Reklama

Slovensko sa nachádza na hranici mafiánskeho štátu. Zhodnotila investigatívna novinárka

Pavla Holcová

Zdroj: Profimedia

Reklama

Ako sa zmenilo Slovensko rok od vraždy Jána Kuciaka(†27) a Martiny Kušnírovej(†27)? Investigatívna novinárka Pavla Holcová (38) hodnotila priebeh vyšetrovania vraždy. V rozhovore pre český Blesk vysvetľovala, ako sa zmenila slovenská spoločnosť a ako sa zmenila nedotknuteľnosť ľudí, ktorí si mysleli, že môžu všetko.

Kolegyňa zavraždeného novinára a česká investigatívna žurnalistka Pavla Holcová zhodnotila rok od začiatku vyšetrovania vraždy. Holcová je v hodnotení opatrne optimistická kvôli pokroku vo vyšetrovaní. Podľa štatistík je iba 10 percent vrážd novinárov objasnených a z toho je iba zlomok objednávateľov stíhaných a potrestaných. Je to dané tým, že nájomné vraždy novinárov sú výborne naplánované. Dobré čísla objasnenosti vrážd robia tzv. „domáce zabíjačky“, teda vraždy rodinných príslušníkov v afekte. Podľa novinárky nastal zlom na konci minulého, kedy sa slovenskej polícii podarilo zatknúť štyroch vykonávateľov tohto ohavného skutku a po ďalšom polroku majú podľa nej aj jedného z hlavných podozrivých, ktorý si mal vraždu objednať.

Zdroj: Profimedia

Pavla Holcová


Počas vyšetrovania Pavle Holcovej vzali mobilný telefón slovenskí vyšetrovatelia. Čo s ním robili nie  je isté. Telefón putoval do špecializovanej firmy na forenznú analýzu, tá však nič nezistila. Firma však neposkytla záruku, že s ním vyšetrovatelia nič neurobili.

Zdroj: TASR

Na snímke prezident Policajného zboru SR Milan Lučanský


Po vražde Holcová neočakávala vôbec nič, ale dúfala, že takáto krivda na spoločnosti bude rezonovať. Pre novinárov je podľa jej slov veľmi dôležité, že to rezonuje aj po roku. Žurnalisti vedia, že spoločnosť za nimi stojí. „Slovenská spoločnosť sa emancipovala, Slovákom došlo, že teraz je ten pravý čas, ak chcú niečo zmeniť a je potreba vyjsť do ulíc, že tie zmeny prídu. Pred rokom a mesiacom bolo nepredstaviteľné, že by Robert Fico alebo jeho vláda podávala demisiu. Stalo sa to, odstúpil aj policajný prezident. Ľudia si nepovedali, že to vyriešime na Facebooku, ale naozaj išli do ulíc,“ hodnotí novinárka spoločenskú klímu.

Zdroj: MICHAL SMRČOK

Pri príležitosti výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martin Kušnírovej sa na námestí SNP v Bratislave konal protest Za slušné Slovensko.


Podľa šéfky portálu investigace.cz je práca investigatívneho novinára rozdielna v Čechách a na Slovensku, pretože každá krajina má svoje špecifiká. Na Slovensku podľa Holcovej začínajú byť schémy oveľa viac pochopiteľné. S tým, kto koho poznal, kto komu prihrával štátne zákazky, kto mal prístup k utajovaným informáciám. V Česku podľa nej bývajú tieto väzby oveľa viac rafinované, je tam oveľa viac prostredníkov, hrajú v tom dôležitú úlohu právnici. Na Slovensku podľa jej slov istá skupina ľudí mala pocit, že sú naozaj nedotknuteľní, a preto sa nesnažili maskovať až do takého detailu. Nedotknuteľnosť niektorých mocných sa zmenila, a čo sa týka Slovenska, dlho sa podľa nej hovorilo, že tam išlo o únos štátu, a potom, aké veci vyplávali pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka, je možné hovoriť o nejakej hranici medzi únosom štátu a mafiánskeho štátu.

Zdroj: tasr

Antonio Vadala


Expremiér Robert Fico tvrdí, že jeho údajný telefonát s mafiánom Antoninom Vadalom, je snaha o prekrytie daňového škandálu prezidenta Andreja Kisku. Pavla Holcová to vylučuje. „Ja som občianka Českej republiky a tam volím Musím povedať, že až tak ma nezaujíma slovenská politika a nechcem do nej zasahovať s tým, že niekedy budem vyťahovať nejaké kauzy. Ja som s Jánom Kuciakom pracovala na tom článku o Vadalovi a zaujímal ma Vadala, nie Robert Fico,“ tvrdí Pavla Holcová. Kandidatúru Robert Fica na Ústavný súd nechcela komentovať.

Robert Fico