Reklama

Ako na tom sú verejné financie? Premiér Ľudovít Ódor ŠOKUJE ÚPRIMNOSŤOU!

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Eduard Heger: Vyjadrenie k rokovaniam s inými politickými stranami!
    Zdroj: facebook - Demokrati
    Reklama

    Slovensko potrebuje „ozdravný plán“. Týmito slovami zhodnotil situáciu v slovenských verejných financiách premiér úradníckej vlády Ľudovít Ódor (46). Ten vo svojej kritike nešetril ani súčasný stav implementácie eurofondov!

    Ódor v relácii RTVS O 5 minút 12 označil za jeden z najvypuklejších problémov stav verejných financií. „Verejné financie nevyzerajú celkom dobre,“ poznamenal.

    Eduard Heger: Vyjadrenie k rokovaniam s inými politickými stranami

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Eduard Heger: Vyjadrenie k rokovaniam s inými politickými stranami!
      Zdroj: facebook - Demokrati

      „Európska komisia dala svoju prognózu, kde Slovensko má najvyšší deficit v tomto aj budúcom roku. Dlhodobá udržateľnosť verejných financií je vo vysokom riziku aj podľa komisie, aj podľa rady pre rozpočtovú zodpovednosť,“ konštatoval premiér, ktorý problematicky vníma aj legislatívnu smršť s návrhmi, ktoré majú dosah na verejné financie. „Každý deň rokovania v parlamente hrozí zhoršenie deficitu i prijatie nekvalitnej legislatívy,“ upozornil premiér, ktorý verí, že napokon u poslancov zvíťazí zodpovednosť za krajinu.

      „Pred voľbami určite nikto z politikov neprizná, že verejné financie sú v zlom stave, ale to, čo chceme pripraviť, sú možnosti pre novú vládu, ako robiť ozdravný plán,“ doplnil. Denník Plus JEDEN DEŇ vo veci oslovil aj expremiéra a exministra financii Eduarda Heger, ktorý však do našej uzávierky nezareagoval.

      Zdroj: MATEJ KALINA

      Eduard Heger a Ľudovít Ódor

      Ódor sa kriticky vyjadril aj k stavu implementácie eurofondov. „Čakal som, že to bude zlé, no realita ukázala, že je to ešte o čosi horšie,“ priznal. „Operačný program, ktorý patril pod MIRRI, určite bude vyčerpaný do posledného eura, pretože máme zazmluvnených až 120 % prostriedkov a teraz je na prijímateľoch, aby dokončili projekty, ku ktorým sa zmluvne zaviazali,“ reagovala pre náš denník Veronika Remišová.

      Problém vidí exministerka v iných rezortoch. „Napríklad v ministerstve životného prostredia, kde nemajú zazmluvnených ani 100 % sumy, ktorú musia vyčerpať do konca roka,“ uviedla. „Za tri roky nám neprepadlo ani jediné euro, zatiaľ čo predchádzajúcim vládam prepadlo 150 miliónov eur a skrachoval celý operačný program na vedu a inovácie,“ uzavrela Remišová.

      Zdroj: TASR/Jakub Kotian

      Vládny kabinet Ľudovíta Ódora

      „Všetky voľné financie eurofondov sú na MŽP alokované, to znamená, že o nich bolo rozhodnuté. Teraz ešte v niektorých prípadoch prebiehajú verejné obstarávania, preto nie sú podpísané všetky zmluvy,“ reagoval exminister životného prostredia Ján Budaj.

      ČLÁNOK POKRAČUJE NA ĎALŠEJ STRANE

      „Kto iný, než pán Ódor, ktorý je strojcom dlhovej brzdy, musí vedieť, že slovenské verejné financie sú v najrizikovejšom pásme? A Slovensko potrebuje omnoho nižší dlh, než v skutočnosti má,“ poznamenal na margo Ódorovej kritiky Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS.

      Zdroj: archív

      Radovan Ďurana

      Eurofondy označil odborník za dlhodobý slovenský problém, keďže ich dostávame viac, než dokážeme čerpať. „Každé jedno programovacie obdobie sa končí tým, že sa európsku komisiu snažíme ‚ukecať‘, aby počkala s termínmi a umožnila nám zmeniť obsah čerpania,“ konštatoval.

      Premiér azda najviac prekvapil svojim odhadom krátkodobej budúcnosti. Ako sa díva na otázku podpory parlamentu jeho vláde sa dozviete v galérii.

      Prečítajte si aj: