Reklama

Adam Lučanský o otcovi, ktorý zomrel vo väzbe: Zaobchádzali s ním ako s teroristom

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    TERAZ TAKTO: “V otcovom prípade išlo o politickú objednávku,” hovorí poslanec Adam Lučanský.
    Reklama

    Vyrastal v rodine exponovaného policajta, ktorý vyšetroval vraždy Mikuláša Černáka (57). Smrť otca bola brutálnym zvratom nielen v jeho v živote, ale aj životoch jeho najbližších. Ak by sa tieto udalosti nestali, venoval by sa informačným technológiám a o politiku by sotva zavadil.

    O tom, ako pred tromi rokmi prežíval udalosti okolo prípadu svojho otca generála Milana Lučanského († 51), prehovoril v relácii TERAZ TAKTO poslanec Adam Lučanský (30).

    Na aký posledný moment si spomínaš, keď zatkli otca?
    - Bola to cesta z Chorvátska, keď sa dobrovoľne vrátil a inštruoval ma, čo mám robiť v určitých prípadoch. To je posledná moja spomienka na otca.
    Čiže on vedel, že ho zadržia a tebe ako dospelému mužovi v rodine povedal, čo máš robiť?
    - Inštruktáž nám dával už aj skôr. Samozrejme, že nastane niečo také ako jeho smrť, to som netušil a hlavne nie to, čo sa bude diať po jeho zobratí do väzby. Najhoršie na tom všetkom bolo, že najviac informácií som sa dozvedel z médií. Isté politické špičky vedeli rýchlejšie o veciach než zainteresovaní ľudia. Bolo to podozrivé. Dnes z toho, čo vyplynulo, napríklad aj od Jána Kaľavského (exšéf bratislavských operatívcov NAKA na úteku, pozn. red.), je jasné, že ich úlohou bolo ešte predtým psychicky týrať, mučiť a vymýšľať dôkazy tak, aby bolo možné kohokoľvek postaviť do roly, do akej potrebujú. Spomínal to aj advokát Martin Ribár, že keď nie je dôkaz, tak ho vyrobíme.

    Vláda nedávno publikovala brožúru Únos spravodlivosti, ktorá pojednáva o najvážnejších pochybeniach justičných orgánov v rokoch 2020 až 2023 a spomína sa v nej aj prípad tvojho otca. Niektorí o publikácii hovoria ako klamárskej brožúre. Aký je tvoj názor?
    - Zdá sa mi absurdné povedať, že to je klamárske. Aj v našom prípade boli tiež „ponuky“. Hlavnou úlohou vtedajšej koalície Matoviča bolo dostať Fica a Kaliňáka do basy. Čiže o nič iné nešlo: iba nájsť najslabší článok, ktorý by vedel vypovedať v tejto veci. Predpokladám, že za otcom boli v tejto veci aj vo väzbe rôzni operatívci, ktorí ho takzvane vyťažovali.

    Čo vlastne od momentu, keď bol otec v nemocnici, vieš ty?
    - Komunikoval iba s advokátmi. Advokát vždy povedal, že nič sa nestalo, že je všetko v poriadku. Človek nemá veľa mechanizmov, ako zistiť, či to bola pravda alebo nie. Vtedy boli časy covidu, nedalo sa nič robiť. Prakticky všetko bolo zamietané, aj žiadosť na akúkoľvek komunikáciu bola zamietnutá aj po otcovej smrti.

    Je pravda, že v jednom z listov, ktoré ste dostali až po tom všetkom, generál Lučanský písal, že s ním vo väzbe zaobchádzajú ako s teroristom?
    - Áno. Písal, že „neviem, ako sa to bude uberať, ale bavia sa tu so mnou ako s teroristom, ktorý vyvraždil pol mesta“. Dosť to vypovedá o tom, aké boli vtedy časy, o čo vlastne išlo.

    Vedeli ste, čo sa dialo v nemocnici?
    - Nie. Vlastne až do otcovej smrti, keď unikli fotky od personálu nemocnice a dali to na internet. Dúfam, že táto téma sa ešte otvorí. Čo sa vlastne presne vtedy dialo, hlavne po otcovej smrti, keď na kamerových záznamoch sú vidieť úplne iné veci, než sú dnes uznesené u vyšetrovateľov aj prokurátorov.
    Dnes je z teba politik. Ak by tvoj otec ešte žil, čo by si robil, kde by si bol dnes?
    - Asi by som sa hral s elektrotechnikou a vymýšľal informačné systémy a veci okolo toho.

    Akým spôsobom sa pozeráš na politických kolegov, ktorí sa vtedy vyjadrovali k smrti tvojho otca a reprezentovali vtedajšiu koalíciu, a teraz s nimi sedíš v poslaneckých laviciach?
    - Niektorí sú sociopati alebo psychopati. Nemajú myšlienkové pochody ako racionálny človek, žeby brali do úvahy nejakú ľútosť alebo pochopenie.

    Listy rodine generála Lučanského začali chodiť až po jeho smrti

    Vládna brožúra s názvom Únos spravodlivosti, ktorou koalícia argumentuje pri zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry (UŠP), pojednáva aj o prípade vyšetrovania a smrti generála Milana Lučanského († 51). Obvinených v exponovaných kauzách mali vyšetrovatelia šikanovať napríklad aj obmedzovaním kontaktov s rodinou.

    Nedoručovanie listov a zásielok od rodinných príslušníkov obvineným vo väzbe bolo podľa brožúry častým príkladom psychického nátlaku. „Po jeho vzatí do väzby som mu napísala list. Naša dcéra mu nakreslila obrázok. Do balíka sme pribalili televízor a hodinky. Za tri týždne nič nedostal. NIČ! Nemal žiadne správy o tom, ako na neho myslíme, ako ho podporujeme. Dúfam, že list aj kresba sa nám vrátia čím skôr. Aby sme mu ich konečne dali… do truhly…“ napísala v januári 2021 na sociálnej sieti manželka generála Martina Lučanská.
    Skutočnosť o zadržiavaní listov potvrdil aj jej syn, dnes poslanec Adam Lučanský (SNS). O tomto postupe vypovedal aj niekdajší vedúci operatívy NAKA Bratislava Ján Kal'avský v rozhovore pre PLUS 7 DNÍ. Priznal, že spolu s kolegami v NAKA zamieňali listy bývalému policajnému prezidentovi Lučanskému. „Účelovo sme mu zamieňali listy. Nejaký neprajník mu písal vulgárne nadávky, že skape v base. Neposlali sme mu Iisty od rodiny, ženy. Ale tie vulgárne sme mu poslali,“ cituje týždenník vládna brožúra Únos spravodlivosti.

    Prečítajte si tiež: