Reklama

AKTUÁLNE Agrominister Vlčan kvôli KAUZE ODSTUPUJE z FUNKCIE! Pribudne Hegerovi nový post?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Pellegrini kritizuje ministra Vlčana, že nekoná pri zdražovaní potravín
    Zdroj: https://fb.watch/jB8lLJdzT6/
    Reklama

    Dočasne poverený minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽANO) sa rozhodol pre medializovanú kauzu rodinnej spoločnosti, ktorá dostala štátnu dotáciu 1,4 milióna eur, odstúpiť zo svojho postu. Vlčan to vo štvrtok oznámil na brífingu.

    Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) požiada o uvoľnenie z funkcie po tom, ako vyšlo najavo, že jeho firma Reko Recycling získala eurofondovú dotáciu 1,4 milióna eur na ministerstve životného prostredia Jána Budaja. Vlčan to vo štvrtok oznámil na brífingu.

    Agrominister nevidí zo strany danej spoločnosti ani zo svojej strany žiadne porušenie zákona. "Zo svojej strany nevidím ani porušenie akýchkoľvek etických princípov. Nechcem zotrvávaním vo svojej funkcii spôsobovať problémy danej komunite ľudí na južnom Slovensku. Nechcem zároveň, aby výsledky, ktoré sme dosiahli na ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka za ostatné takmer dva roky, čo som ministrom, boli znevažované. Z toho dôvodu som informoval prezidentku SR, premiéra, aj predsedu Národnej rady SR, že podám demisiu, respektíve požiadam o odobratie poverenia," oznámil Vlčan.

    "Nechávam na rozhodnutie prezidentky SR, respektíve premiéra, ako budú vo veci konať. Nechcem vyvolávať chaos, som si vedomý, že ako krajina sme v zložitej situácii. Rozumiem aj tomu, že úradnícka vláda nie je najlepším riešením. Pre mňa je ale dôležité, aby sa štrukturálne reformy, ktoré sa dosiahli na rezorte pôdohospodárstva ochránili," dodal Vlčan. Spoločnosť Reko Recycling ani on osobne podľa neho zatiaľ žiadne peniaze od štátu doteraz nedostali.

    Zdroj: Ján Krošlák

    Minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan (nom. OĽaNO) požiada o uvoľnenie z funkcie po tom, ako vyšlo najavo, že jeho firma Reko Recycling získala eurofondovú dotáciu 1,4 milióna eur na ministerstve životného prostredia Jána Budaja.

    Predstavitelia opozičnej strany Smer-SD 3. mája informovali, že firma rodiny dočasne povereného ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Vlčana Reko Recycling dostala v apríli od Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR nenávratný príspevok vo výške približne 1,4 milióna eur. "Spoločnosť Reko Recycling dostala 19. apríla 2023 nenávratný finančný príspevok z rezortu životného prostredia 1.416.000 eur. Vo výzve bolo osem žiadostí. Jedna jediná však bola úspešná, a to firma pána Vlčana," spresnil predseda strany Robert Fico s tým, že Vlčan je v uvedenej firme konečným užívateľom výhod.

    To čo predviedol minister pôdohospodárstva v demisii Vlčan na tlačovej konferencii je typickým obrazom biedy vládnych strán, predovšetkým OĽaNO,“ okomentoval kauzu Vlčana Fico.To, že si ho Heger privlastnil a vtiahol medzi Demokratov, nič neznamená, pretože toto je typická politika OĽaNO: pľuť, kydať, obviňovať, zatvárať nevinných ľudí, ale popritom pekne pod tou najväčšou lampu kradnúť ako sa len dá,pokračoval ďalej líder Smeru. VIAC VO VIDEU:

    Na správu zareagoval predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini. "Už viac ako mesiac vyzývame pani prezidentku, aby odobrala poverenie Eduardovi Hegerovi a ukončila toto trápenie, marazmus a chaos, v ktorom sa Slovensko nachádza a konečne vymenovala úradnícku vládu, ktorá nás v pokoji dovedie k predčasným parlamentným voľbám. Kauza ministra Vlčana len potvrdila naše slová, že takto to do 30. septembra ďalej ísť nemôže. Nehovoriac už o tom, že za Vlčanovu dotáciu by mal vyvodiť politickú zodpovednosť aj minister životného prostredia Budaj, ktorý sa pod ňu podpísal, a ktorý mu ju pridelil," povedal Pellegrini. VIAC VO VIDEU:

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Pellegrini REAGUJE na kauzu Vlčana: Pani prezidentka, je čas na vymenovanie úradníckej vlády.
      Zdroj: facebook/peter pellegrini

      Na kauzu Vlčana zareagoval aj samotný líder OĽaNO Igor Matovič. "Nuž, premiér bude zrejme štvorjediný. Žiadosť Samuela Vlčana o uvoľnenie z funkcie ministra pôdohospodárstva považujeme len za prvý krok k nezávislému vyšetreniu kauzy, v ktorej sa ocitol nominant Eduarda Hegera. Od pána Vlčana, ako aj od pána Budaja očakávame, že sa naďalej nebudú skrývať a ešte dnes predstúpia pred médiá a celú záležitosť podrobne vysvetlia," napísal Matovič na sociálnej sieti. "Zároveň očakávame od pani prezidentky, že pánovi Vlčanovi bezodkladne odoberie poverenie riadenia ministerstva pôdohospodárstva," podotkol ďalej.

      "Kolega Vlčan oznámil odchod z funkcie po tom, ako sa prevalila kauza s dotáciou pre jeho firmu. Pán kolega, nie odchod z funkcie, ale vzdanie sa nároku na dotáciu je riešením a signálom pre ľudí, že to s dôveryhodným vládnutím myslíme vážne!" odkázala Vlčanovi dočasne poverená ministerka investícií a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

      Opozícia očakáva od prezidentky Zuzany Čaputovej vyvodenie zodpovednosti v prípade kauzy dočasne povereného ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana. Mimoparlamentný Hlas-SD ju žiada o vymenovanie úradníckej vlády a očakáva aj odchod dočasne povereného šéfa envirorezortu Jána Budaja. Smer-SD dodáva, že prezidentka je plne zodpovedná za výkon inštitúcií na Slovensku, pričom za tú najdôležitejšiu označil vládu.

      Video Player is loading.
      Stream Type LIVE
      Advertisement
      Current Time 0:00
      Duration 0:00
      Remaining Time 0:00
      Loaded: 0%
        • Chapters
        • descriptions off, selected
        • subtitles off, selected
        Manželia Vlčanovci vychádzajú po obrade spoločne z Dómu sv. Martina

        Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD) takisto očakáva vyvodenie zodpovednosti zo strany prezidentky aj voči Budajovi. Pre Smer-SD je neprijateľné, že Vlčan len odíde z funkcie, ale dotáciu by si jeho firma nechala. Blanár zároveň kritizuje OĽANO, ktoré podľa neho zvykne ostatných obviňovať z korupčného či klientelistického správania. Šéf Smeru-SD Robert Fico si myslí, že ide o typický obraz biedy vládnutia posledných troch rokov. Vlčan podľa neho klamal, keď povedal, že o projekte prakticky nič nevie. Považuje to za evidentné rodinkárstvo, kde došlo k porušeniu všetkých etických pravidiel.

        Poslankyňa Jarmila Halgašová (SaS) krok Vlčana neočakávala, ale považuje to za prejav politickej kultúry. "V poslednom období čelil viacerým kauzám a nespokojnosti. Táto dotácia bola asi len vyvrcholením," povedala v parlamente novinárom.