Ministerstvo zdravotníctva pod novým vedením Mareka Krajčího (46) spustilo veľké čistky v celom rezorte. Skončili uznávaní odborníci, ktorí na vedúcich pozíciách prežili niekoľko vlád. Minister ich chce nahradiť manažérmi, no jeho predchodkyňa Andrea Kalavská hovorí, že robí obrovskú chybu. Za niekoľko týždňov skončil na ministerstve zdravotníctva celý analytický tím Inštitútu zdravotnej politiky (IZP) pod vedením Martina Smatanu, ktorý pripravoval aj veľkú reformu nemocníc. „IZP sme začali kreovať pred 4 rokmi a chceli sme, aby MZ SR malo vynikajúci analytický tím a všetky rozhodnutia boli podložené kvalitnými analýzami, a myslím, že sa nám to podarilo,“povedala exministerka Andrea Kalavská.

„Je veľká škoda, že tento tím skvelých a pracovitých ľudí končí na MZ a predpokladám, že nahradiť ich vôbec nebude jednoduché,“upozorňuje. Išlo však len o prvú lastovičku. Po IZP skončil aj šéf Národného centra zdravotníckych informácií Peter Blaškovitš. Vďaka nemu sa spustili projekty ako napríklad e-recept, aby sme nemuseli navštíviť lekára a mohli si vybrať liek v lekárni. Čistky však prebehli aj v najväčších slovenských nemocniciach. Skončiť muselo vedenie košickej Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a šok prišiel aj tento týždeň, keď sa muselo porúčať vedenie najväčšej detskej nemocnice - Národného ústavu detských chorôb.

NAŽIVO - Minister Krajčí o momentálnej situácii  na ministerstve:

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) stojí za rozhodnutím odvolať Ladislava Kuželu z pozície generálneho riaditeľa Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH). Odmieta medializované informácie a tvrdí, že postup z jeho strany bol korektný a poukázal na nehospodárnosť vedenia inštitúcie.

Krajčí zdôraznil, že jeho snahou vo vedení rezortu je zvýšiť efektivitu riadenia a nastaviť proces tak, aby pacienti za disponibilné sumy získali čo najkvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť. Vyzval čestných a profesionálne zdatných ľudí v jednotlivých inštitúciách, aby zvážili uchádzanie sa o posty vo vedení, pretože každý má šancu uspieť. Zdôraznil, že ako minister má právo na kľúčových pozíciách pracovať s ľuďmi, voči ktorým má dôveru. Dodal, že je presvedčený, že doterajšie zmeny vo vedení nemocníc a zdravotníckych inštitúcií sú správnym rozhodnutím a ich finančné čísla budú po roku iné.

Zároveň Krajčí potvrdil zmeny vo vedení záchranných zdravotných služieb Košice a Bratislava. Deklaroval, že o výmene vo vedení Univerzitnej nemocnice Bratislava sa zatiaľ nehovorí a ani o tom neuvažoval. O odvolaní Kuželu informoval rezort zdravotníctva vo štvrtok (28. 5.). NÚDCH je najväčšia detská nemocnica na Slovensku. Odvolanie viacerých riaditeľov nemocníc odôvodňuje minister zdravotníctva stratou jeho dôvery. Kužela vo štvrtok napísal ďakovný list novinárom. Odvolanie podľa neho vedeniu nemocnice nevysvetlili.