Obžaloba je postavená na fakte, že Ján Kuciak († 27) odhaľoval pochybné Kočnerove obchody. Ten sa mal obávať ďalších novinárových zistení, neskôr ho znenávidieť a nakoniec si objednať jeho vraždu. Podľa obhajoby to dokazujú výpovede znalcov, kamerové záznamy, prepis z aplikácie Threema, výpovede už odsúdeného Zoltána Andruskóa a neprávoplatne odsúdeného Miroslava Marčeka, a taktiež dokázateľné prepojenie medzi sledovacím komandom a vykonávateľmi vraždy.

Kočner mal podľa obžaloby poveriť Zsuzsovú, aby našla niekoho na vykonanie vraždy. Tá si mala najať Andruskóa, ktorý zabezpečil vykonávateľov. Mali byť nimi Szabó, ktorý robil šoféra Miroslavovi Marčekovi na miesto činu. Ten sa k vražde priznal a dostal trest 23 rokov. Prokurátor sa však odvolal. K činu sa priznal aj Andruskó, ktorý je odsúdený na 15 rokov nepodmienečne.

„Andruskó opoznal dve fotky, ktoré mu ukázala Zsuzsová a ktoré boli nájdené u Kočnera,“konštatoval na súde právny zástupca Kuciakovcov Daniel Lipšic po tom, ako Andruskó spoznal fotky. Fotky vyhotovovali členovia sledovacieho komanda, ktorému pred vraždou velil Kočnerov kamarát a bývalý príslušník SIS Peter Tóth. Ten sledovanie novinárov vrátane Kuciaka priznal a podrobne opísal. Marček tvrdí, že vraždu dal jemu a Szabóovi vykonať Andruskó, ktorý im ukázal okrem novinárových fotiek aj informácie o jeho bydlisku a termíny, kedy chodí do a z práce.

Obžalovaná Alena Zsuzsová počas pojednávania v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Obžalovaná Alena Zsuzsová počas pojednávania v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Zdroj: Jaroslav Novák

Obhajoba to popiera a tvrdí, že Kočner dal novinárov sledovať iba kvôli jeho relácii namierenej proti novinárom s názvom Na pranieri. Andruskóovi tak vraj nedal cez Zsuzsovú žiadne fotky, čím spochybňujú odsúdeného dôveryhodnosť pri opoznaní fotografií. Kočner chcel v relácii Na pranieri vraj dokázať, že má lepšie novinárske zručnosti ako Kuciak: „Považoval som sa v tejto oblasti za fundovanejšieho ako on.“