24 634 respondentov predvolebnej ankety: Riešte zdravotníctvo, Ukrajina už nie je taká horúca
19. 9. 2023, 6:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:27)
Politici by sa mohli z odpovedí poučiť a inšpirovať sa nimi! Veľká predvolebná anketa denníka Plus JEDEN DEŇ, do ktorej sa zapojilo 24 634 ľudí, priniesla totiž mnohé zaujímavé výsledky. Okrem iného ukázala, čo chcú Slováci vyriešiť ako prvé, čo ich teda najviac trápi.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Zdroj: Vlado Benko jr
Zdroj: SITA
Galéria k článku
Respondenti ankety zhodnotili vlády Igora Matoviča a Eduarda Hegera – až 86,7 percenta vyhlásilo, že ich sklamali. Zrejme aj preto 53 percent hlasujúcich bude voliť inú stranu ako v roku 2020. A väčšina (23,6 percenta) by dala tentoraz hlas strane Smer-SSD. Účastníci ankety povedali aj to, že zo sociálnych opatrení a vládnych balíčkov najviac uvítali valorizáciu dôchodkov, za ňu hlasovalo 58,5 percenta.
Aj preto sme sa v ankete pýtali: Ak by zvíťazila „vaša strana“, čo by mala začať riešiť ako prvé? Z odpovedí je úplne jasné, čo hlasujúcich trápi a čo by chceli, aby sa po parlamentných voľbách zmenilo.
Zdroj: tasr/Jaroslav Novák
Novozvolený parlament a vláda by mali podľa hlasujúcich v ankete urobiť poriadok v zdravotníctve.
Jednoznačne najviac odpovedajúcich považuje za najdôležitejšiu oblasť zdravotníctvo. Konkrétne 41,6 percenta hlasujúcich upozorňuje, že treba urobiť v tomto rezorte poriadok. Trápia ich najmä dlhé čakacie lehoty na operácie a vyšetrenia, zastarané vybavenie nemocníc a ambulancií, ale i nedostatok lekárov a zdravotníckeho personálu. Mnohé problémy sa stále prehlbujú a pretrvávajú.
Žiaľ, doplácajú na to najmä pacienti. Dokazuje to počet odvrátiteľných úmrtí do 75 rokov, ktorý je o 80 percent vyšší, než je priemer EÚ, pričom za Českou republikou zaostáva Slovensko o 30 percent. Laicky povedané, pri dobrej prevencii, včasnej a modernej liečbe by u nás mohlo zomrieť oveľa menej ľudí vo veku do 75 rokov ako teraz.
Naše zdravotníctvo zápasí s nedostatkom lekárov, sestier aj investícií. Aj v tomto prípade výrazne zaostávame za priemerom Európskej únie. Ako uvádza štúdia Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS), Americkej obchodnej komory a Advance Healthcare Management Institute, výdavky verejného zdravotného poistenia ako podielu na HDP v roku 2012 dosahovali 5,46 %, v roku 2020 to bolo 5,81 % HDP a na rok 2023 by to malo byť 5,7 % HDP. Priemer EÚ sa pritom pohyboval okolo 8,82 percenta HDP.
Predstavitelia politických strán v predvolebnej debate Plus JEDEN DEŇ a PLUS 7 DNÍ moderátorovi Norovi Dolinskému hovorili, že zdravotníctvo nie je v ideálnom stave, ale rozhodne nie je pred kolapsom. Zhodli sa však, že potrebuje viac financií a najmä je nutné udržať na Slovensku mladých medikov a absolventov lekárskych fakúlt, rovnako ako motivovať odborníkov, ktorí pôsobia v zahraničí, aby sa vrátili späť.
Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D.Roosevelta Banská Bystrica
Zdravotníctvo zápasí s nedostatkom financií na vybavenie, aj s nedostatkom lekárov a sestier.
Problém zdravotníctva podľa našej ankety trápi Slovákov absolútne najviac, čo je aj pochopiteľné. Ďalšie oblasti a témy podľa nich také naliehavé nie sú.
Čo Slováci považujú za naliehavé a čo už nie? Čítajte ďalej!
Napríklad téma vojny na Ukrajine už hlasujúcich až tak nezaujíma. Skôr naopak – 17,9 % odpovedajúcich povedalo, že ak by sa „ich“ strana dostala do vlády, mala by sa prestať toľko venovať Ukrajine.
Zdroj: Efrem Lukatsky
Vojna na Ukrajine už pre Slovákov nie je až taká naliehavá téma.
Slováci si však evidentne uvedomujú, že bez nadaných, šikovných a pracovitých mladých ľudí toho veľa nezmôžeme. Zrejme aj preto 16,7 percenta hlasujúcich chce, aby nová vláda motivovala mladých. Mala by ich udržať doma, aby tu žili a pracovali a neodišli do zahraničia.
Výrazne menej hlasujúcich v ankete sa prihovára za to, aby nová vláda zvýšila platy, aby sa nevenovala LGBTI komunitám, aby stavala nové byty.
Zdroj: mh
Títo mladí vedci sa po rokoch vrátili na Slovensko. Kiežby takých bolo viac!
Anketujúci jasne povedali, čo by od novozvolených poslancov a členov vlády chceli. Zároveň však takmer polovica z nich priznala, že predvolebným sľubom verí iba čiastočne. Iba necelá pätina si myslí, že politici naozaj splnia to, čo voličom v kampani sľubovali.
Ktorým problémom by sa mali politici venovať? Výsledky ankety na ďalšej strane!
Ak by zvíťazila „vaša strana“, čo by mala riešiť ako prvé?
Zdroj: archív UNLP
Slovákov najviac trápi stav nášho zdravotníctva.
Urobiť poriadok v zdravotníctve41,6 %
Prestať sa venovať Ukrajine16,7 %
Motivovať mladých ľudí, aby neodišli zo Slovenska16,7 %
Zvýšiť platy8,8 %
Nepreferovať práva LGBTI komunity6,5 %
Iné4,1 %
Stavať nájomné byty2,5 %
Zaviesť do fungovania štátu prísnejšie kresťanské normy1,8 %
Dôverujete predvolebným sľubom strán?
Zdroj: tasr/Pavel Neubauer
Predvolebným sľubom politikov príliš neveríme.
Čiastočne49,7 %
Nie27,3 %
Áno18,4 %
Neviem odpovedať2,4 %
Neviem2,2 %