Objednávateľom vraždy má byť Roman Ostružlík, ktorému mali vo voľbách o primátorské kreslo pomáhať odsúdený za účasť na vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej Zoltán Andruskó aj Zsuzsová. Tá sa mala podľa obžaloby dokonca podieľať na smrti Basternáka. Prokurátor jej a ostatným obžalovaným navrhol vymerať trest vo výške 25 rokov! „Vražda sa stala mesiac po parlamentných voľbách 2010, čiže motívom nemohla byť politika,“ povedala pred rozsudkom Zsuzsová.

ŠTS ale rozhodol o opaku a Zsuzsovú s Ostružlíkom odsúdil na 21 rokov nepodmienečne. Súd uznal za vinného aj tretieho obvineného Vladimíra Mosnára, ktorému senát súdu vymeral rovnaký trest ako Zsuzsovej s Ostružlíkom. Výšku Mosnárovho trestu vyhlásili s oneskorením, až po krátkej prestávke spôsobenej odpadnutím súdnej zapisovateľky. Odsúdení musia podľa rozhodnutia súdu zaplatiť vdove po Basternákovi nemajetkovú ujmu vo výške 10-tisíc eur.

Podľa zdôvodnenia súdu bola reťaz priamych aj nepriamych dôkazov súvislá a ničím neprerušovaná. Najjednoznačnejšie dôkazy boli predložené proti Mosnárovi, medzi nimi najmä podrobná a priama výpoveď Štefana Kaluza, ale aj prevod finančnej odmeny z účtu Zsuzsovej na účet partnerky Mosnára. Proti Zsuzsovej svedčili podľa súdu napríklad výrazné rozpory v jej výpovediach, ale aj výpovede svedkov. Jej vysvetlenie finančných pôžičiek a transakcií označil súd za nedôveryhodné.

Proti Ostružlíkovi má taktiež svedčiť výpoveď Kaluza i svedka Zoltána Andruskóa. Predseda senátu ŠTS počas vyhlasovania zdôvodnenia opakovane prízvukoval, že Andruskó v kauze vraždy Basternáka nie je kajúcnikom, ako je to v prípade kauzy Kuciakovej vraždy. Kajúcnikom nemá byť ani Kaluz, ktorý svoju vinu neodmieta. Vražda Basternáka mala podľa súdu súvisieť s politickým bojom.

Rozsudok nie je právoplatný. Odvolal sa prokurátor aj obžalovaní.

Zsuzsová čítala na poslednom pojednávaní v utorok svoju 26-stranovú záverečnú reč, v ktorej značnú časť venovala Andruskóovi, ktorého označila za klamára. Práve ten pred súdom vypovedal, že obžalovaná sa na skutku podieľala. Zsuzsovej právny zástupca Štefan Neszméry po jej slovách pred súdom tvrdil, že celá obžaloba je postavená na výpovedi Andruskóa. „Andruskó potreboval úľavy. Je to preukázané aj vo veci Kuciak. Tento scenár je napísaný tak, aby zapadol do toho súkolia, ktoré bolo vymyslené. Dovolím si povedať, že keby sa Zsuzsová poznala s Kočnerom v roku 2010, tak tu dneska je a bude obvinený z objednávky vraždy Basternáka,“ povedal Neszméry.

Basternáka zastrelil pred jeho domom Štefan Kaluz 9. júla 2010, ktorý si za skutok odpykáva 25-ročný trest. Objednávateľ mal byť podľa obžaloby Basternákov politický konkurent Ostružlík, ktorý si mal vraždu zabezpečiť cez sprostredkovateľku Zsuzsovú. Na vražde sa mal podľa obžaloby podieľať aj Vladimír Mosnár. Ten a ani Zsuzsová sa dnešného pojednávania nezúčastnili. Požiadali totiž, aby sa rozsudok vyhlásil za ich neprítomnosti.

Anketa
Je Alena Zsuzsová schopná podieľať sa na vražde?

Prečítajte si tiež: