Kvietika prepustili 11. marca z Ústavu na výkon väzby Leopoldov, no vzápätí ho zadržali a obvinili z ďalšieho skutku. Podľa medializovaných informácií mal Kvietik zobrať úplatok vo výške 180-tisíc eur za sprostredkovanie agrodotácií. Svedčiť majú proti nemu dvaja kajúcnici.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) rozhodoval v tejto veci 15. marca a Kvietika do väzby nevzal. „Sudca pre prípravné konanie ŠTS rozhodol, že obvineného M. K. neberie do väzby a prepustil ho zo zadržania na slobodu,“ povedala vtedy hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková. Prokurátor sa ale odvolal a žiadal, aby Kvietik skončil vo väzbe.

To spochybňuje Kvietikov obhajca Dušan Ivan. „Po tom, čo rozhodol Najvyšší súd prepustil Martina K. z väzby, pominuli dôvody väzby, tak opätovné zadržanie môjho klienta a návrh na väzbu znamená, že by súd musel v tej istej veci rozhodnúť opätovne. To právny poriadok nedovoľuje,“ povedal Ivan s tým, že nový skutok, pre ktorý bol jeho klient obvinený, je súčasťou tzv. pokračovacieho deliktu, a tým pádom vraj ide stále o rozhodovanie v tej istej veci.

Dnešného pojednávania sa zúčastnil aj špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, ktorý zastupoval dozorujúceho prokurátora kauzy. Ten mal v tom čase naplánovaný aj iný úkon.

Najvyšší súd zamietol návrh prokurátora a Kvietik tak ostáva na slobode! Podľa aktuality.sk sudca Peter Paluda oponoval Kvietikovmu obhajcovi a podľa nebo bol návrh na vzatie do väzby prípustný. Prokurátor teda mohol žiadať o väzbu. „Neboli ale dané väzobné dôvody,“ povedal Paluda.

Kvietik sa po vynesení rozsudku vyjadrovať nechcel. O nič zhovorčivejší nebol ani jeho obhajca. „Sudca uznal naše argumenty a nie prokurátorove," povedal Ivan s tým, že jeho klient vypovedal ku všetkým 11 skutkom z ktorých je obvinený. Zhovorčivejší bol Lipšic: „Myslím si, že sme dostatočne vyargumentovali nové dôvody pre vzatie do kolúznej väzby. Najvyšší súd nám vyhovel v tej kľúčovej právnej otázke, že išlo o vzatie do novej väzby a že nešlo o opätovnú väzbu.“ Podľa Lipšica je aj početnosť skutkov z ktorých je Kvietik obvinený dôvodom na preventívnu väzbu.

„Svedecká výpoveď ktorá bola zabezpečená v tomto roku potvrdzuje, že obvinený mal informácie o rozpracovaní jeho osoby. To je konkrétny dôkaz, ktorý potvrdzuje obavy z kolúzneho správania obvineného,“ povedal Lipšic s tým, že Kvietik bol upovedomený vysokými funkcionármi SIS a policajného zboru o tom, že bude zadržaný. Podľa Lipšica je to jeden z typických príkladov kolúzneho konania.