Vraždu Jána Kuciaka († 27) si mal podľa obžaloby objednať kontroverzný podnikateľ Kočner za to, že novinár poukazoval na jeho nekalé praktiky v podnikaní. Šokujúcu správu o vražde Kuciaka a jeho snúbenice sa verejnosť dozvedela 26. februára 2018. Hneď na začiatku prípadu mama zavraždenej Zlatica Kušnírová tvrdila, že vražda sa stala v stredu večer 21. februára, lebo presne od tejto doby sa nevedela snúbencom dovolať. To sa nakoniec aj potvrdilo.

Na začiatku vyšetrovania patril Kočner medzi najvážnejších podozrivých. Hovorilo sa aj o talianskom podnikateľovi operujúcom na východe Slovenska Antoninovi Vadalovi, o ktorom písal Kuciak svoj posledný článok. Objavovali sa aj informácie, že prvotným cieľom zákernej vraždy bola Kušnírová. To sa zamietlo hneď v úvodu a bolo jasné, že primárnym cieľom bol Kuciak. „Garantujem, že ak sa potvrdí, že skutok bol spáchaný v súvislosti s prácou Jána Kuciaka, tak tu rozpútam peklo,“ povedal vtedy generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Polícii pri vyšetrovaní prácu neuľahčovali ani najvýznamnejší štátni funkcionári. Vtedajší premiér Robert Fico urobil deň po medializácii prípadu teatrálny brífing, na ktorom položil na stôl milión eur so slovami: „Sú pre toho, kto poskytne informácie o tejto vražde.“ Políciu potom zahltili nepravdivé informácie, ktoré ale musela preverovať. Vtedajší šéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert Krajmer sa dokonca objavil na prvotnej obhliadke miesta činu, na ktorej nemal čo hľadať.

Na ďalšej strane nájdete video s najzaujímavejšími momentami v prípade vraždy Jána Kuciaka († 27) a Martiny Kušnírovej († 27).