Reklama

Slovenského prezidenta privítal albánsky premiér v teniskách: Toto mal v pracovni na stole

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
    Reklama

    Peter Pellegrini ako vôbec prvý slovenský prezident v ére našej samostatnosti navštívil Albánsko. Témami stretnutia bola podpora Slovenska pri vstupe Albánska do EÚ, oživenie zbrojárskeho priemyslu a zvýšenie obchodnej bilancie medzi oboma krajinami. Prezident sa počas jednodňovej návštevy stretol so všetkými najvyššími ústavnými predstaviteľmi balkánskej krajiny.

    Najskôr ho prijal prezident Bajram Begaj, potom predsedníčka parlamentu Elisa Spiropaliová a ako posledný z trojice predseda vlády Edi Rama, ktorý je vo funkcii premiéra už od roku 2013. Práve posledne menovaný politik vzbudzuje medzinárodnú pozornosť. Edi Rama totiž púta pozornosť najmä svojím zovňajškom na oficiálnych medzinárodných stretnutiach.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Prezident Peter Pellegrini na oficiálnej návšteve Albánska

      Neprehliadnuteľný sa stal vďaka svojim bielym teniskám. Mal ich obuté aj pri piatkovej návšteve slovenského prezidenta vo svojom úrade. Vidieť to na oficiálnych fotografiách nášho prezidenta. Okrem tenisiek je tam ešte niečo, čo na prvý pohľad môže uniknúť voľnému oku diváka. Sú ňou kopy farebných fixiek na stole premiéra. Edi Rama totiž aj rád maľuje, aj po stenách kancelárie. Pred dráhou profesionálneho politika pôsobil totiž ako profesor maľby na Akadémii výtvarných umení.

      Zdroj: MICHAL SMRCOK

      Prezident Peter Pellegrini a premiér Albánska Edi Rama vo svojom úrade. Edi Rama vraj rád maľuje, preto má v kancelárii na stole desiatky farebných fixiek.

      Biele tenisky a nekonvenčný odev albánskeho premiéra sa opäť intenzívnejšie začali rozberať po minuloročnom summite NATO v USA. Aj tam ich mal na nohách. Komentátori sa snažili dešifrovať to, aký odkaz premiér vysiela svojmu okoliu. Doma mu vyčítajú nedodržiavanie diplomatického protokolu. Taliansky denník Corriere della Sera priniesol rovno dve verzie vysvetlenia.

      Niektorí tvrdia, že Rama sa oblieka športovo, aby ukázal, že jeho krajina je dynamická a ide s dobou. Počas večere s najlepšími učiteľmi krajiny Rama ale uviedol: „Som takto oblečený, aby som prejavil solidaritu s učiteľmi telesnej výchovy“. Rama bol totiž v minulosti hráčom národného basketbalového tímu.

      Anketa

      Mohol by premiér ktorejkoľvek krajiny nosiť pri oficiálnych podujatiach aj tenisky?

      V bielych teniskách prišiel aj na samit krajín západného Balkánu v Terste. Ako uvádza portál Tirana post, v bielych adidaskách na nohách si podal aj ruku so svojím talianskym náprotivkom bývalým premiérom Paolom Gentilonim. Rovnaké tenisky mal aj na stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, či na stretnutí balkánskych lídrov v Bruseli s vysokou predstaviteľkou EÚ pre zahraničné veci.

      Zdroj: Facebook Pavol Frešo

      Pavol Frešo v červených teniskách v roku 2016.

      Noseniu tenisiek sa nevyhli ani politici na Slovensku. V roku 2016 nosil červené tenisky na nohách Pavol Frešo, bývalý predseda SDKÚ-DS. Dôvod bol ale zdravotný. Súviselo to s úrazom chrbtice.  

      V Albánsku je vraj viac ako 700-tisíc bunkrov

      Jednou z mála krajín, ktorá by v prípade jadrového útoku dokázala ochrániť všetkých svojich obyvateľov, je pravdepodobne Albánsko. Po celej krajine sa nachádza viac ako 700-tisíc protiatómových (bunkrov) krytov. V priemere je to jeden bunker pre 4 ľudí. Majú rôznu veľkosť a tvar. Tento rozsiahly projekt bol výsledkom paranoidného strachu komunistického vodcu Albánska Envera Hodžu. Žil neustále v obavách pred napadnutím Albánska zo strany Západu, ale aj Sovietskeho zväzu.  

      Zdroj: Peter Húska

      Bunkart2 - Vchod do protiatómového bunkra v Tirane pred Ministerstvom vnútra. Dnes je tam múzeum obetí komunizmu. Bunker slúžil ako úkryt pre ministerstvo vnútra a tajnú políciu "Sigurium" v časoch komunistického režimu.

      Dnes sa bunkre využívajú na rôzne účely. V centre hlavného mesta Tirana je tzv. Bunkart 2, v ktorom je múzeum ministerstva vnútra. Pôvodne slúžil ako miesto úkrytu pre ministerstvo a tajnú políciu „Sigurimi“, ktorá v rokoch 1945-1991 zavraždila 100 tisíc Albáncov. Dnes je v ňom múzeum obetí komunistického teroru.