Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský je naďalej väzobne stíhaný. Právnik Marián Bošanský z advokátskej kancelárie, ktorá Pčolinského zastupuje, informoval, že jeho právnici spochybňujú dôvody, pre ktoré je ich klient obvinený a počas vyšetrovania kauzy sa nachádza vo väzbe. Upozorňujú na vyhlásenie prezidenta Policajného zboru, ktorý „vylučuje, že by ktokoľvek mohol byť obvinený len na základe výpovede kajúcnika“. Podľa advokátov Pčolinského nie je toto tvrdenie pravdivé, ako ani vyhlásenie zástupcu špeciálneho prokurátora Petra Kysela o tom, že „výpovede spolupracujúcich obvinených sú vždy predmetom ďalšieho overovania a verifikácie v procese dokazovania“. 

Obhajcovia exšéfa SIS naznačujú, že v oboch skutkoch boli obvinenia voči Vladimírovi Pčolinskému vznesené výlučne na základe dôkazov produkovaných kajúcnikmi. „V prvom skutku bolo vznesené obvinenie výlučne na základe výpovede dvoch kajúcnikov, pána Beňu a pána Makóa, a v druhom skutku bolo obvinenie vznesené výlučne na základe výpovede kajúcnika Kučerku,“ informoval Bošanský. 

Súhlasí, že v prípade prvého obvinenia, kde má ísť o úplatok vo výške 40-tisíc eur, skutočne dochádza k overovaniu výpovede kajúcnikov. „Pri druhom skutku, napriek tomu, že všetci traja svedkovia, ktorých uvádza vo svojej výpovedi kajúcnik Kučerka, že majú potvrdiť výpoveď kajúcnika, vypovedajú,“ upozorňuje advokát Pčolinského. Podľa neho jediným dôkazom na obvinenie a vedenie trestného stíhania voči bývalému riaditeľovi SIS v tejto veci ostáva výpoveď kajúcnika a dôkazy produkované týmto kajúcnikom. Povedal tiež, že Pčolinský strávil vo väzbe už 60 dní, ale doteraz nedošlo k vykonaniu žiadneho overovania. 

Vladimír Pčolinský je právoplatne väzobne stíhaný od 29. marca. Exriaditeľa tajnej služby zadržali príslušníci NAKA 11. marca a obvinili ho z toho, že on a bývalý námestník SIS Boris Beňa mali prijať úplatok od podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kollára vo výške 40 000 eur. 

Úplatok mal byť údajne za to, aby SIS nesledovala Kollára. Vypovedajú voči nemu dvaja svedkovia - kajúcnici Boris Beňa a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Nedávno mu pribudlo ďalšie obvinenie z korupčného skutku, ktorého sa mal dopustiť v roku 2020. Obvinenia odmieta.