Slovenskí RIVALI Smer-SD a PS: V europarlamente ich čakajú spoločné ROKOVANIA! Tomu neuveríte
19. 7. 2024, 16:22 (aktualizované: 19. 7. 2024, 16:24)

Zdroj: FB/ Smer
Slovenskí europoslanci majú za sebou prvé stretnutia v Štrasburgu. Počas týždňa sa rozdelili do výborov a volili aj predsedníčku Európskej komisie. V jednotlivých výboroch sa stretli aj slovenskí oponenti.
Zdroj: Jaroslav Novák
Zdroj: Martin Baumann
Zdroj: EMIL VAŠKO
Galéria k článku
Aj keď sú na Slovensku rivalmi, v Európe sú v spoločnom výbore. Reč je o zástupcoch strán Smeru a Progresívneho Slovenska (PS). Tí na domácej pôde zvádzajú politický boj. V europarlamente sú naši europoslanci rozdelení do rozličných frakcií, no zároveň patria do rovnakých výborov.

Zdroj: FB/ SMER - SSD Stará Ľubovňa
Rivali sa stretnú vo viacerých výboroch hneď niekoľkokrát. Napríklad vo výbore pre zahraničné veci sú okrem Ľuboša Blahu (44) zaradené ako náhradníčky aj progresívna Lucia Yar (37) a z KDH Miriam Lexmann (51). Vo výborne pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci figurujú až štyria slovenskí europoslanci a to z PS Veronika Cifrová Ostrihoňová (35), Erik Kaliňák (32), Lucia Yar ale aj Milan Mazurek (30). Opoziční poslanci sú spoločne aj vo výbore poľnohospodárstva a rozvoja vidieka, regionálnom rozvoji, vo výborne pre práva žien a rodovú rovnosť alebo aj zamestnanosť a sociálne veci a vnútorný trh a ochranu spotrebiteľa.
Zdroj: Martin Baumann
Europoslanci Monika Beňová a Erik Kaliňák (obaja Smer) počas ustanovujúcej plenárnej schôdze Európskeho parlamentu.
Ako hlasoval Blaha za von der Leyenovú sa dozviete na ĎALŠEJ STRANE >>>
Poslanci sú rozdelení do 20 stálych výborov, špecializovaných na jednotlivé oblasti. Výbory skúmajú legislatívne návrhy, predkladajú plénu pozmeňujúce návrhy a vymenúvajú rokovacie skupiny, ktoré majú s Radou viesť rokovania o právnych predpisoch EÚ. Prijímajú tiež iniciatívne správy, organizujú vypočutia s odborníkmi a kontrolujú ostatné inštitúcie a orgány EÚ. Každý výbor si spomedzi svojich riadnych členov volí predsedu a štyroch podpredsedov, ktorí spolu tvoria predsedníctvo výboru a tieto funkcie vykonávajú dva a pol roka.
Zdroj: Pavel Neubauer
Veronika Cifrová Ostrihoňová (PS), vľavo Martin Hojsík (PS) a vpravo Ľubica Karvašová (PS) počas tlačovej konferencie Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku s europoslancami pred prvou plenárnou schôdzou EP v Štrasburgu.
Europoslanci zároveň zvolili aj staronovú šéfku eurokomisie. Opätovne sa ňou na 5 rokov stane Ursula von der Leyenová. Zo 707 hlasujúcich europoslancov za jej zvolenie hlasovalo 401. Proti však bolo až 284 poslancov. Na zvolenie potrebovala 360 platných hlasov.
„My sme samozrejme hlasovali PROTI vojnovej rezolúcii a zajtra budeme hlasovať PROTI Ursule von der Leyenovej," napísal na profil strany Smer Blaha. Za svoje poslanie von der Leyenová považuje aby pod jej vedením bola komisia rodovo vyvážená a aby ochránili základy demokracie: "Naša demokracia je napádaná zvnútra aj zvonka, a preto je kľúčové, aby demokratické sily stáli spoločne bok po boku a bránili našu demokraciu," uviedla von der Leyenová.
Zdroj: Jean-Francois Badias
Predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová sa raduje po jej opätovnom zvolení, v pozadí vľavo tlieska podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.