Zadržaných v stredu ráno odviezli na NAKA v Nitre. Boli medzi nimi aj sudcovia Monika Jankovská, Andrea Haitová, Miriam Repáková, Zuzana Maruniaková, ale aj podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová. Najnovšie informácie zverejnil Denník N

Pohlo sa v nej svedomie?

Obvineniu čelí aj podpredsedníčka Najvyššieho súdu Jarmila Urbancová, ktorú mali v komunikácii prezývať "prútik". V pondelok mala šéfka Najvyššieho súdu požiadať o prerušenie funkcie sudkyne s tým, že odchádza do predčasného dôchodku. Najvyšší súd je teda bez vedenia.

„Cítim sa veľmi podvedená, ponížená, sklamaná,“ reagovala v dôsledku zverejnených správ z Kočerovej aplikácie Threema. Urbancová po ich zverejnení mala čo vysvetľovať . Vo vzduchu viselo niekoľko otázok. Napríklad aj - prečo si písala s Vladimírom Sklenkom. Ten mal všetko, čo vedel, servírovať Marianovi Kočnerovi, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

Jarmila Urbancová
Zdroj: Matej Jankovic

Sudca Vladimír Sklenka mal písať Marianovi Kočnerovi ešte vo februári 2018, pričom správy sa mali týkať práve Urbancovej, ktorá podľa neho hľadala podporu na najvyššom súde. Chcela sa stať podpredsedníčkou Najvyššieho súdu SR, no potrebovala desať hlasov. So Sklenkom mal Kočner riešiť to, ako ovplyvniť členov súdnej rady. Miesto podpredsedníčky získala 8. júna 2018.

Hoci sa predtým vykrúcala a ospravedlňovala, teraz je sudkyňa obvinená z podplácania. Ústavný súd síce nedal súhlas s jej väzbou a stíhaná je na slobode, stále jej hrozí trest odňatia slobody na dva až päť rokov. Dosluhujúcemu ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi (Most-Híd) mala poslať list v pondelok. Požiadala ho ním o prerušenie funkcie.