezidenta," vyhlásil Krajniak. 

Poslanec za SaS Ľubomír Galko (51) si myslí, že to, či bude zvýšená dôvera občanov Slovenska v políciu ukáže až čas. Rozhodne bude mať zvolený prezident Policajného zboru na to viac času a lepší priestor, ako tomu bolo doteraz, keď bol poverený len dočasným riadením. "Pevne verím, že celé pozadie vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice bude raz celé vyšetrené a to bez ohľadu na to, kto bude novým prezidentom PZ," vyhlási Galko. "Nestrannosť budúceho prezidenta PZ smerom k vysokopostaveným politikom preukáže až čas, toto sa dnes este nedá odhadnúť."

na druhej strane sa dozviete postoj ministerky vnútra k výberu kandidátov