VIDEO Takto naši policajti chytili hlavu gangu, ktorý z covidovej pomoci ukradol 600 miliónov
7. 4. 2024, 7:00 (aktualizované: 1. 6. 2024, 16:51)

Neuveriteľné množstvo z peňazí, ktoré mali pôvodne pomôcť vyrovnať sa so stratami po pandémii, rozkradla podľa Európskej prokuratúry medzinárodná banda. Má ísť o viac ako pol miliardy a prsty v tom majú mať aj ľudia zo Slovenska!
Zdroj: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Polícia SR - Bratislavský kraj
Galéria k článku
Niekoľko desiatok domových prehliadok a 22 zatknutí je výsledkom veľkého medzinárodného vyšetrovania, ktoré vedie Európska prokuratúra (EPPO) v Benátkach (Taliansko). Zatýkalo sa včera v Taliansku, Rakúsku, Rumunsku a aj na Slovensku. Zadržaní sú vyšetrovaní ako súčasť údajne zločineckej organizácie, ktorá je podozrivá zo 600 miliónového podvodu. Peniaze pochádzajú z Plánu obnovy.
„Osem zo zadržaných skončilo vo väzbe, 14 ďalších je v domácom väzení a jeden účtovník dostal zákaz vykonávať svoje povolanie," uvádza Európska prokuratúra.
V hľadáčiku EPPO sa skupina ocitla e pre podozrenie, že v rokoch 2021 až 2023 zorganizovali podvodnú schému s cieľom získať financie z talianskeho národného plánu obnovy a odolnosti (NRRP), ktorý je súčasťou hlavného piliera plánu obnovy NextGenerationEU.
Falšovali vraj zisky pri fiktívnych firmách
Členovia skupiny mali v roku 2021 požiadať o nenávratné granty na podporu digitalizácie, inovácií a konkurencieschopnosti malých a stredných podnikov s cieľom rozšíriť svoje podnikateľské aktivity na zahraničné trhy. Podozriví mali predkladať úradom sfalšované súvahy, aby ukázali, že spoločnosti sú aktívne a ziskové. Išlo však o neaktívne pričom v skutočnosti išlo o neaktívne, fiktívne spoločnosti.
Pomáhali im notári?
Skupina mala mať podporu účtovníkov aj notárov podporovala podozrivých a tak v priebehu dvoch rokov úspešne získala až 600 miliónov eur z talianskeho Plánu obnovy. Podozriví si previedli finančné prostriedky na svoje bankové účty v Rakúsku, Rumunsku a na Slovensku hneď, ako dostali zálohové platby.
„Vyšetrované subjekty využívali na podvody a na utajenie a ochranu nezákonného podnikania pokročilé technológie, siete VPN, cloudové servery umiestnené v zahraničí, krypto meny a umelú inteligenciu," uvádza Európska prokuratúra.
Práve Taliansko je najväčším prijímateľom pomoci z Plánu obnovy. Z celkových 800 miliárd eur totiž získalo až 194 miliárd.
Koľkých zadržali naši policajti v našej krajine? A ide o Slovákov? Dočítate sa na ďalšej strane.
„Dňa 04.04.2024 príslušníci oddelenia cieľového pátrania Národnej centrály osobitných druhov kriminality Prezídia Policajného zboru vypátrali na území Slovenskej republiky a v spolupráci s príslušníkmi PPÚ KR PZ Bratislava zadržali na základe európskych zatýkacích rozkazov vydaných súdom v Taliansku v rámci medzinárodnej policajnej spolupráce tri osoby. Ide o štátnych príslušníkov Nemecka, Talianska a Ukrajiny," reagovala hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.
„Osoby boli hľadané za závažnú trestnú činnosť, ktorá sa týka finančných záujmov Európskych spoločenstiev, legalizácie prímov z trestnej činnosti, falšovanie a pozmeňovanie verejných listín a obchodovanie s nimi. Podľa zistení talianskych kolegov mal byť muž pochádzajúci z Talianska zakladateľom a hlavou organizovanej skupiny, ktorá páchala ekonomickú trestnú činnosť a spôsobila škodu vo výške približne 600 miliónov eur," dodala.
Chcú ich vo väzbe
„V súvislosti s touto akciou boli na území Slovenskej republiky zadržané tri osoby, ide o štátnych príslušníkov Talianska, Ukrajiny a Spolkovej republiky Nemecko. Na všetky tri osoby bude ešte dnes (05. apríla) podaný návrh na predbežnú väzbu a to na základe európskych zatýkacích rozkazov, ktoré boli na tieto osoby vydané. Vo veci bude následne rozhodovať Krajský súd v Bratislave," informovala nás Gabriela Kováčová, prokurátorka a hovorkyňa krajskej prokuratúry.