Pavol Rusko je obvinený z prípravy vraždy svojej bývalej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej. Bývalého politika udal mnohonásobný vrah Mikuláš Černák, ktorý tvrdí, že mu v roku 1997 Rusko za jej likvidáciu ponúkol 20-miliónov korún.

Z prípravy vraždy sú spoluobvinení aj samotný Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ alias Kýbel.

Bývalého člena vlády poslal do väzby prokurátor po tom, ako to navrhol vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry. Polícia aj prokurátor majú podľa našich informácií obavy, že by sa obvinený mohol pokúsiť o útek.

Zdôvodňujú to tým, že Pavol Rusko uvádza až tri miesta ako miesta svojho pobytu. Rovnako existujú obavy, že by mohol Rusko ovplyvňovať svedkov. Polícia totiž chce podľa nášho zdroja vypočuť aj ľudí, ktorí s Ruskom boli v tom čase v kontakte.

Zaujímavé na celom prípade je, že polícia mala mať podľa Černáka informácie o údajnej plánovanej vražde už v roku 2014. K obvineniu však došlo až teraz.

Ruska už priviezli do Justičného paláca.
Ruska už priviezli do Justičného paláca.
Zdroj: Karol Farkaš

“K tejto hodine neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by sa obvinený a na doživotie odsúdený Mikuláš Černák už v roku 2014 zmienil o konkrétnom prípade, ktorý súvisí s obvineným Pavlom R. a poškodenou Sylviou Volzovou,” reagoval na tieto informácie policajný prezident Tibor Gašpar.

Pri vražde je premlčacia lehota 20 rokov. K objednávke malo podľa výpovede Mikuláša Černáka dôjsť niekedy v októbri 1997. Od spáchania trestného činu by tak dnes uplynulo presne 20 rokov. Ak by Pavla Ruska polícia neobvinila teraz, neskôr by to už nešlo z dôvodu zániku trestnosti trestného činu.

“Čo všetko za tým je, vie len polícia. Tých motívov, prečo teraz, môže byť viacero. Pavol Rusko môže byť každopádne stále nebezpečný pre mnohých vplyvných ľudí, ak začne rozprávať,” polemizuje politický analytik Ján Baránek.

Čítajte tiež: