Sudkyňa Mestského súdu Bratislava 1 napokon rozhodla, že obvinený advokát Adam Puškár zostáva vo väzbe. Celé rozhodovanie trvalo pomerne dlho. Prečo to tak bolo, vysvetlila prokurátorka Soňa Juríčková. "Bolo potrebné sa vyjadrovať k môjmu stanovisku, kde som nevyhovela v prvom kole žiadosti obvineného o prepustenie z väzby na slobodu. Stále mám za to, že za súčasného stavu prípravného konania je trestné stíhanie obvineného dôvodné a je dôvodná aj väzba. To znamená, že všetci traja obhajcovia, vrátane pána obvineného, sa vyjadrovali k môjmu stanovisku, ktoré bolo obsiahlejšie, keďže bola poskytnutá aj peňažná záruka aj nahradenie väzby rôznymi formami - preto to trvalo tak dlho. Súd sa stotožnil s mojím stanoviskom a obvineného nechal vo väzbe. Dôvody útekovej väzby potvrdil aj Mestský súd Bratislava 1," vyjadrila sa Juríčková po skončení rozhodovania.

Ku výsledku sa vyjadrili aj Puškároví obhajcovia: Michaela Matušíková, Michal Ellinger a Roman Benedikovič. "Zamietli nám žiadosť o prepustenie z väzby, zamietli nám náhradu väzby, takže my sme proti tomuto rozhodnutiu podali sťažnosť," vyjadril sa pre Plus JEDEN DEŇ advokát Ellinger. "Sudkyňa pre prípravné konanie to zamietnutie žiadosti, ako aj to nahradenie väzby zamietla, ale nijak to neodôvodnila. My v súčasnosti nevieme, prečo sa ku tomu takto postavila. Chcem zdôrazniť, že treba si uvedomiť, že väzba je veľkým zásahom do základných ľudských práv nášho klienta," pridala sa Matušíková s tým, že má ísť o krajný prostriedok, ktorý je možné využívať len keď nie je možné účel trestného konania zabezpečiť iným spôsobom. "To v tomto prípade nie je splnené a tá väzba je nezákonná," dodala.

Najviac prekvapivé však boli slová advokáta a bývalého sudcu zároveň, Romana Benedikoviča. "Keď som si prečítal tento spis, som 38-ročný emeritný sudca, vám poviem, že som skoro spadol zo stoličky. Proste panenky sa mi trikrát pretočili, kým som pochopil, že prečo je Adam Puškár stíhaný," prezradil šokujúco. Podľa jeho vlastných slov zistil, že jediný dôkaz, ktorý používa prokuratúra a orgány prípravného konania je výpoveď kľúčového svedka, ktorý je v absolútnom rozpore s ostatnými dôkazmi. "Tým najhlavnejším dôkazom sú tri znalecké posudky súdnych znalcov, pretože tí, čo uviedli vo svojich posudkoch... Absolútne nemohlo korelovať s tým, čo povedal kľúčový svedok. Ja tvrdím, že kľúčový svedok nesvedčí proti nášmu klientovi, ale v jeho prospech. Ním uvádzaná verzia je absurdná, absolútne vyvrátená, skutok sa nemohol tak stať, nestal sa a keby ho aj sám náš klient priznal, tak ani jemu by sa nemohlo veriť, pretože sú tu objektívne závery."

FOTKY Adama Puškára nájdete v GALÉRII>>>

Pre ilustráciu Benedikovič doslova uviedol, že kľúčový svedok vypovedal tak, že videl Puškára, ako rukou zhora dole udiera, nevidel ho, ale udiera poškodeného, ktorý ležal dole. Svedok mal uviesť viacero verzií a to, že ležal na chrbte, neskôr, že na boku. "Smrteľné rany, podľa znaleckých posudkov, boli tri bodné rany na chrbte. Bola tam ešte jedna, ale nie smrteľná. Viete si predstaviť, ako možno smrteľnú ranu uštedriť ležiacemu človeku na chrbte? Keď ho zhora, akože bodám? Čo bol krtko, alebo čo," dodal Benedikovič.

Ako ďalej uviedol, technicky ide o popieranie všetkých zákonov fyziky, biológie, mechaniky aj základnej logiky to podľa neho vyvracajú. "S touto teóriou sme žiaľ neuspeli, dúfame, že uspejeme ďalej. Každý môže mať svoj názor, my máme takýto. Krajský súd povedal, že to nechávame otvorené, aby sa dôvodnosť podozrenia buď vyvrátila, alebo potvrdila," uviedol Benedikovič. Puškár je vo väzbe už dva a pól mesiaca. Za ten čas boli podľa advokáta vypočutí ďalší svedkovia, ktorí mali sami povedať, že nie obvinený, ale naopak - kľúčový svedok si ich obchádzal a vnucoval im svoju verziu, ktorú majú vypovedať.

Ako ďalej Benedikovič uviedol, z desiatich zadržaných bola DNA odobratá len deviatim. "No hádajte, komu nie. Kľúčovému svedkovi. Ten vo svojich dvoch výpovediach, o ktoré sa opiera aj prokuratúra aj vyšetrovateľ hovorí, že sa to stalo na trávnatej ploche a videl som Adama, ako toto robil 10 až 15 metrov odo mňa. Pri previerke jeho výpovede bolo zistené, že to boli asi tri metre. Tak sa pýtam, 10 až 15 alebo tri metre? Na trávnatej ploche? Keď ostatní priatelia a svedkovia Daniela Tupého vypovedali, že sa to stalo na betóne alebo asfalte," konštatuje advokát s tým, že doktor Adam Puškár nie je podľa neho žiadny vrah. "To je taká zásada nepísaná, s ktorou som sa ja ako sudca párkrát stretol, že páchateľ sa nehľadá. Páchateľ sa určí a sa na ňom pracuje. Tak sa pracuje aj na našom klientovi. Je advokát, dobre tú problematiku pozná. Je z toho nešťastný, zúfalý, vidí tú bezbrannosť. Čučí v tej väzbe, má rodinu, ktorá celá trpí. Má aj dve malé deti. Na nich sa pozerajú, že to je rodina vraha. Ale to vôbec nie je pravda! Kto mu tú česť prinavráti," uzavrel Benedikovič s tým, že chápe rodinu Daniela Tupého, ale že si zároveň aj myslí, že ani oni by neboli spokojní, ak by za vraždu ich syna sedel ten, ktorý to, podľa jeho slov doslova, nemohol urobiť.

Národná kriminálna agentúra z vraždy obvinila známeho advokáta Adama Puškára (39), ktorého súd poslal do väzby z dôvodov tzv. útekovej a kolúznej väzby, ktorá sa využíva pri dôvodnej obave, že obvinený bude pôsobiť na svedkov, znalcov alebo spoluobvinených či mariť vyšetrovanie. O prepustenie z väzby požiadal aj 11. apríla, avšak neuspel.

Prokurátorka bratislavskej krajskej prokuratúry po vzatí Adama Puškára do väzby odmietla, že by bolo obvinenie postavené iba na jednom svedectve. Obhajca obvineného Michal Ellinger deklaroval, že jeho klient trvá na svojej nevine. Puškár má v súčasnosti pozastavený výkon advokácie.

Študenta Daniela Tupého zavraždili 4. novembra 2005 vo večerných hodinách v bratislavskom parku na Tyršovom nábreží. Na študentov zaútočila pri petržalskom brehu Dunaja skupina mužov vyzbrojených nožmi a boxermi. Podľa svedkov mal útok trvať asi minútu. Zranenia utrpeli šiesti ľudia.

Prečítajte si tiež: