Správy medzi obžalovanými v mobilnej aplikácii Threema, výpovede svedkov, odborníkov, bývalej pravej ruky Kočnera Petra Tótha, sprostredkovateľa vraždy medzi Zsuzsovou a vykonávateľmi Zoltána Andruskóa, ako aj iné dôkazy, hovoria jasne. „Kočnerova túžba po pomste je taká silná, že sa jej nikdy nevie nasýtiť. Zsuzsová je bez zábran. Ak treba lákať na nahé fotky, tak to spraví. Ak treba vraždiť, vykoná. Kočner a Zsuzsová sú skazení ľudia,“ zaznelo od prokurátorov pri ich záverečnej reči. Kuciak napísal množstvo článkov, ktoré nepomáhali Kočnerovmu biznisu. Naopak, dnes je v mnohých veciach o ktorých novinár písal obvinený (Donovaly, Technopol, Five Star Residence).

Po viac ako troch rokoch od prvého pojednávania a piatich od vraždy, smeruje súdny proces k záveru. Kočner so Zsuzsovou boli 3. septembra 2020 Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) oslobodení spod obžaloby. Najvyšší súd sa ale v júni 2021 nestotožnil s tým, ako ŠTS hodnotil dôkazy, rozsudok zrušil a vrátil na prvostupňový súd. Ten pri druhom kole pojednávaní spojil vraždu snúbencov do jedného procesu s plánovanou likvidáciou prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho, ktoré si mal cez Zsuzsovú objednať tiež Kočner.

„Plne si to uvedomujem, no stále občas príde chvíľka, keď jej chcem zavolať. No potom si uvedomím, že už tu nie je a nikdy nebude,“ povedala pomedzi vzlyky matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová na prvom kole pojednávaní dva roky po vražde. Jej rozprávanie plné emócií nenechalo vtedy nikoho v pojednávacej miestnosti chladným. Manželia Kuciakovci na lavici potichu plakali a navzájom sa upokojovali. No vreckovky sa objavili aj v rukách verejnosti. Spoveď matky dokonca otriasla aj Zsuzsovou, ktorá si zahalila tvár a museli jej priniesť magnézium.

Dnes má právo záverečnej reči predniesť okrem iných aj Kočner so Zsuzsovou. V prípade vraždy Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27) je už právoplatne odsúdený sprostredkovateľ Andruskó, vrah Miroslav Marček, ako aj jeho šofér Tomáš Szabó. V prípade objednávky napokon nevykonanej vraždy prokurátorov, sú obžalovaní aj Dušan Kracina a Darko Dragić. Prvému navrhli prokurátori 25 rokov odňatia slobody a druhému 17. Kočner a Zsuzsová si podľa prokurátorov zaslúžia doživotie.

Pojednávanie začalo o 9.00.

Ako prvý dnes predniesol záverečnú reč právny zástupca Kuciakovcov Peter Kubina. Z úvodu apeloval na senát súdu, aby hodnotil dôkazy tak, ako načrtol Najvyšší súd, ktorý po oslobodení Kočnera a Zsuzsovej rozsudok zrušil a prípad vrátil na ŠTS: „Keď aktéri pripravujú vraždu, nepodpíšu o tom zmluvu, neposielajú si faktúru, ale dorozumievajú sa šifrovane.“

Kubina aj zhrnul, prečo je Kočner obžalovaný: „Mal konflikt s Lipšicom, keď bol ten politik a potom zastupoval ľudí, ktorí boli s Kočnerom v spore. So Žilinkom a Šufliarskym mal konflikt kvôli ich práci a Kuciak najvýznamnejšie odkrýval Kočnerovu trestnú činnosť pri vraj podnikaní. Ako sa ukazuje, veľká časť z jeho peňazí bola získaná podvodom.“ Podľa advokáta dokázala sieť dôkazov, ktoré na seba logicky nadväzujú, že za vraždou Kuciaka a Kušnírovej stoja práve Kočner so Zsuzsovou. Medzi najzávažnejšie dôkazy označil výpovede Andruskóa, Kočnerovej niekdajšej pravej ruky Petra Tótha, či rozhovor Kočnera so Zsuzsovou v aplikácii.

Právny zástupca Kuciakovcov povedal ale aj jednu závažnú skutočnosť, ktorá sa doteraz na súde veľmi nepreberala, lebo Kušnírová mala byť zavraždená kvôli tomu, že bola v zlom čase na zlom mieste a nebola cieľom ohavného skutku: „Kočner si lustroval v sociálnej poisťovni aj Kušnírovú. Odkiaľ o nej vedel? Veď nebola vôbec známa. Preto si bol vedomý, že keď to bude potrebné, tak bude zavraždená aj ona. Kočner nemá problém vraždiť aj rodinných príslušníkov. Veď Žilinku chcel dať zlikvidovať aj s jeho rodinou.“

„Žiaden rodič by nemal prežiť svoje dieťa. Rodičia Jána a Martiny zažili najhoršie, čo sa mohlo stať. Prišli o to najcennejšie,“ povedal Kubina. Pri jeho slovách matka zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová plakala, Kuciakovci počúvali so sklonenými hlavami. „V mene poškodených žiadam pre rodičov Kuciaka jeden milión eur, pre každého 500-tisíc eur od Kočnera a Zsuzsovej nerozdielne a spoločne,“ povedal Kubina.

Druhý právny zástupca poškodených Roman Kvasnica prečítal z Threemy doteraz nezverejnený Koćnerov rozhovor s inou osobou cez aplikáciu Threema, kde Kočner priznáva, že nepríde na nejakú aukciu, lebo sa o ňu zaujíma "zmrd" Kuciak. Kvasnica pripomenul, že Kočner odvolal sledovanie Kuciaka po tom, keď na neho nevedeli nájsť žiadnu špinu: „To bolo v čase, keď začalo chodiť do Veľkej Mače (v tejto obci mali snúbenci dom, kde boli zavraždení) vraždiace komando, aby si obhliadli miesto spáchania skutku.“

AKTUÁLNE ZÁBERY ZO ZÁVEREČNEJ REČI, VYPLAŠENÝ POHĽAD ZSUZSOVEJ A KOČNEROV ÚŠKRN SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII.

Kvasnica poukázal aj na obrovské nedostatky a zmeny výpovedí oboch obžalovaných. O dni po vražde, kedy si mali stretnúť v Bratislave (Zsuzsová je z Komárna) a napísať si „Som tu“ a „Ja tiež“, Zsuzsová v minulosti vypovedala, že Kočnerovi oznámila, že je v Auparku, no nestretli sa. Nedávno povedala, že taká komunikácia neprebehla. Kočner komunikáciu pre zmenu vysvetlil tak, že si správami dali na vedomie, že sú obaja pripojení v aplikácii Threema. Práve deň po vražde mal Kočner odovzdať 50-tisíc eur pre Zsuzsovú, ktorá ju zaniesla Andruskóovi. Kvasnica poukázal aj na to, že Kočner sa zaujímal o priebeh vyšetrovania vraždy a získaval si z polície informácie: „Dúfam, že sa raz dozvieme, kto mu vynášal informácie.“

„Dovoľte mi poukázať na rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS), ktorý prípad vrátil na ŠTS,“ povedal Kvasnica k záveru. Následne odcitoval z uznesenia NS najdôležitejšie veci: ŠTS nebral správne súvisiace dôkazy ktoré na seba nadväzovali ako celok, správy z Threemy nehodnotil v súvislosti s inými dôkazmi, Andruskóovu a Tóthovu výpoveď považoval ako nedôveryhodnú.

Rodičia zavraždených snúbencov sa na úvod záverečných rečí obžalovaných a ich obhajcov nedostavili. Kočnerov obhajca Marek Para na začiatku svojho prednesu skonštatoval, že bude čítať 103 bodov. „Prokurátori nedokázali preukázať odovzdanie peňazí medzi Kočnerom a Zsuzsovou,“ povedal na úvod obhajca.

„Lipšic zastupoval Kočnerovu protistranu v kauze Technopol ako jeden z mnohých advokátov, to by nebolo ani na slovný konflikt, nie ešte vraždu. Kočner nemal dôvod zavraždiť ani Žilinku a Šufliarskeho,“ tvrdí Para. Pomohol si tým, že Kočner mal dať podľa obžaloby zavraždiť Šufliarskeho približne dva týždne pred svojim zadržaním v kauze zmenky: „On o tom ale nevedel, tak prečo by ho dal zabiť?“ Pravda je ale taká, že Kočner sa už dávno pred tým sťažoval Zsuzsovej, že Šufliarsky dal pokyn na jeho obvinenie za vyhrážanie.

Para sa snaží rôznymi spôsobmi spraviť Andruskóa nedôveryhodného. Vraj aj Andruskóov list, ktorý sa nedávno našiel, je podvod. Andruskó v ňom písal ešte pred vraždou svojej kamarátke, že sa bojí o svoj život a ak by sa mu niečo stalo, tak ho treba zverejniť. V liste označil Kočnera a Zsuzsovú za objednávateľov vraždy. Mimochodom, Andruskó na list poukazoval už dávno, no až teraz sa našiel. Jeho kamarátka, ktorá medzičasom zomrela, ho totiž pred smrťou dala tretej osobe. Kočnerov obhajca dokonca v spojitosti s vraždou Kuicaka hovorí o brutálnej skupine Sátorovcov. Súvislostiam ako to myslel, už asi rozumie iba on sám. Para napokon navrhol svojho klienta oslobodiť.

Ani po obedňajšej prestávke sa do pojednávacej miestnosti nevrátili rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Priestor na záverečnú reč dostal Zsuzsovej obhajca Štefan Neszméry. Z úvodu sa aj on snaží spochybniť dôveryhodnosť Andruskóa: „Modifikuje svoje výpovede podľa toho, či je obvinený, obžalovaný, alebo len svedok. Je potrebné pochopiť, ako postupne zapájal do deja iné udalosti a osoby. Prokuratúra si nechce uvedomiť, že jeho nové výpovede podrývajú obžalobu.“ Podľa Neszméryho hovoril Andruskó aj o skutkoch Zsuzsovej vždy inak.

Neszméry rovnako ako Para naznačuje, že fotky Kuciaka, ktoré videl Andruskó pred vraždou, neboli od sledovacieho komanda Mariana Kočnera, ktorému šéfoval Tóth. Obaja obhajcova sa tak snažia reťaz páchateľov uťať práve pri Andruskóovi a nasmerovať súd k tomu, že objednávateľom bol niekto iný ako Kočner so Zsuzsovou. V kauze Kuciak je zatiaľ odsúdený Miroslav Marček na 25 rokov, ktorý sa priznal, že snúbencov zavraždil on. Rovnako na 25 rokov je odsúdený aj jeho bratranec Tomáš Szabó, ktorý ho mal priviesť na miesto činu a po skutku aj odviesť. Andruskó, ktorý je odsúdený na 15 rokov, mal vraždu sprostredkovať medzi Zsuzsovou a bratrancami. Záverečná reč Zsuzsovej obhajcu je podobná ako Parova. Aj on spochybnil Andruskóov list. „Z komunikácie Zsuzsovej s Kočner cez aplikáciu Threema nevyplýva, že by mali stáť za vraždou Kuciaka,“ myslí si Neszméry. „Navrhujem, aby súd oslobodil Zsuzsovú spod obžaloby v plnom rozsahu,“ dodal na záver Neszméry.

Kočner začal svoju záverečnú reč tým, že Kuciak ho nijako svojimi článkami neohrozoval, a aj keď mal spory s inými novinármi, tak ich neriešil násilím: „Na mediálne ataky som reagoval len jednou tlačovkou a telefonátmi, kde som im vynadal.“ Následne tak ako Para, Neszméry a obhajcovia Dragiča a Kracinu, začal spochybňovať dôveryhodnosť Andruskóa. Prišiel dokonca s teóriou, že nitky k objednávateľom vraždy Žilinku smerujú práve ku kamarátom Andruskóa.

„Vedel o tom, že bude zadržaný a pripravil sa na to. Kryl aj ľudí, s ktorými páchal trestnú činnosť. Tomu nasvedčuje aj fakt, že pri prvom jeho trestnom oznámení cielene a vedome zabudol na Žilinku. Povedal  iba, že som dal zavraždiť Kuciaka,“ povedal Kočner s tým, že o Žilinkovi začal Andruskó hovoriť až po štyroch mesiacoch. Objednávka vraždy Žilinku vraj preto smeruje ku kamarátom Andruskóa, s ktorými vraj robil daňové podvody (Andruskó je obžalovaný kvôli daňovým podvodom, poznámka redakcie): „Tým pádom som si nemohol objednať ani vraždu Kuciaka. Andruskó je klamár.“

„Šufliarsky nemal žiadnu právomoc v kauze zmenky. Tú mal prokurátor Šanta,“ povedal Kočner s tým, že ho teda nemal dať prečo zavraždiť. Práve kvôli kauze zmenky bol Kočner zadržaný. Obžalovaný ale v podstate zopakoval to, čo pred pár hodinami povedal Para, len inými slovami. Kočner sa už ale dávno pred zadržaním sťažoval Zsuzsovej, že Šufliarsky dal pokyn na jeho obvinenie za vyhrážanie. Obžalovaný zopakoval aj to, čo hovoril počas svojej výpovede o súčasnom špeciálnom prokurátorovi: „Chcel som dokázať v trestnom konaní, že Lipšic ako minister porušoval zákon. Nemohol som ho dať preto zavraždiť. To je výmysel.“

„Sú situácie v mojom v živote, keď som reagoval prchko. Používam expresívne výrazy. Nie som svätec, no nie som ani vrah,“ tvrdí Kočner. Vražda štyroch ľudí, teda Kuciaka, Žilinku, Šufliarskeho a Lipšica by vraj znamenala, že sa môže ísť rovno prihlásiť na políciu, lebo by to smerovalo k nemu. Iba pred chíľkou Kočner ale tvrdil, že nikto zo spomínaných mu nerobil nič také, čo by ho vyrušovalo a preto ich ani nemal dať za čo zavraždiť.

„Nikdy som si neobjednala žiadnu vraždu. Andruskó je klamár a ľutujem, že som ho spoznala. Lipšic klame celé Slovensko že ma nepozná. Ale ja mám dôkazy a Slovensko čoskoro spozná pravdu,“ aj tieto slová zazneli na úvod záverečnej reči Zsuzsovej. Potom sa konečne prepracovala aj ku skutkom, z ktorých je obžalovaná, no začala otázkami: „Aké dôkazy proti mne predložili, že by mi dal Kočner informácie o Kuciakovi? Kde je dôkaz, že by som dala Andruskóovi zabiť Kuciaka?“

Zsuzsová tvrdí to, čo počas celého pojednávania, že 20-tisíc eur, ktoré dala Andruskóovi, nebola záloha za vraždu, ale pôžička na prerábku bytu: „A potom došiel za mnou nie preto, že by chcel 50-tisíc eru za vykonanú vraždu, ale mi prišiel vrátiť 10-tisíc eur z pôžičky.“ Vražda mala podľa obžaloby hodnotu 70-tisíc eur. Prvých 20-tisíc eur mala ostať Andruskóovi ako záloha z predchádzajúcej nevykonanej vraždy jedného z prokurátorov a 50-tisíc mala dať Zsuzsová Andruskóovi po vražde. Ten si z nich mal 10-tisíc eur nechať a po 20-tisíc rozdeliť medzi Marčeka a Szabóa.

AKTUÁLNE ZÁBERY ZO ZÁVEREČNEJ REČI, VYPLAŠENÝ POHĽAD ZSUZSOVEJ A KOČNEROV ÚŠKRN SI POZRITE V NAŠEJ GALÉRII.

Pojednávanie prerušené. Pokračovať sa bude 19. mája 2023 od 15.00. Očakáva sa, že senát ŠTS vynesie rozsudok.

Prečítajte si tiež: