Postreh českého novinára zo Slovenska: Prečo vyhráva voľby Robert Fico
27. 9. 2023, 8:12 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:28)

Zdroj: tasr
Odpočítavame posledné dni do predčasných parlamentných volieb! Prieskumy sa snažia čo najvernejšie odhadnúť, ako dopadnú. Veľa zaujímavého naznačila aj predvolebná anketa Plus JEDEN DEŇ, do ktorej sa zapojilo rekordných 24 634 hlasujúcich. Všetko však bude definitívne jasné až po sobote 30. septembra.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Zdroj: RADOVAN STOKLASA
Zdroj: MARTIN DOMOK
Galéria k článku
Respondenti našej ankety sa odpoveďami v mnohom blížia k výsledkom predvolebných prieskumov. Prezradili, komu dajú hlas, a podľa toho by malo byť zloženie parlamentu iné ako doteraz. Jasne povedali, čo chcú od novej vlády a ako sa dívajú na vývoj po voľbách. Potrebujú vyriešiť najmä praktické problémy, menej ich zaujímajú rôzne idey a ideológie. Tu sú niektoré údaje z ankety a uvidíme, nakoľko sa v sobotu priblížia k skutočným volebným výsledkom.
Až 96,3 percenta účastníkov ankety sa chystá voliť. Pochopiteľne, takáto ohromujúca volebná účasť nebude. Podľa politológov sa môže pohybovať okolo 60 percent. Vysoké číslo v ankete je zrejme podmienené tým, hovoria aj odborníci, že naši respondenti chcú zmenu, takže pôjdu voliť. Pretože 53 percent povedalo, že budú voliť inú stranu ako v roku 2020. Dôvod je jednoduchý: Neboli spokojní s vládami Igora Matoviča a Eduarda Hegera. Tvrdí to až 86,7 percenta hlasujúcich. Podľa našej ankety strany, ktoré vytvorili vládnu koalíciu v roku 2020, teraz už jej súčasťou nebudú. Myslí si to 69 percent respondentov.
Zdroj: MARTIN DOMOK
Politici počas predvolebnej diskusie Plus JEDEN DEŇ a PLUS 7 DNÍ.
Poradie strán, ktoré vzišlo z ankety Plus JEDEN DEŇ, je podobné ako v reprezentatívnych prieskumoch. Vyhral Smer-SSD, druhý bol Hlas-SD, tretie Progresívne Slovensko. Do parlamentu by sa nedostalo OĽaNO a Demokrati, ale ani Sme rodina.
Bratislava vs. zvyšok Slovenska: Čítajte na ďalšej strane
V tejto súvislosti je zaujímavý postreh reportéra českého Deníka Luboša Palatu. V týchto dňoch totiž precestoval krížom-krážom Slovensko a s miestnymi, pochopiteľne, hovoril aj o voľbách. A ako hovorí, vychádza mu to na súboj Bratislava vs. Slovensko. Nakoniec, aj v Česku v posledných voľbách v Prahe hlasovali inak ako v ostatných krajoch. Ľuboš Palata hovorí, že kým Bratislava rieši, či mal byť na Vajanského nábreží cyklopruh, zvyšok Slovenska trápi nedostavaná diaľnica a nedostatok nemocníc. „Slováci v obrovskej väčšine krajiny nebudú nikdy v živote riešiť cyklochodníky v obciach a mestečkách. Pretože riešia, aby k nim viedla zjazdná cesta, aby im pod oknami nejazdili návaly kamiónov, aby ich pri ceste z práce nenapadol medveď a aby pri hraniciach s Maďarskolm nestretávali skupiny migrantov,” píše novinár v komentári.
Zdroj: Lukáš Furcoò
Na snímke tunel Bôrik na diaľničnom úseku D1 Mengusovce - Jánovce. Ako hovorí český novinár, Slovákov mimo Bratislavy zaujíma, kedy budú mať kvalitné cesty. Na cyklochodníkoch im nezáleží.
Ale tým sa rozdiely v preferenciách medzi Bratislavou a zvyškom Slovenska nekončia. „Ľudia sú vydesení tým, čo predviedli ,demokrati' za tri a pol roka vlády. Nemajú radi Roberta Fica, ale spomínajú na to, že za jeho vlády bol väčší pokoj a predsa len trochu lepšie,” píše Palata. „A ľudia mimo Bratislavy sú trochu vydesení Progresívnym Slovenskom, ktoré rieši problémy cyklochodníkov, Zelenej dohody a LGBT+, teda svet, ktorému nerozumejú,” dodáva Luboš Palata.
A to potvrdila aj anketa Plus JEDEN DEŇ. Výrazná väčšina hlasujúcich (41,5 percenta) chce urobiť poriadok v zdravotníctve. Takisto chcú venovať menej pozornosti Ukrajine, radšej vraj treba hľadať spôsoby, ako udržať mladých ľudí na Slovensku. Riešenie LGBTI+ problémov ich takisto príliš nezaujíma.
Zdroj: Radovan Stoklasa
Polovica respondentov našej ankety oľutovali voľbu v roku 2020 a teraz chcú voliť inú stranu.
Aj preto chcú respondenti ankety voliť Smer a volajú po zmenách v parlamente. A veria, že to bude prospešné. Veď 50,7 percenta z nich si myslí, že vznikne lepšia vláda, ako boli tie po roku 2020. A až 36,2 percenta odpovedajúcich si myslí, že po voľbách sa život na Slovensku zmení k lepšiemu.
Česi a naše parlamentné voľby: Prečo hovoria iba o Ficovi? Čítajte ďalej
Predčasné parlamentné voľby zaujímajú aj zahraničie – pochopiteľne, najviac Českú republiku, ku ktorej máme aj vďaka bývalému spoločnému štátu najbližšie.
Tamojší politici, médiá i verejnosť rozoberajú najmä to, kto vyhrá voľby a ako to zmení Slovensko. Slováci zase riešia, nakoľko majú Česi komentovať politickú situáciu u nás. Tak ako sa mnohým nepáčilo, keď išla Zuzana Čaputová osobne gratulovať Petrovi Pavlovi k zvoleniu za českého prezidenta, tak sa viacerým nepáči, že on teraz hovorí o nebezpečenstve pre Slovensko i Európu, ak sa stane premiérom Robert Fico.
Naopak, šéfa Smeru chvália bývalí českí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman. Posledne menovaný ešte v lete v rozhovore pre CNN Prima News dokonca povedal, že podľa neho by bola ideálna vláda zložená zo zástupcov Smeru a Hlasu.
Zdroj: tasr
Václav Klaus jednoznačne podporuje Roberta Fica, rovnako ako Miloš Zeman. Petr Pavel naopak kritizuje jeho politiku.
Pravdupovediac, u našich susedov sa vlastne hovorí iba o Robertovi Ficovi. Ako vysvetlil známy český ekonóm Lukáš Kovanda, jeho totiž poznajú. Mladú politickú generáciu, napríklad aj Michala Šimečku, nepoznajú.
Český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák koncom augusta pre ČT24 zase povedal, že nech zostaví novú vládu ktokoľvek, nemalo by sa to výrazne prejaviť ani vo vzťahu k Českej republike, ani vo vzťahu k Európskej únii. Veď ako viacerí pripomínajú, všetci, aj Robert Fico, sa hlásia k spoločnej proeurópskej politike.